Běh není jen o hubnutí: Přináší další řadu benefitů

Co potřebují běžci? Inspirujte se a pořiďte si základní vybavení také.

Je skvělé, že na výsledky nemusíte čekat několik týdnů. Uvidíte je prakticky hned. Vlastně ucítíte. Ten pocit a dobrá nálada je k nezaplacení. A je ještě není nic proti tomu, co vám běhání přinese, pokud jej zařadíte do svého života pravidelně. Jaké jsou největší zdravotní benefity?

Fit i bez posilovny: Rychlé a snadné cviky pro dokonale pevné nohy

elle.cz

Běh posílí vaši obranyschopnost

Aerobní pohyb střední intenzity, do kterého lze počítat běh, při kterém si zvládnete povídat, prospívá imunitě. Zvyšuje se při něm totiž cirkulace imunitních buněk ve vašem těle. Organismus pak dokáže rychle reagovat na případnou infekci. Zároveň se snižuje i riziko vzniku chronického zánětu v těle. Z dlouhodobého hlediska podpoříte svou imunitu nejlépe tím, že se budete běhání či jiným aerobním aktivitám ve střední zátěži věnovat minimálně 30-45 minut třikrát týdně.  

Běh přispěje k ochraně proti nemocem

U žen může běh pomoci snížit riziko rakoviny prsu a mrtvice. Mnoho lékařů dnes doporučuje běhání lidem, kteří jsou v počátečním stadiu cukrovky, vysokého krevního tlaku a osteoporózy, a je prokázáno, že pomáhá snižovat riziko infarktu, ale překvapivě i riziko výskytu šedého očního zákalu. Pravidelné aerobní cvičení totiž vede ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, pomáhá tepnám zachovat si pružnost a posiluje srdce.  

10 věcí, které se vám hodí na běhání

Vyčistí hlavu

Když se cítíte pod psa, je pravděpodobně poslední věcí, kterou chcete udělat, vstát a jít si zaběhat. Zkuste to. Už po několika minutách byť pomalejšího běhu začne váš mozek vylučovat endorfiny a další hormony, které vám přirozeně zlepší náladu. Navíc vědomí, že jste pro sebe udělali něco dobrého, má na psychiku také pozitivní vliv.

Zlepší sex

Po běhání se budete cítit přitažlivější. Asi ne bezprostředně po něm, kdy jste zpocená a červená, ale po sprše určitě ano. Navíc budete mít minimálně ten den větší chuť na sex, což prokázala například studie na univerzitě v Texasu. Při fyzické aktivitě se totiž zvyšuje prokrvování tkání, mezi něž patří samozřejmě také pohlavní orgány. 

Podpoří kvalitní spánek

Je nad slunce jasné, že když během fyzické aktivity vydá tělo energii, bude ji potřebovat doplnit. Palivem je samozřejmě jídlo, ale o regeneraci svalů se postará relaxace a spánek. Podle odborníků spí lidé, kteří se pravidelně hýbou, kvalitněji a k odpočinku potřebují pak i kratší dobu. Pozor si ale dejte na načasování. Pokud půjdete běhat večer, počítejte s tím, že minimálně dvě hodiny pak vašemu organismu potrvá, než „vychladne“ a zklidní se.

Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří ne a ne zhubnout

elle.cz

Běžkyně radí, jak začít..

Zdravotní benefity jsou jasné, teď už jen začít, což bývá nejtěžší. „Nečekejte až bude lepší počasí, až bude víkend, až…až. Prostě jděte do toho hned. Nenechte se ošálit svojí hlavou, která chce jen pohodlí. Ze začátku nemusíte hned běžet, protože tělo si na nový pohyb musí zvyknout, proto nejprve střídejte běh s chůzí a na závěr se nezapomeňte protáhnout,“ radí influencerka, autorka knížek o běhání a běžkyně Soňa Hrabec Kotulková z Running2. 

 Zdroj: healthline.com, active.com, running2.cz