Jógové pozice pro zdravý střed těla

Využití jógy pro zdravý střed těla s důrazem na posilování břišních svalů

Zdravý a funkční střed těla poskytuje stabilitu, která je klíčová pro udržení rovnováhy nejen v jógových pozicích. Ovlivňuje držení těla, protože funkční břišní a zádové svaly předcházejí bolestem zad a krční páteře:

  • Stabilita a rovnováha,
  • správné držení těla,
  • efektivita pohybu,
  • prevence zranění,
  • podpora páteře.
Mohlo by se vám líbit

Jógový závěr roku: rozlučte se reflexí a meditací s uplynulým rokem

Stejně jako symbolika úplňku, tak i závěr roku vybízí k tomu se ohlédnout za uplynulým obdobím. Čas, kdy si můžeme s plným vědomím projít významné chvíle, které nás jakýmkoliv způsobem formovaly či ovlivnily. Lektorka jógy Daniela Bacíková si připravila jógovou praxi a meditaci, se kterou se rozloučíte se starým rokem a přivítáte ten nový.
elle.cz

Jak se pozná zdravý a funkční střed těla?

Stabilita, síla a flexibilita. Střed těla poskytuje pocit stability a rovnováhy při pohybu. Nedochází tak k nadměrným kývavým pohybům páteře. Zdravý a funkční střed těla lze poznat při jakémkoliv pohybu, kdy cítíte dobrou stabilitu, koordinaci i flexibilitu, taková příjemná souhra a spolupráce celého těla při pohybu bez jakýchkoliv bolestí.

Jak ovlivňuje naše tělo nezdravý střed těla?

Bolest zad, omezená pohyblivost, zranění, problémy s držením těla. Pokud je střed těla nefunkční, může ovlivňovat bolesti zad – střed těla neposkytuje potřebnou a dostatečnou podporu. Střed těla je důležité mít pevný, ale ne příliš, tak abychom nevytvářeli zbytečný tlak pro naše orgány. Jóga může být jedním z mnoha pomocníků, který vám pomůže se o zdravý core postarat a také ho budovat.

Mohlo by se vám líbit

Office jóga: Cvičte a posilujte v pohodlí kanceláře

Sedavé zaměstnání, každodenní stres a fastfood k obědu. Pokud tento scénář charakterizuje i vaši práci, zbystřete. Velmi rychle si totiž můžete zadělat na nepříjemné zdravotní problémy. Protáhnout tělo přitom můžete i v kanceláři, u stolu a přímo na židli. A vůbec se při tomto cvičení nezapotíte!
elle.cz

Jóga pro zdravý a funkční střed těla

1. BITILÁSANA (kráva) – MARJARÁSANA (kočka)

Dvě pozice, které na sebe navazují a vytváří tak plynulý pohyb. Opakování těchto pozic poskytuje nejen protažení páteře, ale i posílení břišní a zádové oblasti. Zlepšují koordinaci dechu s pohybem.

BITILÁSANA (kráva)

Začněte na všech čtyřech, zápěstí pod rameny a kolena pod kyčlemi. Vnímejte postavení a zakřivení své páteře. S nádechem začínáme od křížové kosti uvolňovat obratel po obratli (spouštíme břicho směrem dolů), otevřete hrudník a podívejte se jako poslední očima vzhůru.

MARJARÁSANA (kočka)

Pozici provádíme s výdechem od křížové kosti hrbíme záda jako kočka a snažíme se vést pohyb obratel po obratli. Vytvořte pomyslný oblouk ve spodní části zad, jako když se hrbí kočka a vtáhněte lehce břicho směrem k páteři.

Mohlo by se vám líbit

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

Lidské tělo přirozeně nabírá podoby a tvaru toho pohybu, který děláme nejčastěji. Trendem současnosti je sedavé zaměstnání, kvůli kterému ochabují břišní svaly a vznikají bolesti zad. Trend sedavého zaměstnání, ale také trend, který se soustředí hlavně na vizuální stránku těla než na to, co se děje uvnitř. Cesta ke zdravým zádům je často dlouhá a tkví hlavně v trpělivosti a „malých“ pohybech. Instruktorka jógy Daniela Bacíková připravila cviky pro ty, kteří chtějí tyto kroky ke zdravým zádům podniknout.
elle.cz
 2. NAVÁSANA (loďka)

Loďka je výbornou variantou pro posílení celého středu těla. Aktivace svalů, posílení svalů, udržování rovnováhy. Sedněte si na podložku a natáhněte nohy. Rukama se opřete o podložku vedle boků a prodlužte s nádechem páteř. Zvedněte nohy od podložky (natažené – pokrčené). Jakmile v pozici najdete stabilitu, protáhněte ruce před sebe, pomyslně tak vytváříte ze svého těla siluetu písmena „V“. Záda jsou rovná bez vyhrbení v oblasti mezi lopatkami.

3. PHALAKÁSANA (prkno)

V pozici posílíte břišní svaly, svaly zad a paží. Začněte v pozici na všech čtyřech se zápěstím pod rameny. Prodlužte s nádechem pohled očí před tělem a protáhněte nohy za sebe (kolena jsou nad podložkou). Odtlačujeme se jemně od dlaní (vytváříme prostor mezi lopatkami), prodlužujte ve své mysli páteř, vtáhněte břicho k páteři a zatlačte prsty chodidel do podložky. Soustřeďte se v pozici zároveň na plynulý dech.

Tipy na tyto tři pozice vám pomohou budovat sílu středu těla. Důležité je spojení pozic s plynulým dechem. Výdrže v pozicích můžete prodlužovat podle toho, jak se v daný den cítíte.

Mohlo by se vám líbit

Vše o pozdravu slunci: kde se vzal a jak působí na naše tělo?

​​​​​​​Tato praxe, která má kořeny v hinduistické kultuře, se stala populární po celém světě. Je to způsob, jak věnovat pozornost slunci a přivítat nový den. Pozdrav slunci můžeme považovat za rituál, který spojuje lidi s přírodou, pomáhá obracet pozornost do našeho nitra a spojuje nás s námi samotnými.
elle.cz

Zdroj: autorský článek