Proč laky a gely na nehty nikdy nebyly zdravější?

Buďte free!

Nenabádám vás k nevázanému způsobu života (i když proč vlastně ne), ale k tomu, abyste objevila free život v oblasti make-upu, kde se v posledních letech v rámci clean beauty trendu zabydely i tzv. non toxic laky na nehty. Pyšní se například označením 3 - free, přičemž číslovka vyjadřuje počet minimálně sporných či dokonce zakázaných ingrediencí, bez kterých byl lak vyroben.

Nejčastěji se jedná o tři nejproblematičtější složky, mezi které patří formaldehyd (karcinogen, vyvolává alergie a dráždí sliznice), toluen (karcinogen, jež vyvolává závislost a je nevhodný pro těhotné ženy) a ftaláty (hormonální disruptory, které mají vliv na plodnost a rozvoj alergií). Ale je jich samozřejmě mnohem mnohem více včetně lepku, kafru, xylenu, parabenů atd.

Stačí si vybrat...

Může za to nejen Nařízení Evropské unie o kosmetických přípravcích, které zakázuje nebo výrazně omezuje sporné ingredience ve složení kosmetických přípravků, ale také změna životního stylu. „Ženy v České republice i na celém světě začaly požadovat zdravější, bezpečnější, přírodnější a netoxické produkty netestované na zvířatech. A to nejen v kosmetice, ale i v oblečení, obuvi či potravinách.  Z minoritní skupiny se stal mainstream a výrobci na tento trend museli reagovat,” říká Veronika Vyletová, jež společně se sestrou Andreou vlastní a provozuje nehtové studio Vědomá krása v Praze. 

Pracují zde s jihoafrickou značku Bio Sculpture, která v roce 1988 představila první gelový systém na světě a od té doby je synonymem pro přírodní péči o nehty. Její složení se totiž přibližuje přírodnímu nehtu a obsahuje 58% proteinu pro podporu výživy a posílení nehtového lůžka. Základní složkou je pryskyřice jihoafrické Teky obrovské (známé jaké Teak), která zajišťuje pevný avšak flexibilní gelový povrch. Jejich laky neobsahují ftaláty, toluen, formaldehyd, formaldehydovou pryskyřici a kafr. Kromě toho jsou veganské a nejsou testovány na zvířatech.

Mohlo by se vám líbit

Bleached Eyebrows: Trendy obočí je žádné obočí

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Sporný, kontroverzní trend, který se nyní objevuje na mnoha frontách. Odbarvené obočí tak, aby bylo buď velmi světlé, nebo neviditelné, dobývá módní mola i červené koberce a s jistotou můžeme říct, že je jen tak neopustí...
elle.cz

Inspirace z Big Apple

V butiku populární Líčírny, která se specializuje na organickou kosmetiku, pro změnu nedají dopustit na americkou značku Sundays Nail, kterou vyvinula majitelka nehtového salonu Amy Ling Lin. „Prakticky nepřetržitě jsem dýchala toxické chemikálie. A jelikož neexistovaly žádné alternativy, které by splňovaly kvalitativní a estetické požadavky, prožila jsem rok nepřetržité práce v laboratoři, kde jsme vytvořili vlastní značku, která splňuje netoxické složení i standard kvality ze salonu,“ vysvětluje. V jejích třech new yorských salonech nyní pracují s 10 - free laky a gely a  dokonce nabízí manikúru včetně řízené meditace pomocí sluchátek s binaurálními beaty (zjednodušeně řečeno meditační hudbou, která poskytuje hluboký relaxační prožitek). Vsadím se, že kdyby Carrie v Sexu ve městě chodila na mani pedi, rozhodně byste ji tu i s její suitou kamarádek mohly potkat. 

Mohlo by se vám líbit

Vítejte v Magentaverse! A oddejte se beauty experimentům s barvou roku

Spojuje v sobě prvky francouzské renesanční romantiky, odlesky disco neonové estetiky osmdesátých let, pop punk i metaverse. Bez ohledu na váš styl, tento odstín růžové zdá se býti tou nejlepší barvou pro zvýraznění jakéhokoli make-upu. A právě teď je na čase si jej osvojit. Viva, Magenta!
elle.cz

Velký pokrok zaznamenaly i masové značky, na které narazíte v každé drogerii. 6 - free kolekce Good. Kind.Pure populární americké značky Sally Hansen je čistě veganská a plant based složení dokonce posloužilo jako inspirace při výběru barev do této výjimečné kolekce. 

O.P.I v kolekci Nature Strong našla způsob jak vaše oblíbené odstíny vyrobit tak, aby byly maximálně šetrné k vašim rukám, ale i životnímu prostředí. Přírodní složení založené na cukrové třtině, manioku, pšenici, bramborách a kukuřici doplňují biologicky rozložitelné třpytky z celulózy a udržitelně pěstovaných eukalyptů. 9 - free složení doplňuje obal, který je z 20% z recyklovaného materiálu.

Na opačném konci spektra najdete počin od výrobce luxusního zboží Hermès, jež se svojí kosmetickou řadou zamířil přímo do srdcí všech milovnic luxusu. Jejich laky, které spatřily světlo světa předloni na podzim vás dostanou nejenom svou barevností, kde samozřejmě nemůže chybět ikonický odstín oranžové Orange Boîte, která je pro tuto značku typická, ale i elegantním flakonem a 10 - free složením. Merci za to, že jsi!

P.S. Pokud chcete dát sbohem svým starým lakům, nevyhazujte je do směsného odpadu, ale odneste je například na pobočku parfumerie SEPHORA, kde se o jejich likvidaci, případně recyklaci postarají za vás.

Zdroj: Wikipedia Commons, Elle.com