Dietní semafor: Ty nejlepší a nejhorší diety, které ne/fungují

Diety fungují, ale jen chvíli

Známá španělská výživová specialistka Marián García, známá také jako „Boticaria García“ neboli „Lékarnice García“, ve své knize Tvůj mozek má hlad tvrdí, že přibližně 85 % lidí, kteří zhubnou díky nějakému druhu diety, nakonec zase opět přibere. Ačkoliv se to neposlouchá (a nečte) dobře, jedná se o fakt, který podporuje věda. García tvrdí: „Diety na hubnutí fungují, ale jen na chvíli.“ Nadváha je reálnou hrozbou nejen pro naše šatníky a sebevědomí, ale především pro zdraví. Jak se jí nejlépe zbavit je ovšem otázka za Zlatého bludišťáka.

Dietní semafor

Všichni dobře víme, že bychom se měli správnou stravou vyhnout nadbytečným kilům, zánětům v těle a zlepšit mikrobiotu. Ale jak toho dosáhnout? Většina z nás podlehne lákání bleskových přísných diet, které slibují rychlé výsledky, ale jejichž výsledky rozhodně nejsou dlouhodobé. U hubnutí je totiž těžké zbavit se nadváhy, ale ještě těžší si výsledek udržet. „Lékárnice García“ zdůrazňuje, že koncept diety by měl být spíše nahrazen pojmem „nutriční intervence“, která je přizpůsobena individuálním potřebám a vede k trvalým změnám stravovacích návyků. Tato metoda, vedená odborníkem, se zaměřuje na postupné úpravy návyků, což zajišťuje dlouhodobé udržení výsledků. Je totiž nereálné strávit celý život pod přísnými pravidly detoxikačních diet. Ty García navíc rozdělila podle tzv. dietního semaforu. Červeně svítí diety, které byste neměli ani zkoušet, oranžové jsou ty, které fungují, ale je potřeba zvážit všechny jejich konsekvence a zelené jsou ty, které jsou dlouhodobě udržitelné. Najdete mezi nimi ty, na které sázíte při hubnutí vy?

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček pro zdravé hubnutí? Tajemstvím výhry jsou živiny a vláknina

Hubnutí nemusí být jen o dietách a usilovném cvičení. Pro dokonalý six pack je samozřejmě zapotřebí dostatek pohybu, ale úplným základem je vyvážený jídelníček. V boji s nadbytečnými kily totiž pomůže nejen pohyb, ale také vláknina.
elle.cz

Červený semafor

S dietami, které García zařadila do této kategorie, buďte opatrní. Jsou to ty lákavé diety, které slibují rychlé výsledky, ale ve skutečnosti jsou zdraví škodlivé a přinášejí pouze ekonomické výhody těm, kteří je propagují. Mezi ně patří detoxikační a očistné diety, kde jsou hlavními hrdiny zelené smoothie nebo nápoj Neera. Obecně lze říct, že všechny diety, které se soustředí pouze na konzumaci jednoho druhu potravin (pamatujete si třeba na hit devadesátek tukožroutskou polévku?), nebo nápojů či koktejlů, které nám doporučují instacelebrity, většinou nejsou nic jiného než fake news. Stručně řečeno, lidské bytosti nejsou stvořeny k tomu, aby se živily koktejly nebo energetickými tyčinkami, ani aby držely diety s maximálním omezením živin nebo monodiety, ve kterých se konzumuje pouze jedna potravina. Pokud je vydržíte dodržovat, pravděpodobně opravdu zhubnete, ale na oplátku dostanete spoustu nežádoucích účinků od únavy, svalového úbytku, změn nálad, metabolických změn a obávaného jo-jo efektu.

Mohlo by se vám líbit

Nejpodivnější diety, které přišly z Hollywoodu. Zn: nezkoušet!

Přišly, způsobily poprask a pak se ukázalo, že více škodí, než pomáhají. Celebrity a po jejich vzoru ženy na celém světě jsou někdy schopné držet naprosto bizarní diety, jen aby se zbavily pár kil. Spočítejte si procenta tuku v těle a zjistěte, jaké byly ty nejzvláštnější diety, které během let přišly z Hollywoodu.
elle.cz

Oranžový semafor

Oranžový semafor patří všem dietám, o kterých se nám v současné době slýcháme dnes a denně. Boticaria sem zahrnuje slavný přerušovaný půst, který, i když jsou jeho účinky jasně prokázané, může také krátkodobě spustit další řadu problémů od podrážděnosti po potíže s koncentrací, poruchy spánku a dokonce i nutriční nedostatky nebo dehydrataci. Na oranžové stojí také oblíbená keto dieta, která sice vede ke snížení hmotnosti, ale často ji provází krátkodobé nepříznivé účinky jako nevolnost, zápach z úst, zvracení, zácpy nebo problémy se spánkem. Do této skupiny patří i paleo dieta. Ti, kteří dodržují tuto dietu, jednoznačně pociťují zlepšení svého zdraví. Ze svého jídelníčku vylučují věci jako alkohol, cukr nebo ultra zpracované potraviny. Stejně jako to dělal Homo Sapiens v paleolitu. Problém je v tom, že nepočítá ani s luštěninami, celozrnnými výrobky nebo fermentovanými mléčnými výrobky, což může časem vést k nedostatku některých důležitých živin.

Mohlo by se vám líbit

Šestidenní dieta: zbaví vás otoků a zredukuje objem těla

Chcete se zbavit pocitu nafouknutí, vrátit svému břichu jeho ztracenou plochost a zbavit tělo toxinů? Představujeme vám Šestidenní dietu, která vám pomůže znovu získat energii, pocit lehkosti a zbavit se nadbytečného objemu těla, který vás ani vaše oblečení nebaví.
elle.cz

Zelený semafor

A konečně diety, které sice zní méně cool, ale od nutričních poradců mají zelenou. Do této skupiny patří například princip Harvardského talíře (slavný 3dílný talíř, který zahrnuje všechny skupiny potravin), středomořská strava, atlantická dieta (sestřenice té středomořské). Do této skupiny patří také DASH dieta, velmi podobná středomořské dietě s přínosy například pro snížení krevního tlaku, a rostlinná strava. Švédové sepsali příručku, jak správně jíst. Jmenuje se Find your way a heslem je „Jezte zeleněji, nejezte příliš mnoho a buďte aktivní. Na TikToku ani na Instagramu tyhle diety moc neuvidíte, protože neposkytují prostor pro prodej přípravků na hubnutí a proteinových tyčinek se slevovými kódy, ale věřte, že o to účinnější jsou. Skutečně dobré věci totiž reklamu nepotřebují.

Mohlo by se vám líbit

Jaké jídlo, takové tělo. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku a proč?

Zjistěte, které potraviny zařadit do svého jídelníčku pro lepší zdraví a vitalitu. Objevte přínosy luštěnin, borůvek, barevného ovoce a zeleniny i zázračného vývaru. Zdravá strava je klíčem k dostatku energie, dobré náladě a dlouhověkosti. Tyto potraviny vám pomohou zhubnout, zlepšit náladu, posílit imunitní systém a udržet si energii po celý den. Pamatujte, že zdraví začíná na talíři!
elle.cz

Zdroj: Elle.com/es