Začínáte s během? Zde je pět rad, které jsme na začátku chtěli znát

Běhání je skvělý způsob, jak zlepšit své zdraví, kondici a celkovou pohodu. Pokud jste se rozhodli začít s během, gratulujeme vám! Je to úžasný sport, který vám může přinést mnoho výhod. Předtím než se ale vydáte na svou běžeckou cestu, je důležité vzít v úvahu několik tipů, které vám pomohou začít správně a minimalizovat riziko zranění. Zde je několik důležitých rad, které byste měli znát.

1. Začínáte s během? Jděte na to postupně

„Cíl není hned uběhnout co nejdelší trasu a tím nejrychlejším tempem, ale zůstat konzistentní. Běhat pomalu, ale pravidelně. Začněte třeba třikrát v týdnu 3 – 5 km. Ale u samotného běhu to nezůstává, důležité je také protahování a posilování, které byste do své rutiny pro optimální výsledek měli také zařadit,“ radí Anna Roubíčková, sportovkyně v moderním pětiboji.

2. Vhodná obuv je alfa i omega správného běhu

„Na běhání je krásné, že je k němu třeba minimální výbava. Ta by ovšem měla být o to kvalitnější. Pokud s běháním začínáte a nemáte žádnou představu o tom, jaké boty si koupit, je nejlepší zajít si do specializovaného obchodu s běžeckou obuví a nechat si poradit boty pro vaše individuální cíle a potřeby,“ radí Anna Roubíčková.

Aktivace: Zařaďte do tréninku tyto cviky a výsledky se dostaví

elle.cz

3. Píchání v boku? Dýchejte správně!

„Jak předejít noční můře každého, kdo začínal s během, tedy píchání v boku? Dýchejte! Při běhu byste se měli nadechovat nosem a vydechovat ústy. Pokud běžíte v rychlejším tempu, nosem udělejte dva nádechy a následně jeden výdech ústy,“ radí Erik Cehlár.

4. Při běhání nezapomínejte na ruce

„Nezapomínejte na ruce, před během, a i při běhu se ujistěte, že vaše ramena jsou uvolněná a nemáte je až u uší. V lokti byste pak měli mít úhel přibližně 90 % stupňů,“ popisuje běžec Erik Cehlár.

5 účinných cviků pro vyrýsovaný střed těla

elle.cz

5. Neběhejte přes paty

„Abyste předešli zraněním je nutné, abyste nikdy neběhali přes paty. Nejlepší je tedy běhat přes špičky. Běh přes špičku je mnohem šetrnější pro vaše kolena.“ Dodává Anna Roubíčková.

Začátek běžeckého tréninku může být náročný, ale s těmito tipy máte solidní základ pro úspěšný start. Nezapomeňte, že každý začátek je individuální a může vyžadovat trochu experimentování, abyste našli to, co funguje nejlépe pro vás. Běhání by mělo být především zábavné a přinášet vám radost. Takže si ho užijte, buďte trpěliví a nechte své tělo postupně růst a rozvíjet se. Přejeme vám hodně úspěchů na vaší běžecké cestě! A pokud na to nechcete být sami, přidejte se do některé z běžeckých skupin či například dorazte 27. června na akci Love them Run.

Zdroj: Autorský článek