Thigh gap: trend těla, který ženy milují a doktoři před ním varují

Co je to thigh gap?

Stoupněte si rovně s nohama u sebe. Vaše nohy by se měly dotýkat v místě kotníků, lýtek, kolen a také stehen. Pokud se na posledně jmenovaném místě místo doteku stehen nachází mezera, máte thigh gap. Ženy si thigh gap zamilovaly, protože kromě toho, že je příjemné, když se jim o sebe stehna při chůzi neotírají, díky němu také vypadají mnohem štíhlejší. Thigh gap je jeden z ideálů krásy 21. století, který přišel z módních mol. Termín thigh gap se na internetu začal objevovat v roce 2010 a zlidověl o tři roky později. Blogy a sociální sítě se začaly plnit fotkami thigh gaps, které sloužily jako „thinspiration“ neboli inspirace pro hubnutí. Je paradoxní, že na módních shows věnovaných ready-to-wear jsou thigh gaps vidět mnohem častěji než na přehlídkách spodního prádla nebo plavek. Tam už předvádějí modelky větších velikostí, které mezeru mezi stehny nemají. Zatímco svět módy a sociálních sítí thigh gap miluje, doktoři ho rádi nevidí. Mezery mezi stehny jsou pro ně nebezpečným ideálem krásy, který s sebou často nese nadměrné cvičení a extrémní diety.

Mohlo by se vám líbit

Plus size modelky: ženská přirozenost nebo propagace obezity?

Příliš tlustá. Příliš vychrtlá. Příliš hranatá. Příliš ženská. Žijeme ještě stále v době, kdy jsou tato hodnocení ženských postav nutná? Za každým obrázkem se skrývá živá žena, které se komentář dotkne. Negativních reakcí se objevuje tím více, čím urputněji se snažíme prosadit nějaký směr. Je současný trend plus-size modelek pro ženy osvobozující, nebo s sebou naopak nese větší zátěž?
elle.cz

Thigh gap není pro každého

To, jestli budete mít thigh gap nezávisí jen na míře štíhlosti, ale i na genetické predispozici a struktuře kostí. Ani štíhlí lidé nemusí mít nutně mezeru mezi stehny a naopak někdo, kdo má nohy více do O, se jí chlubit může, ačkoli má vyšší BMI. „Mezera mezi stehny je nejvíce ovlivněna stavbou kostí, konkrétně šířkou boků a postavením boků v pánvi. Ovlivňuje ji také genetika, konkrétně to, kam vaše tělo ukládá tuk. Z velké části tedy není mnoho možností, jak mezery mezi stehny dosáhnout a ani byste to neměli zkoušet,“ říká doktorka Elizabeth C. Gardner, docentka ortopedie na Yale School of Medicine.

Cvičení na thigh gap je nesmysl

Jak už to tak u image trendů bývá, názor lékařů se odsunuje někam do pozadí a lidé googlí, co by jim k vytouženému vzhledu přece jen mohlo pomoct. Thigh gap se snaží dosáhnout cvičením a ztrátou tuku, ale ani tyto metody nemusí fungovat. Cvičení buduje svaly, což znamená, že se jejich objem zvětšuje. Logicky se tedy prostor mezi stehny více zaplňuje, místo toho, aby se stehna zmenšovala. Cvik na to, aby se svaly zmenšily, neexistuje. Sval se zmenšuje jedině atrofií a to není způsob, který bychom vám mohli doporučit. Ani hubnutí thigh gap nezaručí. Zhubnout tuk pouze z jedné určité části těla nelze, museli byste opravdu hladovět a ubrat tukovou vrstvu po celém těle, aby vám zmizela i z vnitřní strany stehen.

Mohlo by se vám líbit

Menší nos nebo užší tvář bez operace: Nové trendy v estetické medicíně

Můžeme polemizovat o tom, jestli je to správně a jaká je motivace, přesto zůstává faktem, že zájem o zákroky estetické medicíny každoročně roste. Není tedy divu, že se postupy neustále rozvíjí a zdokonalují. Aktuální trend? Maximální efekt tím nejšetrnějším způsobem a také ošetření na míru.
elle.cz

A co liposukce?

Pokud si myslíte, že na thigh gap a hubnutí pouze na určitých místech vyzrajete pomocí liposukce, kápli jste na to. Ale také pouze částečně. Liposukce vnitřních stehen může být problematická, pokud nemáte dostatečně elastickou kůži. Při odsávání tuku z těchto míst hrozí, že pokud se ho odsaje moc, kůže zde zůstane viset jako vyprázdněný sáček. Pokud chirurg usoudí, že by to ve vašem případě hrozilo, s velkou pravděpodobností vám liposukci vnitřních stehen odmítne udělat. Nebo k ní rovnou navrhne i lifting kůže mezi stehny. Kůže se nařízne v horním stehenním záhybu a povytáhne se nahoru. Kožní nadbytek se odřízne podobně jako třeba v případě faceliftu. Není to zákrok, který by se nedal vydržet, ale upřímně – stojí to za to?

Mohlo by se vám líbit

Plastický chirurg: umělá prsa z 90. let neletí, teď děláme přirozenost

Plastický chirurg MUDr. Petr Polák sleduje proměňující se ideály krásy a pro své klienty bývá nejen tím, kdo jim změní tělo, ale i psychologem, který se snaží je odrazovat od zákroků, které by je neudělaly šťastné. Ptali jsme se ho, jaké jsou v plastické chirurgii aktuální trendy i co nás čeká v budoucnosti
elle.cz

Otroci body image

Jsme už několikátou generací v řadě, která řeší vzhled více než jiné aspekty života, a tou první, která ho pod vlivem sociálních sítí staví na přední místo svých priorit. Tisíce nás se denně chytají do pastí a chtějí vypadat jako jejich oblíbení influenceři a podléhají nátlaku beauty businessu. Pravdou je, že některé změny ve vzhledu nás sice udělají spokojenější, ale taky nás můžou dostat do spirály, odkud se jde vymanit jenom těžko. Dokud nebudeme vypadat určitým způsobem, nebudeme si oblékat to a ono. Bez toho se nebudeme cítit dostatečně komfortně na to, abychom chodili na určitá místa, a také se budeme vyhýbat některým jídlům, protože nezapadají do našeho cíle. Cítíte, jak přehnaná posedlost body image ovládá naše životy?

Mohlo by se vám líbit

Body positivity: Proč je kladný vztah ke svému tělu tak důležitý?

Pojďme si promluvit o pozitivním vnímání nejen svého těla. Body positivity, body shaming - co to znamená a jak se v tom zorientovat?
elle.cz

Zdroj: Businessinsider.com, myprotein.cz