Radost, stres, únava i nespavost. Co všechno ovlivňují hormony?

Likvidátory stresu

Pocit štěstí je pro nás nesmírně důležitý. Nejenže je zatraceně příjemný a nevyrovná se mu žádná jiná emoce, ale má i jiné dalekosáhlé benefity. Radost posiluje imunitu, zmírňuje stres a potlačuje veškerou bolest. Vždyť ne nadarmo se říká, že „smích je nejlepší lékař“. Navíc má vliv na kvalitu i délku našeho života. Šťastná mysl je mnohem uvolněnější, kreativnější a tím pádem i produktivnější. Není přitom nic jednoduššího, než takzvané hormony štěstí přivolat. A jejich hladinku tak trochu zvýšit…

Mohlo by se vám líbit

Nakrmte mozek: Jak podpořit kognitivní funkce a své duševní zdraví?

Náš mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů, který ovlivňuje myšlení, učení, paměť a celkovou duševní pohodu. A i mozek potřebuje správnou výživu, aby mohl optimálně fungovat. Správný výběr potravin s klíčovými živinami může pomoci podpořit kognitivní funkce a udržet mozek zdravý. Máme pro vás pár důležitých potravin a suplementů, které bychom všichni měli zařadit do naší stravy pro prospěch mozku. Nakrmte ho tím, co potřebuje.
elle.cz

Serotonin: Hormon slunce

Je zřejmě nejznámějším „hormonem štěstí“ a je spojený nejen se sebevědomím a pozitivním pohledem na svět, ale i se spánkovým deficitem, svalovým napětím a migrénami. Nízká hladina serotoninu může mít za následek dokonce i deprese, úzkosti a bolesti břicha. Dobrou zprávou je, že jeho tvorbu můžete poměrně snadno kontrolovat. „Je prokázané, že jeho hladinu ovlivňuje aerobní cvičení, třeba běh, plavání nebo cyklistika, ale taky čas strávený na slunci,“ zmiňuje se fitness trenér Vladimír Koukal. Neškodí také zařadit do jídelníčku mléčné výrobky, čokoládu, vajíčka, ryby, banány, oříšky a semínka. Všechny obsahují aminokyselinu tryptofan, která se v těle mění právě na serotonin.

Endorfin: Hormon dobré nálady

Pro tělo a psychiku jsou nesmírně důležité i endorfiny. Právě ty jsou totiž zdrojem dobré nálady. Zároveň ulevují od bolesti a pomáhají potlačovat starostlivé a úzkostné stavy. Naši předci díky nim dokázali utíkat před predátory, a to i tehdy, když byli zranění. Díky endorfinům na nepříjemnou bolest zkrátka zapomněli. Proto se sportovci a běžci cítí dobře – do těla se jim vylučuje endorfin. Kromě cvičení se uvolňuje i při poslechu hudby či při smíchu, čímž oddaluje bolest bránice.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s naším tělem, když máme nedostatek spánku

Spánková deprivace se stala zažitou součástí našich životů. Rychlost dnešní doby, technologie a prioritizace profesních nároků ani nedovolí, aby tomu bylo jinak. Nedostatek spánku ovšem určitě není zanedbatelná věc, která by se měla přecházet a považovat za něco normálního. Naopak bychom spánku měli věnovat pozornost a postavit ho na vrchol našich priorit. Kvalita života i pracovních výkonů na něm totiž bezprostředně závisí.
elle.cz

Dopamin: Hormon neřestí

Je to právě dopamin, který nás motivuje k plnění úkolů, překonávání překážek a vytyčování cílů. Je šťavnatou odměnou, pamlskem za každý splněný úspěch. Proto nás tak těší nakupování nových věcí, podobně jako lajky a pozitivní komentáře na sociálních sítích. Dopamin je však silně návykový a do těla se vyplavuje třeba i při sázení nebo při hře na automatech. Potěšení, které je s ním spojené, je proto nutné doplňovat jinde: je dobré si v běžném životě stanovovat splnitelné cíle, ke kterým budete směřovat. Při jejich dosahování se totiž dopamin uvolňuje přirozeně a průběžně. „Jeho hladina se vám zvedne i při sportu, a to když si předem zadáte realistický cíl. Třeba uběhnout 10 kilometrů nebo udělat 100 dřepů,“ doplňuje Koukal. Ubývá ho naopak při nedostatku spánku, na což upozorňuje třeba studie odborného časopisu Journal of Neuroscience.

Oxytocin: Hormon lásky

Zatímco endorfin, dopamin a serotonin si můžete vyvolat sami, k tvorbě oxytocinu budete potřebovat druhého člověka, nejlépe partnera. Je to totiž látka, kterou dostáváte z doteků, vzájemné blízkosti a náklonnosti. A věřte, nebo ne, umí spoustu věcí. Zlepšuje imunitu, snižuje stres, prodlužuje život a pomáhá držet na uzdě zmiňovaný a občas trochu „zlobivý“ dopamin. Vůbec největší nálož oxytocinu dostane člověk při orgasmu a matka po porodu dítěte. Jeho hladinu však může zvýšit i obyčejné podání ruky, obejmutí či pohlazení.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s naším tělem, když jíme moc soli?

Existuje dobrý důvod, proč některé fast foody musí u svých jídel uvádět množství soli... Chcete vědět, co udělá s vaším tělem?
elle.cz

Zdroje: healthline.com, everydayhealth.com, Journal of Neuroscience