Trápí vás podzimní splín? Poperte se s ním

Dny se krátí a naše nálada je často na bodu mrazu. Zatímco někomu připadá představa pohledu na plískanici za okny vyhřátého domova jako ultimátní romantika, jiný ji vnímá jako domácí vězení. Seasonal affective disorder (SAD) může vzniknout chemickou dysbalancí v mozku, která vzniká právě nedostatkem denního světla a může vést k depresiPokud tedy trpíte právě na SAD, nebo se vám jen s příchodem podzimu zhoršuje nálada, zpozorněte. Naštěstí existují způsoby, jak podzimnímu splínu předcházet.

Najděte světlo, i když venku nesvítí

Pokud je to možné a slunce svítí alespoň část dne, zkuste právě tuto část trávit co nejvíce venku. Pokud jsou dny tak pochmurné, že si o slunečním světle můžeme nechat jen zdát, vyzkoušejte světelnou terapii, například ta červeným světlem může s příznaky sezónní deprese pomoci.

Spánková rutina je klíčem k psychickému zdraví

Zima a tma nás přirozeně vedou ke sklonům trávit spánkem více času než během jara a léta. Důležité je si ovšem nastavit spánkovou rutinu a hygienu. Nepřespávat se je opravdu důležité, protože to mnohdy vede k symptomům podobným právě depresi. Dopřejte si dostatek odpočinku, ale neoddávejte se mu až do času oběda. Najděte rovnováhu ve své relaxaci! Vaše tělo vám samo poví, kolik odpočinku potřebuje.

Mohlo by se vám líbit

Panika a úzkosti: jak je rozeznat a jak si pomoci?

Trápí vás těžké psychické období? Zažíváte neznámé duševní stavy, které jsou pro vás vyčerpávající? Možná se jedná o úzkosti nebo panické ataky. Jak je identifikovat a jak se s nimi vypořádat, jsme pro vás sepsali v článku.
elle.cz

Procházka po ránu

Každý, kdo má psa, vám řekne, že chodit s ním v zimě po ránu na procházku je sice náročné, ale změnilo jim to život k lepšímu. Nejenže hned po probuzení máte přirozený pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, ale zároveň načerpáte alespoň trochu denního světla, které opět přispívá k vylepšení vašeho cirkadiálního rytmu.

Nejste v tom sami

To, že jsme jako lidé sociální stvoření, je známý fakt. A právě v dlouhých zimních měsících se potřebujeme socializovat více než kdy jindy. Možná proto je podzim a zima sezónou plesů a večírků. Tak až vás příště někdo někam pozve, neodmítejte. A pokud se necítíte na velké davy, naplánujte si posezení v menším kruhu.

Lidé, meditujte! 

V neposlední řadě je nutné zmínit, že zpomalit koloběh života s příchodem chladnějších měsíců je naprosto normální a přirozené. Jedná se přeci jen o jev,  který je v přírodě naprosto běžný a vaše tělo je schopné vám říct, co zrovna nejvíce potřebuje a kdy potřebuje zpomalit. Naordinujte si takovéto chvíle zpomalení i v běžném dni. Ráno hned po probuzení či večer před usnutím, věnujte chvíli času jednoduché meditaci. Pomůže vám také zapsat si, co se vám v daný den povedlo či na co se těšíte ve dni nadcházejícím. Mimochodem, píšete si deník?

Kde v případě podzimního splínu či deprese vyhledat pomoc?

Úzkostnou poruchu se můžete snažit „vydýchat, vymeditovat nebo vyjógovat”, pokud už jste na své stavy krátcí, jděte za odborníkem. Přiznat si, že mám psychický problém je pro mnohé tím nejtěžším zjištěním. Zároveň je to však tím největším krokem, kterým se přiblížíte ke svému štěstí a zdravé psychice a může vám to ušetřit případné sezení u psychiatra. Zkušené odborníky můžete oslovit zde: Hedepyterap.ioQED Group nebo Český mindfulness institut.

Mohlo by se vám líbit

Begginers guide to meditation: Naučte se pracovat se svou myslí

Někde uvnitř každého z nás je ticho. Prostor, kde zjistíme kdo jsme. Místo, které nabízí naprostý klid, únik od hektického života a všech problémů. Naučte se s námi vypnout a odprostit se od stresu a negativních myšlenek. Máme pro vás dobrou zprávu: meditace není složitá. Většinou stačí jen začít...
elle.cz

Zdroj: ELLE, Healthline, Hedepy, terap.io