Partner mě ignoruje. Zn.: skoro pořád

Myslíte, že ignorace jednoho z partnerů patří pouze na základní či střední školu? Tak to se velmi mýlíte. Z tohoto omylu vás již před lety mohl vyvést například seriál Sex ve městě, ve kterém se především hlavní hvězda Carrie Bradshaw snaží dělat co může, aby dosáhla vytoužené lásky a popasovala se s ignorací ze strany partnera. Kolikrát kudrnatá spisovatelka naháněla pana Božského či Jacka Bergera?!

Nemilosrdnou pravdou bohužel je, že pokud se začnete snažit o to, aby vás partner neignoroval, často se budete muset potýkat s ponížením a zoufalstvím. Pokud se však rozhodnete vyrazit do boje, je důležité si uvědomit, že klíčové je nezapomínat na sebeúctu a důstojnost. Držte se zralých kroků směřujících ke klidné domluvě. Pokud se na konverzaci bez konfliktu zatím necítíte, můžete zvolit taktiku „vlastního života“ – věnujte se svým přátelům, zálibám i práci a nechte věcem volný průběh. Pokud vám však chybí větší trpělivost a potřebuje jednat a kombinovat různé taktiky, existují tipy, které v některých případech mohou vyjít. 

 

11 nejčastějších chyb, kvůli kterým si snadno a rychle zničíte vztah

elle.cz

 

Zakročte hned. A na nic nečekejte 

Pokud začnete pociťovat, že se k vám partner nechová tak, jako dříve, a začíná se od vás pomalu, ale jistě vzdalovat, pokuste se na tuto změnu reagovat, co nejrychleji to jde. Jednoduše nedělejte takzvaného mrtvého brouka a nečekejte, že se partnerova ignorace vyřeší sama ve váš prospěch. Pokud nemáte možnost se během této situace s partnerem potkat, neváhejte mu zavolat a promluvit si s ním o tom, co se mezi vámi děje. Problém se snažte utnout již v zárodku a rychle se dostaňte k jádru věci. 

Promluvte si o svých pocitech 

U všech problémů je klíčové umět si o nich promluvit. Sedněte si se svým partnerem a v poklidu si promluvte o svých pocitech. Dejte mu najevo své obavy a to, že se cítíte nepříjemně kvůli jeho chování. Poté, co tento problém proberete, zeptejte se ho na jeho pocity a zkuste se dobrat k tomu, proč se k takovému chování uchýlil. Pokud budete znát jeho pocity, lépe se vcítíte do celé situace. Následně své drahé polovičce povězte o svých pocitech a zkuste problém empaticky vyřešit. 

Zapomeňte na přehnanou žárlivost 

Největší chybou, jakou můžete udělat, je to, že začnete partnera špehovat a stíhat. Pokud potřebuje prostor či zvažuje, zda s vámi ve vztahu setrvá, to, co ho vykolejí úplně nejvíc, je fakt, že mu od vás během deseti minut přijdou desítky zpráv. To samé samozřejmě platí u telefonátů a hlasových zpráv. Snažte se být nad věcí a tuto nepříjemnou situaci řešit důstojně a s rozmyslem. 

 

 

Věci řešte především tváří v tvář 

Konverzace přes chat, SMS či e-mail může být často velmi zavádějící. Někdy se může stát, že situaci špatně vyhodnotíte kvůli absenci smajlíků či kvůli tomu, jak je text celkově sepsán. Strohá SMS, kterou však vaše drahá polovička může psát v dobrém, vás může zbytečně rozzlobit. Nejlepší je věci řešit tváří v tvář, protože vidíte, jak se váš partner tváří a mnohé poznáte i z jeho intonace. Celková řeč těla je velkou nápovědou. 

Stanovte si limity

Co je moc, to je moc. Proto je nutné, abyste si sami stanovili, do kdy svému partnerovi dáte dostatečný prostor, který evidentně kvůli svému chování potřebuje. Pokud mezi vámi proběhla konverzace, ve které byly vyjádřeny oboustranné pocity, dává smysl si stanovit, do kdy budete vyčkávat. Pokud přehlížení nevymizí během týdnů, je pravděpodobně na čase přehodnotit váš vztah. Pokud budete nakloněni spíše k rozchodu, dejte to svému partnerovi vědět, aby měl čas tuto informaci zpracovat. Podle jeho reakce také poznáte, zda jste se rozhodli dobře. Neberte to však jako ultimátum či vyhrožování. Žít dlouhodobě v nejistotě vám rozhodně svědčit nebude, stanovením limitu si tak můžete značně ulehčit. 

Nevyvolávejte zbytečné hádky

Rozdílná situace nastává, pokud vás partner ignoruje po hádce, kterou jste zavinila spíše vy. Ignorace však nic nevyřeší, proto se musíte pokusit zahájit konverzaci omluvou a s žádostí o poklidné rozebrání celé situace. Během konverzace se svou drahou polovičku nesnažte emočně vydírat například pláčem. Už takhle se nacházíte ve vyhrocenější situaci, takže není vhodné druhého zatěžovat ještě zbytečným emočním výlevem, a to především když jste viníkem celého problému. Po promluvě a vyjádření své lítosti dejte svému partnerovi čas na vychladnutí. Až váš partner bude připraven sdělit vám verdikt, který z celého malého dramatu vzešel, určitě nebude váhat vám vše vysvětlit a případně se s vámi rychle a vášnivě usmířit. Pocity se v sobě nemají dusit.  

 

Jak bojovat s žárlivostí?

elle.cz

 

Zdroj: Hack Spirit, Love To Pivot, Bustle