Nevěra jako cenná životní lekce

 

Co jedinec, to jiné těsto

Je důležité si pamatovat, že každý pochází z jiné domácnosti. To, co je pro vás normální, může být pro druhého tabu. Vyrůstat a vidět nevěru, která prochází, vás změní. Naopak, pokud se s ní v mládí nesetkáte, snažíte se ve vztahu o to nejlepší. Co z rovnice vychází? Jestliže se stanete obětí nevěry, můžete se pokusit o dvě věci. Buď partnera přimějete, aby se stal lepším člověkem, nebo si můžete o to víc vážit sama sebe za to, jakým člověkem jste se stala bez ohledu na okolnosti.  

Není to vaše vina

To je otřepaná fráze - říkáte si teď zřejmě. Ale skutečně je to tak. Lidé totiž podvádějí z mnoha různých důvodů a může jím být skoro vše... Od zanedbávání, přes sebedestrukci i hněv. Ať už je motiv jakýkoli, vždy pochází zevnitř člověka. „U většiny párů, s nimiž jsem pracovala se mi potvrdilo, že vždy podváděl ne tolik sebevědomý partner," říká na svých TEDtalks Esther Perel, světoznámá terapeutka zabývajícími se nevěrou a párovou terapií.  

Nevěra vyjeví pravdu... POKAŽDÉ!

Jak se k nám někdo může chovat s respektem a poctivostí, který si zasloužíme, když se my sami nemůžeme upřímně podívat ani do zrcadla? Nevěra může být požehnáním, protože nás upozorňuje na skutečnost, že musíme hledat vztah, který si zasloužíme, nikoli ten, který posiluje naši nejistotu. 

Sebeúctu musíte mít na jedničku

Jednou z nejdůležitějších věcí, které v tomto životě můžeme mít, je porozumění naší osobní hodnotě. Individuální hodnota je něco, k čemu se v dobách boje (a úspěchu!) vždy budeme chtít vrátit. Vždy respektujte především sebe. „Sebeúcta je vše, co máte, ale je to také obrovský dar. Do každého vztahu, do něhož vstupujete si ji vezměte s sebou a ochraňujte jako oko v hlavě. Největší chyba totiž není nechat se podvést, ale nechat se zranit,” dodává Perel.  

Mohlo by se vám líbit

Jak na stonewalling - emoční vydírání, které narušuje vztah

Vztahy mohou být složité. Vyžadují hodně trpělivosti a brilantní komunikaci. Oba partneři musí chtít společně růst a učit se od sebe navzájem. Co ale uděláte, když s vámi druhá polovička odmítne mluvit nebo spolupracovat?
elle.cz

Vždy přijměte omluvu 

„Když se konečně probudíte do reality, hodna omluvy, odpustíte sama sobě, přestanete se obviňovat a najdete prostor pro uzavření," říká Esther Perel. Zbavíte se tak pocitu nehodnosti. Zkuste každou omluvu přijímat kriticky, ale bez předsudků. 

Jedno končí, druhé začíná 

„Nebyla bych tu a nešířila své zkušenosti dál, kdybych jednou sama nebyla podvedena," dodává ikonická terapeutka. Když se některé věci bortí, jiné dostávají prostor, mějte to vždy na paměti i při těch nejhorších chvílích. 

Nebuďte závislák

Nikdo nás nikdy nedoplní zcela. Jediný způsob, jak se můžete cítit kompletní je být sama sebou a se sebou být spokojená. Samozřejmě můžete hledat a najít smysluplný romantický vztah. Ale to se stane pouze tehdy, když se dva lidé, kteří se scházejí, již znají, ctí a milují; jejich spojení je postaveno spíše na základu síly než na spoluzávislosti.

Bolest léčí a posiluje 

Síla je forma odolnosti a je něčím, co získáváme podstupováním bolesti. Co kdybychom si dovolili, aby vše zlé, co jsme kdy zažili, osvětlilo vše, co je v našich životech správně? Místo toho, abychom se dusili ve smrtelných porážkách, podvodu a hrůze, můžeme ocenit naše boje za to, že nás vedou k větším objevům uvnitř nás samých.

Mohlo by se vám líbit

Vztahové S.O.S.: Pokud vás trápí tyto čtyři problémy, řešte je ihned

Zdánlivé maličkosti mohou způsobit rozpad i jinak harmonického partnerství. Přitom jsou zřetelné hned od začátku, jen kdybychom věděli, že je potřeba jim věnovat pozornost.
elle.cz