Jógové pozice pro pevná stehna

Proč posilovat právě stehna?

Pokud vás láká estetika pevných stehen, je to naprosto v pořádku. Důležitá je naše vlastní motivace. Oslabené či zkrácené svaly ovlivňují kvalitu všedního života. Pohyb neděláme jen v momentě, kdy se na něj soustředíme, když vykonáváme nějaký sport – vykonáváme ho i tehdy, kdy na něj nedáváme tolik vědomě pozor. Sledovali jste někdy, jak vaše tělo pracuje při činnostech jako je úklid, vaření, sezení či běžná práce? Jistě už všichni moc dobře víme, že je potřeba si udržovat jistý balanc, a to mezi posílením i protažením. Pohyb, který děláme nejčastěji, ovlivňuje i stav našeho svalstva.

Benefity zpevněných stehen

Stabilizace těla

Stabilizaci těla zabezpečuje nejen střed těla, ale i pevná stehna, která jsou klíčová pro prevenci pádů a zranění. Udržují tak bezpečnou rovnováhu a stabilitu.

Zlepšení celkového výkonu

Stehna jsou velkou a aktivní částí těla. Při jejich posílení a zpevnění zlepšíte svůj fyzický výkon například při běhu a dalších sportech.

Prevence proti bolesti zad

Zvedání, usazování se, chůze a další. Aktivní a funkční stehna udržují páteř v optimální poloze, dochází tak ke snížení bolesti zad.

Prevence zranění

Posílením stehen snižujeme riziko zranění v oblasti kyčlí, dolních zad a kolenních kloubů.

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

elle.cz

Jaké jógové pozice zařadit do své praxe?

Když zařadíte tyto jógové pozice do své jógové praxe, posílíte a aktivujete oblast stehen.

BOJOVNÍK I.

Posílení stehenních svalů

Postavte se na vrchol podložky s nohama na šíři boků. Odkročte jednou nohou vzad a nasměrujte špičku chodidla lehce diagonálně stranou. Noha, která je u vrcholu podložky – její špička směřuje vpřed a koleno pokrčíme tak, aby bylo nad kotníkem. Obě chodidla jsou aktivní v podložce. Boky se snažíme udržet v jedné rovině vedle sebe. Zvedněte paže vzhůru a spojte je nad hlavou.

ŽIDLE

Posílení stehen a hýžďových svalů

Postavte se na začátek podložky. Nohy můžete mít buď od sebe na šíři boků, nebo u sebe. Udělejte nízký dřep, jako byste se chystali posadit na neviditelnou židli. Kolena směřují vpřed a jsou přímo nad kotníky. Záda jsou rovná bez prohnutí se v bedrech. Paže držte před tělem ve výši ramen či je zdvihněte nad hlavu – pažemi vedle uší.

Posilujte břišní svaly jógou: Jógové pozice pro zdravý střed těla

elle.cz

MOST 

Posílení stehen, hýždí, flexibilita páteře

Lehněte si na záda, pokrčte kolena a chodidla opřete do podložky. Nohy jsou na šířku boků. Ruce mějte položené podél těla s dlaněmi otočenými do podložky. S nádechem zvedněte pánev nahoru a stále tlačte chodidla pevně do podložky pro udržení stability těla v pozici. Zatlačte ruce do podložky a otevřete hrudník. Ramena zůstávají na zemi. Užijte si pozici alespoň na 3-5 dechů a všímejte si zároveň i protažení v přední straně těla a posílení zadní části těla.

STROM

Probuzení síly, stabilita v oblasti stehen

Postavte se na vrchol podložky s nohama na šíři boků. Přeneste váhu těla na jednu nohu a druhou nohu zvedněte do vzduchu s pokrčeným kolenem. Koleno vneste do dlaní. Poté otočte plosku chodidla směrem k vašemu lýtku či vnitřní straně stehen. Tlačte chodidlem do místa, kam jste ho položili a zároveň vnímejte aktivitu chodidla, které je na zemi. Prodlužte se za korunou hlavy a spojte dlaně palci k hrudníku. Dívejte se na jeden stabilní bod před vaším tělem a prohlubujte dech.

Vše o pozdravu slunci: kde se vzal a jak působí na naše tělo?

elle.cz

Zdroj: autorský článek