Tricholog, doktor a psycholog vašich vlasů. Proč za ním jít právě teď?

Naše vlasy mají primárně funkci ochrannou, tedy v zimě nás chrání před chladem, v létě zase před spalujícím sluncem. I proto dostávají pořádně zabrat a péče o ně se musí v průběhu roku proměňovat dle jejich potřeb.

Růst vlasů má své fáze

Fáze, kdy vlasy rostou, se nazývá anagenní. V té druhé, telogenní fázi, odpočívají a poté vypadávají. Většinou jsou vlasy v růstové fázi v létě a zimě, proto na podzim potřebují odpočívat a jsou v tzv. klidové fázi. Žádné obavy, za den vám může vypadnout až 100 vlasů a stále jste v normě. Jestliže vás ale trápí nadměrné padání vlasů dlouhodobě, nebo se chcete uklidnit, že je to normální, můžete si zajít k trichologovi. Padání vlasů může být totiž příznakem nemoci, značného stresu, používání nesprávných vlasových produktů, ale i nedostatkem minerálů a vitamínů. Nebo se nic neděje a tricholog vás jednoduše jen ujistí v tom, že můžete opět v klidu spát.

SOS, konečky! Jak zachránit roztřepené konce vlasů i bez kadeřníka?

elle.cz

Proč jít na trichologii

Trichologie řeší kromě padání vlasů i problémy jako přílišné maštění pokožky, lupénka, dehydrovaná kůže, seboroická dermatitida a jiné problémy. Na trichologickém vyšetření budou vaše vlasy i vlasová pokožka diagnostikovány pomocí mikroskopické trichokamery, díky které lze zjistit příčinu problémů s vlasy. Tricholog je schopen vyřešit padání a řídnutí vlasů, alopecii, lupy, šupinatění pokožky, lupénku, mastné vlasy i poškozené vlasy po častých chemických zákrocích. Většinou první návštěva probíhá formou rozhovoru, při kterém tricholog zjišťuje stav vlasů a vlasové pokožky klienta. Jaké používá produkty, frekvenci mytí, výskyt lupů, problémy i chemické zásahy jako jsou barvení či trvalá. Mimojiné se zkoumá i celkový zdravotní stav klienta, spánkový rytmus, jaké léky a doplňky stravy klient užívá. Konzultace je rozhodně klíčová pro posouzení stavu vlasů klienta.

Zplihlé vlasy? Jen 5 minut ráno před zrcadlem a můžete jim dát sbohem

elle.cz

Jak to probíhá

Tricholog se nejprve okem podívá na vlasovou pokožku, koukne se na elasticitu, jestli není suchá, mastná a pomocí bříšek prstů zkontroluje strukturu. Poté se použije něco jako mikrokamera, která umožní zkontrolovat detail pokožky i vlasy, včetně jeho kořínkuProtažením vlasů mezi prsty tricholog posuzuje padání vlasů. Většinou zjistí, že nejde o nic vážného. Nejčastější příčinou problému pokožky vlasů je zanesená pokožka. V důsledku používání nesprávné vlasové kosmetiky může docházet k ucpání mazové žlázy, ta přestane odvádět maz na pokožku a utopí cibulku ve vlasovém váčku.

Péče, alfa a omega vlasů

Obrovskou roli v péči o vlasy má i kadeřník. Proto nepodceňujte výběr správného specialisty. Často je to nejen náš kadeřník, ale i osobní terapeut a člověk, díky kterému se cítíme krásné a hlavně má ve svých rukou osud našich vlasů. Jedním z problémů, který způsobuje nezdravé vlasy, je i barvení doma, které bychom často měli nechávat v péči odborníka. Trichologické vyšetření může být úlevou a vysvobozením. Schůzka s odborníkem stojí většinou něco málo přes tisíc korun, což je samozřejmě lepší investice než dokola kupovat nevhodné přípravky a motat se v bludném kruhu. Pokud vás tedy trápí zdánlivě nevyřešitelný a opakující se problém s vlasy, určitě zajděte k trichologovi. I jedna návštěva může vám i vašim vlasům změnit život.

Trendy vlasy podzimu 2023: Zkracujeme, nosit se bude účes na Birkinku

elle.cz

Zdroj: Healthline, The Institute of Trichologists