REKLAMA
REKLAMA

Nedělejte nic a buďte šťastná

Váš diář přetéká aktivitami. Tedy v době, kdy českou ekonomiku i vaši domácnost nekosí koronavirová krize. Rodinný kalendář je také nabitý k prasknutí. Dětské kroužky, vaše jóga, partnerův florbal. Kdy vlastně máte čas sejít se pohromadě u jednoho stolu? 

Doba je zlá, ale přeje životním změnám. Kroužky děti nemají, vy pracujete v systému home office, nejezdíte na návštěvy. Ve stručnosti řečeno: děláte „nic“. Co takhle vzít si tento systém životního fungování za vlastní a naučit se s ním pracovat také v době, až bude svět zase v pořádku? 

Niksen je přesně tím přístupem k životu, který snoubí prvky severského lagom, hygge a dalších stylů. S tím rozdílem, že k niksen nic nepotřebujete. 

Jedna kontrolní otázka. Jak dlouho dokážete mít vypnutou hlavu, než se vám v ní začnou honit úvahy na téma: co bude k večeři, kdo vyzvedne dítě z družiny, jestli stihnete odvézt auto do servisu a zároveň být na konferenčním hovoru s kolegy ze zahraničí? Jestli je to víc než deset minut, máte skvělé skóre, pokud míň, měla byste se nad sebou zamyslet. 

Niksen má vaši mysl přivést k nicnedělání, k myšlení na nic. Nechat hlavu, aby si bezcílně bloumala tím, čím chce. Posaďte se a třeba jen zírejte z okna. Od oběda až do času večeře. Věci kolem vás nějak dopadnou, aniž byste se musela o výsledek jakkoli snažit. A kdy jindy než dnes, že… Navíc: naučit se této dovednosti by nemělo být nijak složité. I proto, že děti ji ovládají perfektně, přicházejí s ní na svět. Možná, že ty vaše na chvíli zapomněly. Ale když jim dáte prostor, rychle se k proplouvání životem vrátí. Jak se navíc shodují psychologové: právě čas strávený nicneděláním je nezbytný pro urovnání myšlenek, oproštění se od stresu a přijetí života takového, jaký je.

Společnost, ve které žijeme, se nás trvale snaží udržet v napětí. Jsme dostatečně výkonní? Zvládneme to, či ono a nemají děti už nadbytek volného času? Stop! Vzpomeňte si na vlastní dětství, kdy jste na sídlištním klepadle či v autobusové zastávce trávila dny i hodiny, které byly de facto promarněné, protože jste mohla například počítat matematické příklady ze Sbírky úloh. Na druhou stranu jste se učila pracovat se svou myslí. S vědomím, že jsou situace, kdy je třeba zabrat, ale pak také takové, kdy si můžete dovolit nedělat nic. 

Právě tuto schopnost lidstvo jakoby zapomínalo. V duchu nicnedělání se neslo také střídání ročních cyklů. Tedy zemědělci v zimě nepracovali, usebrali svou mysl a odpočívali, aby byli plní sil na jarní setbu. Což v době korporátních kanceláří možné není. Proto je nezbytné, abyste si stejnou nečinnost do života zakomponovala sama. 

Podle průzkumů se navíc lidem, kteří niksen vpustí do svého života, zlepšuje výkonnost v zaměstnání, působí na ostatní uklidňujícím dojmem, dokážou snáz řešit problémy. Nečinnost spojená s plynutím myšlenek má vliv na kreativní myšlení. Harmonizace života ve všech ohledech je patrná již po několika dnech. 

Niksen lze definovat také jako krátký psychický odpočinek, který vede k tomu, že je mozek následně výkonnější. Není třeba dodržovat žádná pravidla, stačí jen existovat. Vyzkoušejte jeho vliv na vaše vnitřní štěstí!

Niksen
cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Roční předplatné ELLE tentokrát s luxusními produkty z řady The Ritual of Karma. Nechcete přijít o žádné nové číslo vašeho oblíbeného magazínu? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA