REKLAMA

Berte život s nadhledem

REKLAMA

Občas je hledání nadhledu a síly ke zvládnutí stresu pořádně velkou výzvou. Na druhou stranu právě tento styl vnímání situací je přesně tím, co vám může pomoct zbytečně se nestresovat a užívat si i chvíle, které nejsou v prvním okamžiku nijak závratně dokonalé. 

Pravdou je, že lidstvo je masírováno krásou, štěstím a pohodou. Podtrženo sečteno – dokonalostí. A sociální sítě tomu velmi nahrávají. Ať už projedete jakýkoli účet na sociálních sítích, nikdy tam nenajdete nic, co by vybočovalo z průměru. Přesně podle hesla KEEP SMILING. Jenže tak jednoduché to není a život se skládá i z okamžiků, kdy se vám chce plakat. Nemluvit, nebýt v kontaktu s nikým. Dostanete se třeba do situace, kdy zjistíte, co jste vědět neměla – a tím do stresu. Máte to však zapotřebí? Uvědomte si, že úplně stejné starosti řeší i všichni kolem vás. Nepropadejte tedy panice, že když váš život není ukázkové fotogenický (v danou chvíli), je vše ztraceno. Není. Vaše cesta je jedinečná a skvělá ve všech ohledech. Chce to jen získat nadhled, který vede k tomu, že jste danou situaci schopna vidět z více úhlů pohledu a v souvislostech, jež vám dosud unikaly. 

Odborníci se shodují na tom, že pokud emoční nadhled nemáte, de facto marníte život. Pořád čekáte na něco, co přijít nemusí, ani když se budete snažit sebevíc. Zkrátka pojmenujte věci, jak jsou, a změňte je. Chcete skvělý vztah? Zapracujte na něm. Toužíte po zhubnutí? Pokud budete jíst zdravě, určitě se vám to podaří. A právě v tom přístupu je také ukrytý nadhled. Když chybí, změny nikdy neuděláte. Navíc lidé s nadhledem jsou oblíbenější v kolektivu, právě schopnost náhledu na jednu situaci z mnoha různých úhlů pohledu je přesně tou vlastností, která vede k manažerské pozici. Bez ní se na vedoucí křeslo zkrátka nevyškrábete. Ale i když vám nejde o to, abyste řídila zeměkouli, možná vám pomůže, když s nadhledem budete řídit svůj vlastní život. Co vám pro jeho získání pomůže? 

1. Nenechte se zahltit banálními věcmi. Takovými, které ani nemůžete ovlivnit, případně se je snažíte řešit tak, jak vám radí rozum, nikoli prvotní instinkt. 

2. Každý v hlavě nosí, a s věkem přibývají, stovky mentálních modelů, jak řešit vzniklé situace. Jenže mějte na paměti, že každá z nich je unikátní a potřebuje zvláštní přístup. Proměnné nejsou totožné a vy se na věc musíte vždy podívat čistou optikou a z dostatečné vzdálenosti. 

3. Nikdy nevymýšlejte tragické scénáře, nedramatizujte, a hlavně nikoho neobviňujte z toho, co se vám děje. Přesně takové chování nemá s nadhledem nic společného. Nepodléhejte tunelovému vidění, a i když situace pro vás opravdu nevypadá optimisticky, snažte se zachovat zdravý rozum. A k jejímu řešení přistupujte tak, jako by se vás vlastně netýkala. 

 

Odstup, alespoň mentální, vždy pomůže. 

4. Chcete jednoduché řešení, jak získat nadhled? Chovejte se přesně podle rad, které byste pro danou situaci chtěla dát své nejlepší kamarádce. 

5. Uvědomte si, že je mnoho věcí, které ovlivnit můžete, a pak také hodně těch, se kterými nehnete. Nepomůže vám ani afekt, ani vulgární slova. Na vaší životní cestě jsou zkrátka balvany, jimiž se pohnout nedá. Neplýtvejte tedy energií tam, kde to nemá smysl, naopak se soustřeďte na části skládačky, které svým přístupem ovlivnit můžete. 

Každý den je jiný. A absolutní štěstí během něj trvá jen dvě až tři minuty. Přistupujte k němu tak a věřte, že další den může být, a bude, třeba lepší. Přesně takový, jaký si ho uděláte. Nezabývejte se malichernostmi, ale užívejte si radosti, které se na vaší cestě objevují. Životní nadhled a úsměv jsou přesně ty dva doplňky, jež vám budou slušet.

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA