Sex budoucnosti: Méně vztahů na jednu noc, ale více experimentů

 

Změnit způsob, jakým přistupujeme ke vztahům, je dlouhodobý proces. Když hovoříme o sexuální revoluci, která přišla na konci 60. let minulého století, můžeme její kořeny vidět už v uvolnění konvencí po první světové válce. Lockdown byl ale mocným katalyzátorem společenských změn. Například sex s neznámým člověkem s sebou nesl vždy onu dávku vzrušení i nebezpečí. Najednou takové setkání mohlo znamenat v lepším případě jen otravnou karanténu, v horším těžký průběh zákeřné nemoci.

Podle výzkumu, který provedl Kinseyův institut, se lidé v pandemii nejen náhodných setkání báli, ale také odmítali pro, jak zpívají bratři Nedvědové „pár minut touhy", riskovat. Tato pohodlnost i obava nám podle všeho do budoucna zůstane. Vzorek výzkumu, který čítal přes dvě tisícovky osob, potvrdil, že 64% z nich odmítají vést víc než jeden sexuální vztah zároveň. Že by monogamie nakonec nebyla tak zastaralá?

SEXUÁLNÍ UNIVERZITA: Vše, co jste kdy (ne)chtěli vědět o penisu

elle.cz

Což ovšem neznamená, že se nebudeme oddávat sexu virtuálnímu. Přes 70 procent osob uvedlo, že se chce před setkáním s neznámým člověkem nejdřív seznámit pomocí video hovorů a 24 procent z nich pak přiznalo, že po nějaké době chatování je ochotno mít sex online. Zároveň nás ale složité časy přiměly k tomu, abychom si více vážily dlouhodobých vztahů a prahli po nich. I přes všechno to eskalující domácí násilí a rozvody, jen sedm procent dotazovaného vzorku snilo o opuštění stávajícího partnera pro někoho nového.

Epidemie nás nejen vystrašila, ale také jsme kvůli ní velmi zpohodlněli. Vše se najednou odehrává v našich domovech a do původního pre-pandemického stavu se už pravděpodobně nevrátíme. Pokud jste trávili karanténu se svým protějškem, mohli jste se ocitnout ve stejné skupině jako 44 procent dotazovaných ve výzkumu o současnosti a budoucnosti sexu. Ti přiznávají, že neustálý pobyt s jejich partnerem jim nejen nezpůsobil takzvanou ponorku, ale také prohloubil jejich vzájemnou intimitu. 

 

Pandemie nás zbavila všeho, co nebylo nutné k přežití. Takže i ghostingu nebo manipulativních vztahových her.

 

Covid osekal vše na dřeň, ať už se to týká nefunkčních postupů v byznyse, i v našich vztazích. Najednou není prostor na randění s několika lidmi zároveň, hraní si na nedostupného či nedostupnou, ghosting, strategické uvažování, kdy už je vhodné odpovědět na zprávu nebo kdy ještě musíte čekat, abyste nevypadali příliš dychtivě.

Přes 68% výzkumného vzorku prozradilo, že nemají zájem svého partnera podvádět, ale zároveň si přejí zažít společně něco nového. Do této kategorie se řadí častější používání sexuálních hraček i společná masturbace. Právě segment s erotickým zbožím má v budoucnu zažít svou revoluci rovnosti, chystají se totiž nástroje rozkoše pro nebinární lidi nebo osoby s postižením.

Nová sexuální orientace, které bychom měli rozumět

elle.cz