Sexuální deník - nejlepší erotická pomůcka?

 

Proč si vést sexuální deník? 

Deníky jsou často doporučovány jako způsob sebereflexe. V závislosti na tom, jak se zrovna cítíte, mohou pečlivě vedené záznamy pomoci i vašemu sexuálními životu. Zpočátku může zaznamenávání vašich zážitků představovat nepřirozený návyk. Protože obecně se o sexu bavíme až po druhé lahvi vína, a to jen s vybranými přáteli. Ale je to dost? Stačí to? Komu jste se naposledy svěřila s těmi nejintimnějšími detaily, které vás trápí? Od toho jsou stránky deníku! Kate Moyle, odbornice na sex a vztahy pro americkou Elle vysvětluje: „Žurnálování je běžně používaný nástroj v terapii pro externalizaci, budování sebeuvědomění a při pomoci reflexe zážitků, myšlenek a pocitů. Proto není třeba se ho bát, či se jakkoliv ostýchat.”

„Psát si zážitky vám také může připomenout, kdy vynášet úsudky, navrhovat nápady, nebo kam až stopovat emoce, které při sexu cítíte,” dodává Kate. Deník je soukromý způsob, jak tyto myšlenky pitvat, což může dokonce usnadnit pozdější diskuze s partnerem. Nebo si to nechte pro sebe - zábavnou formou může taková kolekce zážitku působit jako vaše sbírka dobrodružství. 

10 otázek, které si položit před rozchodem

elle.cz

Kdy začít? 

„Kdykoli budete chtít,“ říká Kate, ale varuje, že byste se záznamem nikdy neměli začít ihned po sexu. To máte v hlavě i myšlenky svého partnera. Na jeho pocity byste neměli reagovat. Sexuální deník by měl reflektovat pouze vaše emoce. Navíc nechcete v partnerovi vzbudit podezření, ze si sexuální deník píšete. To by v něm mohlo zažehnout zbytečné pochybnosti.

Co mít na mysli? 

Vedení deníku má být v podstatě nápomocné, rozhodně se z toho nesmí stát další nástroj sebekritiky. Pokud se tak stane, raději ihned přestaňte. Kate radí: „Cílem tohoto typu deníku není hodnotit výkon, nebo sebe samu, je to prostředek k reflexi a schopnosti se učit ji zpracovávat. Sex je subjektivní zážitek, ale příliš dlouho jsme hledali objektivní způsoby, jak tento zážitek změřit, abychom zjistili, jak si vedeme - a o tom by sexuální deníky neměly být.”

Je třeba se k záznamům vracet? 

To je zcela na vás, zda se k zážitkům chcete vracet. Záleží, jak intenzivně budete s deníkem pracovat. Pokud budete žurnál používat jako „nástroj pro učení“, jak říká Kate, pravděpodobně vám to ještě více pomůže. „Když cítíte, že víte víc, k zápisům se vraťte a třeba přidejte další vrstvu, přispěje to k vaší větší jistotě, a pokud jde o váš sexuální život, může to být opravdu pozitivní,“ dodává Kate.

Proč i spokojenému vztahu hrozí nevěra?

elle.cz