Neutápějte se v jídle. Jak jednou provždy skončit s emočním přejídáním

Občas to nevadí, pravidelně je to problém

Zajídání negativních emocí už někdy vyzkoušel asi každý z nás. Dát si občas něco dobrého na pocuchané nervy není nic špatného, ale když se tímto způsobem uklidňujete pokaždé, když pocítíte špatnou emoci, signalizuje to problém. Asi není překvapením, že emočním přejídáním trpí častěji ženy. Muži nejsou tolik emotivní a když už je nějaký stres dostane, buď naopak jíst přestanou nebo dají přednost jeho vybití na sportovišti nebo pomocí něčeho ostřejšího, než je krabička s belgickými pralinkami.

Zázrak zvaný zelí: Podporuje hubnutí a omlazuje pleť!

elle.cz

Jídelní orgasmus

Proč prahneme po jídle, když se chceme uklidnit nebo odměnit? V těchto případech většinou nesaháme po celozrnném chlebu se sýrem cottage, ale po sladkých, tučných a chuťově výrazných jídlech jako je fast food, slané snacky nebo sladkosti. Konzumace těchto jídel totiž aktivuje v mozku určitá centra a na krátký čas v nás umí vyvolat velmi příjemné pocity, něco jako malý orgasmus. Díky mlsání se nám v mozku uvolňuje dopamin, který nás zaplavuje pocitem štěstí a radosti. Bohužel je to jen na krátkou dobu a při následném zapínání kalhot nebo stoupnutí na váhu se o uvolňování dopaminu nedá mluvit ani náhodou. Prvním úspěšným krokem, jak dostat emoční přejídání pod kontrolu, je vůbec si uvědomit, že jím trpíme.

Ty nejlepší sladkosti, zn.: jen a pouze s přírodním cukrem

elle.cz

Špatné emoce nejsou vždy špatné

Důvod, proč se dopouštíme emočního přejídání je ten, že se snažíme zahnat špatné emoce. Na negativních emocích není ale v podstatě nic špatného. Nikdo nemůže být po celý život jen šťastný, vyrovnaný a pozitivně naladěný. Negativní pocity k životu patří a neměli bychom se snažit se jim za každou cenu vyhnout. Až se s nimi příště budete muset potýkat, zkuste si je prostě prožít, nezkoušejte je hned zaplašit. Vybrečte se, vyvztekejte, pusťte si hudbu a prostě si je odžijte. Zkuste je nezajídat. Když to párkrát takhle zvládnete, jste na dobré cestě se zlozvyku emočního přejídání zbavit.

Žebříček hladu

Až vás příště ovládne vnuknutí jít si pro nějakou dobrotu, zkuste se zastavit a zamyslet. Máte opravdu hlad? Nebo vás jen honí mlsná? Nebo se nudíte a jídlo vás má zabavit a potěšit? Pokud se potřebujete najíst z hladu, beze všeho si běžte něco dát. Pokud toužíte po jídle z ostatních důvodů, zkuste to překonat. Vytvořte si žebříček pocitu hladu od 1 do 10. Stupeň 1 znamená, že jste sytí, desítka pak skutečný hlad. Dokud nedosáhnete alespoň sedmičky, ledničce se vyhněte.

Dejte si dezert! Čokoláda je zdravá. Ano, vidíte dobře

elle.cz

Zkuste přemýšlet

Během jídla se také zkuste zamyslet nad tím, jestli vůbec vnímáte, co a kolik jíte. Když si na jazyk položíte kostičku čokolády, vychutnáte si její chuť nebo ji rychle zuby rozdrtíte, spolknete a už bezmyšlenkovitě saháte pro další? Kdy se kromě chvilek, ve kterých jíte, cítíte stejně příjemně? A můžete jimi nahradit alespoň část okamžiků, kdy saháte po jídle? Také se zamyslete nad tím, jaký vztah máte ke svému tělu. Vážíte si ho za to, jaké služby vám každý den prokazuje? Že dobře funguje a vy díky němu můžete dělat nejrůznější aktivity, které vás baví? A že i když třeba nevypadá jako tělo Kendall Jenner, je krásné a má svou hodnotu? Neušklíbejte se. Podívejte, jak vaše tělo vypadá na deset let starých fotkách. Porovnejte ho s dneškem. Vypadáte dnes lépe? Pak je to skvělé, važte si toho, co jste se svým tělem dokázali. Vypadáte hůř? Za dalších deset let to bude ještě horší, pokud se nyní nezačnete chovat ke svému tělu lépe a pokud si také nezačnete užívat to, že za to, jak dnes vypadáte, budete za deset let vděční. Když sami sobě dopřejete větší porci dobrých emocí, nebudete je muset tolik hledat v jídle.

Jak na sebepřijetí v době přehnané tělesné pozitivy?

elle.cz

Zdroj: Aktin.cz, Wikipedia, iDnes.cz