#ELLEextra: Fenomén Ketodiet. Opravdu fungují?

Kdo by před létem nechtěl zhubnout. Mým důvodem pro vyzkoušení ketodiety však nebylo pouze snížení váhy, ale především nastavení pravidelného režimu v jídle. Jedla jsem párkrát za den, vždy jen rychle, ve stoje, večer nebo někde za cesty. I přes to, že je mi 22, rozhodla jsem se to konečně změnit a zvyknout si na zajetý řád, jehož bonusem budou i shozená kila. A výsledky? Zhubla jsem 10 kg (z čehož 7 kg tvořil jen tuk) a na obvodu pasu ztratila 15 cm. Není na čase si tento fenomén alespoň trošku představit?

Samotný název ketodiety je odvozen od procesu ketózy. Tento stav začíná tehdy, když ve svém jídelníčku omezíte příjem sacharidů na minimum a nahradíte je především bílkovinami. Vaše tělo tak začne využívat energii z uložených zásob (vlastního tuku). Ketonová dieta nebo také proteinová dieta se stává po celém světě fenoménem především z důvodu, že při ní nedochází k pověstnému jo-jo efektu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit.

Pět „jídel“ denně

Dietní plán trvá celkově 9 týdnů, kdy hlavní zdroj potravy tvoří speciální výrobky ketodiety. Já vyzkoušela dietní plán od české firmy KetoDiet, která svým klientům nabízí také konzultace s výživovou poradkyní, kterých jsem ráda využila. Právě díky nim zjistíte, zda je dieta vhodná pro vás, dozvíte se všechny tělesné hodnoty a máte přísný dohled i výsledky, které pak budete s radostí porovnávat. Během prvních třech týdnů jste odkázaní jen na speciální výrobky (nejčastěji v instantní formě), které doplňujete zeleninou či oříšky.

V následujících třech týdnech už přidáváte jedno „normální jídlo“, které si můžete připravit z povolených potravin, kam patří především maso nebo mléčné výrobky a ovoce. A v posledních třech týdnech si jídlo budete připravovat už třikrát denně a doplníte o dvě porce speciální výrobků KetoDiet. Právě tento pozvolný proces tělu pomůže zvyknout si na postupné zvyšování sacharidů, při čemž nedochází k ukládání tukových zásob. Právě takto se vyhneme tolik obávanému jo-jo efektu.

Zhubla jsem 10 kg (z čehož 7 kg tvořil jen tuk) a na obvodu pasu ztratila 15 cm.

Vlastní zkušenost

Když se za těmi měsíci ohlédnu, nebylo to asi tak těžké, jak jsem čekala. Byla jsem příjemně překvapená tím, jak jídla z „pytlíčku“ chutnala. Polévky, kaše či puding a palačinky se staly mými oblíbenými a já se jimi za celou dobu nepřejedla, ale stále se na ně těšila. Skvělým bonusem pro mé tělo byla také konzumace zeleniny, kterou jsem měla vždy ráda, ale když jsem jí každý den snědla 500 gramů, začala jsem se cítit opravdu výborně. Přidání pohybu je ovšem samozřejmostí, jen si musíte ze začátku zvyknout, že neuběhnete tolik jako dřív. Přeci jenom ze začátku máte energie míň. Benefitem pro můj pečlivě naplánovaný týden plný povinností byla i příprava produktů, která mi ušetřila spoustu času i námahy. Stačilo si zeleninu, či proteinové nápoje vzít do kabelky, nebo si v práci zalít polévku horkou vodou.

Paradoxně nejtěžší bylo chodit s přáteli do restaurace, kde jsem musela odmítat alkohol a déle si vybírat v jídelníčku. I na to jsem si pod vlivem milých komplimentů zvykla a nyní v režimu pokračuji. I přes to, že už dietu nedržím, snažím se jíst pětkrát denně a stále se vyhýbám sacharidům. Naopak zeleninu v mé lednici najdete i nadále a jednou týdně si uvařím rybu. Ketodieta změnila můj pohled na jídlo obecně, více si ho vážím a vyhrazuji si pro něj čas. Díky tomu nejen, že vypadám lépe, ale mám i vyšší sebevědomí a pravidelný režim, který mé tělo tolik potřebovalo.

REKLAMA