Sex budoucnosti: Méně vztahů na jednu noc, ale více experimentů

 

Změnit způsob, jakým přistupujeme ke vztahům, je dlouhodobý proces. Když hovoříme o sexuální revoluci, která přišla na konci 60. let minulého století, můžeme její kořeny vidět už v uvolnění konvencí po první světové válce. Lockdown byl ale mocným katalyzátorem společenských změn. Například sex s neznámým člověkem s sebou nesl vždy onu dávku vzrušení i nebezpečí. Najednou takové setkání mohlo znamenat v lepším případě jen otravnou karanténu, v horším těžký průběh zákeřné nemoci.

Podle výzkumu, který provedl Kinseyův institut, se lidé v pandemii nejen náhodných setkání báli, ale také odmítali pro, jak zpívají bratři Nedvědové „pár minut touhy", riskovat. Tato pohodlnost i obava nám podle všeho do budoucna zůstane. Vzorek výzkumu, který čítal přes dvě tisícovky osob, potvrdil, že 64% z nich odmítají vést víc než jeden sexuální vztah zároveň. Že by monogamie nakonec nebyla tak zastaralá?

Což ovšem neznamená, že se nebudeme oddávat sexu virtuálnímu. Přes 70 procent osob uvedlo, že se chce před setkáním s neznámým člověkem nejdřív seznámit pomocí video hovorů a 24 procent z nich pak přiznalo, že po nějaké době chatování je ochotno mít sex online. Zároveň nás ale složité časy přiměly k tomu, abychom si více vážily dlouhodobých vztahů a prahli po nich. I přes všechno to eskalující domácí násilí a rozvody, jen sedm procent dotazovaného vzorku snilo o opuštění stávajícího partnera pro někoho nového.

Epidemie nás nejen vystrašila, ale také jsme kvůli ní velmi zpohodlněli. Vše se najednou odehrává v našich domovech a do původního pre-pandemického stavu se už pravděpodobně nevrátíme. Pokud jste trávili karanténu se svým protějškem, mohli jste se ocitnout ve stejné skupině jako 44 procent dotazovaných ve výzkumu o současnosti a budoucnosti sexu. Ti přiznávají, že neustálý pobyt s jejich partnerem jim nejen nezpůsobil takzvanou ponorku, ale také prohloubil jejich vzájemnou intimitu. 

 

Pandemie nás zbavila všeho, co nebylo nutné k přežití. Takže i ghostingu nebo manipulativních vztahových her.

 

Covid osekal vše na dřeň, ať už se to týká nefunkčních postupů v byznyse, i v našich vztazích. Najednou není prostor na randění s několika lidmi zároveň, hraní si na nedostupného či nedostupnou, ghosting, strategické uvažování, kdy už je vhodné odpovědět na zprávu nebo kdy ještě musíte čekat, abyste nevypadali příliš dychtivě.

Přes 68% výzkumného vzorku prozradilo, že nemají zájem svého partnera podvádět, ale zároveň si přejí zažít společně něco nového. Do této kategorie se řadí častější používání sexuálních hraček i společná masturbace. Právě segment s erotickým zbožím má v budoucnu zažít svou revoluci rovnosti, chystají se totiž nástroje rozkoše pro nebinární lidi nebo osoby s postižením.

Předplatné Elle

Elle cover
REKLAMA