Sedmero pravidel pobytu na slunci: Jak se rovnoměrně opálit?

1. Důležitá je včasná příprava

Příprava na opalování začíná doma a měla by být součástí vaší skincare rutiny. Tomu určené krémy připravují vaši pleť na intenzivní vystavení slunečnímu záření, bojují proti torbě volných radikálů a často zabraňují vzniku pigmentových skvrn. Důležité benefity pro naše tělo před opalováním má také suplementace betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A a má schopnost zlepšovat pigmentaci pokožky. Přírodně se vyskytuje v potravinách jako jsou mrkev, špenát, batáty a podobně, můžete jej ale také získat doplňky stravy.

2. SPF, alfa a omega opalování

Volba vhodného SPF je snad tím nejdůležitějším krokem v celém procesu opalování. Vybrat si můžete mnohdy cenově dostupnější variantu filtru chemického, či dražší, ale k pokožce šetrnější krémy s filtry přírodními či minerálními. Není to ale pravidlem. Všechny tyto krémy chrání pokožku před sluncem a je jen na vás, jaký druh filtru si vyberete a který sedne vaší pleti. Často se můžete setkat i s kombinací dvou forem ochranného filtru – na příklad opalovací krémy Biologique Récherche v sobě kombinují přírodní a minerální filtry, které cílí na UVA + UVB + viditelné světlo + infračervené záření. Minerální filtry nedovolí paprskům proniknout do pokožky, ty zůstávají na povrchu a škodlivé záření odrážejí. Mají hutnější texturu a jsou šetrné jak k pokožce, tak k celému ekosystému. Pokud se bojíte hutného krytí, můžete zkusit i minerální opalovací fluid (nabízí jej například Clinique, krém lehké textury pak nabízí například značka Supergoop!). Jejich účinek je oproti chemickým filtrům okamžitý – pravidlo aplikace krému nejméně 30 minut před expozicí slunci v případě minerálních a přírodních filtrů neplatí.

3. Exfoliace

Před opalováním se zbavte pomocí peelingů odumřelé pokožky. Vaše pleť by měla být před opalováním co nejjemnější. Díky tomu dosáhneme rovnoměrné barvy pokožky bez map a skvrn.

Proč se místo přílišné exfoliace soustředit na posílení kožní bariéry?

elle.cz

4. Nezbytná hydratace

Slunce naši pokožku do značné míry vysušuje, nezapomínejte ji tak před dovolenou a každý večer v době vašeho pobytu u moře hydratovat. Můžete do své každodenní rutiny zařadit i krémy, jejichž péče se specializuje na expozici pokožky na slunci. Chrání a hydratují. Nezbytná je ale také hydratace v podobě dodržování pitného režimu.

5. Začínejte pomalu

Nechte pokožce čas na adaptaci na sluneční paprsky. Na začátku se opalujte jen krátkou dobu a postupně zvyšujte délku expozice slunci. To pomůže minimalizovat riziko spálení a pokožka získá postupně hezčí a rovnoměrnější opálení. Není potřeba vše přehánět hned první den na dovolené, často to dopadne tak, že se nezdravě spálíte.

Jak se postarat o vlasy, které jsou po dovolené suché a bez života?

elle.cz

6. Pravidelné otáčení

Pokud se opalujete na pláži nebo na lehátku, nezapomeňte se pravidelně obracet. Zní to jako banalita a možná i úsměvně, žert to ale není. Pravidelné otočení zajistí, že se vaše tělo bude opalovat rovnoměrně ze všech stran. Tím minimalizujete riziko nerovnoměrného opálení a předcházíte také nebezpečnému spálení.

7. Chraňte se stínem

Sluneční paprsky jsou nejsilnější mezi 10. a 16. hodinou. Pokud je to možné, vyhněte se přímému vystavení slunci v této době a zůstaňte ve stínu. Pokud se přeci jen rozhodnete být na slunci, noste klobouk, ochranné oblečení a nezapomeňte na kvalitní opalovací krém s vysokým SPF.

Co vám před opalováním a při něm přijde vhod

Zdroj: Healthline, www.uniproma.com