Jógové cviky pro pevné hýždě

Hýždě jsou na zadní části těla pod páteří a nad stehnem. Jsou to partie, které tvoří naše pozadí a jsou důležité pro zdravý pohyb a fyzické aktivity. Představte si hýždě jako oblast, která ovlivňuje a podílí se na chůzi, běhu, zvedání se, stabilizaci pánve a udržování veškeré rovnováhy. Co nás občas zajímá více než funkce hýždí, je estetika. Sen o kulatých hýždích je častou motivací a cílem pro posilování a formování této oblasti. Někdo tvrdí, že jóga nedělá hezký zadek a je na místě respektovat názor ostatních, který vyvstává buď z vlastní zkušenosti nebo z naučených teorií, které dávají člověku smysl. 

Jakou funkci mají hýždě?

Hýždě plní klíčovou roli v celkové funkci dolní poloviny těla. Je důležité udržovat hýžďové svaly silné a flexibilní. Mají funkci:

1.      Podpory pohybu,

2.      stabilizace pánve,

3.      estetiky,

4.      ochrany spodní části zad.

Je důležité mít kulatý zadek?

Estetická stránka nijak neovlivňuje funkci. Pokud ale estetika pozadí nebo jiné části těla dodá naší duši sebevědomí, můžeme svou odpověď zvážit. Zde je potřeba si udržet balanc (tak jako ve všem), a to mezi funkcí a estetikou. Zdraví, fyzická a duševní pohoda je samozřejmě prioritou před jakýmikoliv estetickými standardy.

Mohlo by se vám líbit

Jógové pozice pro pevná stehna

Rovnováha, stabilita, biomechanika pohybu, chůze, stání, běh, sezení, bolesti zad a mnoho dalších věcí. To vše mohou pozitivně ovlivnit pevná stehna. Ta můžete posílit i jednoduchými jógovými pozicemi a cviky, které hravě do své praxe zařadíte i vy.
elle.cz

Jógové cviky pro pevné hýždě

Jóga a vybrané pozice podporují posílení a tvarování hýždí. Máme pro vás pár jednoduchých pozic, které by v tomto zaměření mohly být užitečné. Vždy respektujte své hranice a aktuální náladu.

1. Pozice židle

Postavte se na začátek podložky. Nohy mějte od sebe na šíři boků. Pokrčte kolena, jako byste se chtěli posadit na neviditelnou židli. V pozici prohlubujeme svůj dech. Vnímáme nejen práci spodní části těla, ale i prodloužení páteře a aktivitu břišních svalů. Opakujte pozici 3–5 krát na pět dechů.

2. Pozice polovičního mostu

Lehněte si na podložku a dlaně opřete do země. Pokrčte kolena a opřete chodidla do podložky na šířku boků. Paty se snažte dostat co nejvíce k hýždím. Rukama se dotkněte pat nebo kotníků. S nádechem vyneste boky vzhůru a užijte si pozici alespoň na 5 až 10 dechů. V pozici neustále vnímáme tlak v chodidlech, ale zároveň vnímáme oblast páteře, kterou prodlužujeme před tělo.

3. Pozice plného mostu

Pokročilá varianta předchozí pozice, která podporuje sílu a flexibilitu zároveň. Do plného mostu můžete přejít z polovičního mostu. Dlaně dejte vedle uší, opřete se do dlaní a do chodidel. S nádechem zvedněte své tělo – silueta těla připomíná most či kolo. Krční páteř je uvolněná. Pozici proveďte na 3 až 5 dechů.

4. Bojovník III.

Pozici můžeme díky její siluetě znát z gymnastiky či jiného skupinového cvičení pod názvem „holubička“. Technika je však o něco víc precizní. Vyberte si jednu nohu, kterou začneme. Chodidlo vybrané nohy opřeme do podložky, snažíme se roztáhnout prsty chodidel od sebe, aby celkový balanc byl o něco stabilnější. Dlaně opřete na boky či spojte dlaně a opřete palce o hrudní kost. Přitáhněte koleno druhé nohy k pupíku (nádech) a s výdechem prodlužujte nohu za tělo a hrudník před sebe. Ve finální fázi se snažíme neustále tlačit stojným chodidlem pod sebe, vytahujeme pevnou patu druhé nohy za tělo, vnímáme pevný střed těla a horní část těla se snažíme udržet vodorovně s podložkou. Doporučujeme 5 dechů.

Správná technika pohybu i jógových pozic je základ. Dalším stavebním kamenem úspěšné praxe je naslouchání svým potřebám, svému tělu. Pravidelná praxe jógy či vybraných jógových pozic vám může prohloubit posílení a flexibilitu těla, včetně oblasti hýždí.

Mohlo by se vám líbit

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

Lidské tělo přirozeně nabírá podoby a tvaru toho pohybu, který děláme nejčastěji. Trendem současnosti je sedavé zaměstnání, kvůli kterému ochabují břišní svaly a vznikají bolesti zad. Trend sedavého zaměstnání, ale také trend, který se soustředí hlavně na vizuální stránku těla než na to, co se děje uvnitř. Cesta ke zdravým zádům je často dlouhá a tkví hlavně v trpělivosti a „malých“ pohybech. Instruktorka jógy Daniela Bacíková připravila cviky pro ty, kteří chtějí tyto kroky ke zdravým zádům podniknout.
elle.cz

Zdroj: autorský článek