Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

Jóga, nejlepší cesta ke zdravým zádům?

Základem je jistě najít pohyb a přístup, který bude vašemu srdci a intuici nejbližší. Jóga může být jednou z cest, která nabízí efektivní a šetrný přístup k posílení a udržení zdravých zad. Pravidelná praxe jógy zlepšuje flexibilitu páteře, posiluje břišní svaly a uvolňuje napětí v oblasti zádových svalů. Při praktikování je potřeba nejen již zmíněné trpělivosti, ale důraz na správné dýchání, které přispívá ke zlepšení celkového držení těla a uvolňuje tlak na zadní části páteře. Jóga je skvělým doplňkem a také prevencí proti bolestem zad a podporou celkového zdraví páteře. Pokud jsou však vaše bolesti vážné, je v každém případě nejlepším nápadem se poradit s odborníkem na pohybovou terapii.

Principy pro zdravá záda v józe

Správné držení těla: Důraz na správné postavení těla při praxi.

Dechové techniky: Plynulý dech pro uvolnění napětí a spojení dechu s pohybem.

Posloupnost: Respektujte své tělo a nespěchejte. Není potřeba si stanovovat vysoké cíle a praktikovat přes bolest.

Mohlo by se vám líbit

Jógový závěr roku: rozlučte se reflexí a meditací s uplynulým rokem

Stejně jako symbolika úplňku, tak i závěr roku vybízí k tomu se ohlédnout za uplynulým obdobím. Čas, kdy si můžeme s plným vědomím projít významné chvíle, které nás jakýmkoliv způsobem formovaly či ovlivnily. Lektorka jógy Daniela Bacíková si připravila jógovou praxi a meditaci, se kterou se rozloučíte se starým rokem a přivítáte ten nový.
elle.cz

Jógové pozice pro zdravá záda

Následující pozice fungují po sobě i jako jógová flow. Cviky tedy můžete praktikovat separátně, nebo s návazností.

1. TADÁSANA (hora)

Vzpřímený stoj s nohama u sebe či od sebe na šířku boků. Odtlačujeme se od chodidel směrem za korunou hlavy. Paže jsou volné podél těla. Uvolněte napětí v obličeji a ramenou.

2. ADHO MUKHA ŠVANÁSANA (pes hlavou dolů)

Začněte v pozici prkna nebo na všech čtyřech. Zvedněte boky směrem vzhůru a odtlačte je vzad. Důležité je zachování dlouhé horní části těla. Paty mohou být ve vzduchu a kolena v pokrčení. Dech vedeme po celé délce páteře. Krční páteř je bez síly, hlava tedy visí mezi pažemi.

Mohlo by se vám líbit

Obličejovou jógou proti vráskám a únavě: Face yogou omládnete

V dnešní uspěchané době, kdy většinu svého času trávíme před obrazovkami počítačů a telefonů, je těžké se vyhnout dopadu, který má moderní životní styl na naši pokožku. Stres, špatné držení těla a nedostatek pohybu mohou vést k ochablé pleti, vráskám a celkově ke ztrátě přirozeného lesku. Naštěstí tu máme řešení, které může být klíčem k návratu mladistvého vzhledu – obličejovou jógu.
elle.cz
3. UTTANA ŠISOSANA (štěně)

Začněte na všech čtyřech. Kolena nechte pod kyčlemi. Posuňte ruce vpřed a klesejte hrudníkem k podložce. V pozici můžete zůstat buď čelem nebo bradou na podložce. Dech se snažte vést po celé délce páteře.

4. BALÁSANA (spící dítě)

Sedněte si na paty. Kolena nechte u sebe nebo je dejte od sebe na šířku podložky. Horní část těla položte na podložku a čelo též. Dlaně mohou být před hlavou nebo vedle těla. Pro hlubší relaxaci a regeneraci dejte pod horní část těla srolovanou deku a zůstaňte v pozici déle, např. celých pět minut.

5. SETU BANDHÁSANA (poloviční most)

Lehněte si na záda. Pokrčte kolena a chodidla dejte od sebe na šíři boků. Dlaněmi se dotkněte pat nebo kotníků. Zatlačte chodidly aktivně pod své tělo a s nádechem zvedněte boky vzhůru. Pozici si užijte alespoň na pět dechů. Opakujte jednou až třikrát.

Závěr této jemné praxe můžete praktikovat vleže ve vědomé relaxaci. Uvědomte si pocity, které proudí vaším tělem. Délka relaxace se vždy odvíjí od vašich časových možností.

Mohlo by se vám líbit

Vše o pozdravu slunci: kde se vzal a jak působí na naše tělo?

​​​​​​​Tato praxe, která má kořeny v hinduistické kultuře, se stala populární po celém světě. Je to způsob, jak věnovat pozornost slunci a přivítat nový den. Pozdrav slunci můžeme považovat za rituál, který spojuje lidi s přírodou, pomáhá obracet pozornost do našeho nitra a spojuje nás s námi samotnými.
elle.cz

Zdroj: autorský článek