REKLAMA
REKLAMA

Jste soutěživý typ?

Jak se shodují psychologové, soutěživost je přirozený instinkt, na kterém není nic špatného. Ovšem jen při dodržení jediné podmínky. Že jsou lidé schopni odlišit soutěživost od srovnávání se. Což dost často nezvládnou. Vysvětlení je jednoduché: pokud chcete luxusnější auto, delší vlasy, movitějšího partnera, než má kamarádka – srovnáváte se s ní. Stejně tak, pokud jako maminka trváte na tom, že se svou ratolestí upečete toho nejvýstavnějšího beránka na školní výstavu. Porovnáváte se jen s ostatními ženami a o to, jestli práce těší vaše dítě, vám de facto nejde. Ani jedna z výše uvedených aktivit není přirozená. Pokud byste ale poměřovala, jestli uběhnete více kilometrů než kamarádka, nebo v jakékoli další situaci se snažila podat co nejlepší výkon, pak jste soutěživá. Což je instinkt, který posouvá jedince dál. K lepším výkonům. Srovnávání vede pouze k frustraci a depresi. 

Jestliže se srovnáváte s okolím, nepotřebujete ani trenéra, ani kouče. Odborníci z webmd.com se dokonce shodují na tom, že v okamžiku, kdy donutíte dívat se někoho na váš výkon jeho očima, koledujete si o pořádný průšvih. Protože s obrazem toho, co vidí on, vy sama nikdy nebudete spokojená. Takže propadnete depresi z toho, že možná ani v očích jiných nejste hodna obdivu. Právě tyto situace nejčastěji vznikají třeba v případech, že se svým dítětem chystáte výrobek na školní výstavu – a nevyhrajete. Mimochodem, věděla jste, že nejvíc aktivní jsou během těchto školních soutěží maminky v USA a Francii? Ty dokážou přípravou soutěžních kusů čehokoli strávit dlouhé hodiny i dny. Středoevropanky se snaží, ale s ohledem na další povinnosti jim nešlapou ani na paty. Průměrná Američanka soutěžním školním aktivitám a klubovému životu věnuje přibližně dva měsíce, Středoevropanka pak v průměru jen týden. Kromě toho bylo zjištěno, že porovnávání vede ke vzniku a rozvoji nejrůznějších neuróz. Tak na tento životní přístup zapomeňte. Tedy pokud nechcete být doživotně závislá na lexaurinu. Je smutnou pravdou, že kolem vás vždy objevíte někoho, kdo bude, alespoň ve vašich očích, lepší. 

 

Klára Kotábová

Soutěživost naopak kouče potřebuje. Díky němu zjistíte, jaké máte limity, co je vaším cílem a jestli jste jej schopna dosáhnout. Může to být snaha o uběhnutí deseti kilometrů v časovém limitu, který jste si vysnila, stejně jako hlad po povýšení v práci. Soutěživost pracuje s vaším potenciálem, porovnávání nikoli. Buďte trpělivá v okamžiku, kdy se vám nedaří dobrat se dalšího výkonnostního pokroku. Sama víte, jak moc pracujete na tom, abyste se zlepšila, takže úspěch se určitě jednou dostaví. Pracujte na svých schopnostech a nenechte se znechutit tím, že se někomu třeba momentálně vede líp. Pokud v situaci, kdy se vám nedaří, sáhnete po porovnávání, zahazujete vlastní individualitu. A to je obrovská škoda. 

Platí, že porovnávat byste se neměla s nikým. Nejdůležitější jste pro sebe vy, a jak se daří ostatním, by vám mělo být tak trochu jedno. Přílišná snaha vyniknout jen kvůli ovacím může znechutit všechny další činnosti, o něž se budete v budoucnu pokoušet. Snažte se být lepší ve všech aspektech vašeho života. Ale ne proto, že očekáváte, že to tak čekají jiní. Věci dělejte jen kvůli sobě. Pak mají smysl.

Cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Roční předplatné ELLE tentokrát s luxusními produkty z řady The Ritual of Karma. Nechcete přijít o žádné nové číslo vašeho oblíbeného magazínu? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA