V čí hlavě přebýváte?

Určitě jste se v životě setkala s tím, že vám někdo ublížil. Bolelo to a cítila jste se velice zrazená. A místo toho, abyste řešila sama sebe, trávila jste spoustu času v hlavě toho, kdo se k vám zachoval nepěkně. Útěchou vám může být, že přesně takto iracionálně se podle experta z The Huffington Post chová až 90 % žen. Otázkou ale je, proč se snaží ženy přijít na to, jak fungují myšlenkové pochody někoho, kdo jim vědomě ubližuje. Vztahová koučka Dagmar Morozová potvrzuje, že je právě tento styl uvažování poměrně častý. „A je to chyba, člověk by měl myslet, v době, kdy je zraněný, hlavně na sebe.“ Navíc to, že se snažíte dostat někomu do hlavy, vede většinou k tomu, že jeho chování omlouváte, což zase snižuje vaše sebevědomí. Protože si vždy najdete důvod, proč se daná osoba chová tak, jak jste už na vlastní kůži poznala.


V okamžiku, kdy prožíváte nějakou krizovou situaci, nesnažte se tedy (navíc zcela zbytečně), změnit styl myšlení a přemýšlet v intencích: Co by a kdyby… Na „kdyby“ velké holky v běžném životě hrát nemohou. Jediné, co vám v danou situaci pomůže, je vykašlat se na myšlenkové pochody kohokoli jiného a soustředit se na vlastní. O ty běží. Stejně jako o váš život a vaše pocity. Proto se zamyslete zcela otevřeně nad tím, jak jste se do takové situace dostala a co byste mohla dělat pro to, aby se to samé už nikdy nestalo. Aby vám už nikdy nikdo takto nemohl ublížit. Z toho plyne jediné. Na prvním místě byste pro sebe a za všech okolností měla být vy sama. Ne ti ostatní. Jistě, rodiče vás to jako malou holčičku učili jinak, ale pravda je taková, že je na čase některé vzorce chování přeprogramovat. Cizí hlavy a to, co obsahují, přeprogramovat nemůžete, to, co máte v té vlastní a jakými myšlenkovými pochody se necháte ovlivňovat, se vám jistě podaří. S trochou snahy. 

 

Jak se tedy naučit myslet jinak? Odpovězte si na následující otázky a přijměte krutou pravdu: 

 

    •    Opravdu vám stojí člověk, který vám ublížil, za to, abyste se jím zabývala? Ne. On se vámi také nezabývá a to, co vám udělal, je mu srdečně jedno. 

    •    Je pro vás výhodné být hodnou holkou za všech okolností, nebo jste z této životní lekce pochopila, že být mrcha se občas vyplatí? Hodné holky mají rády možná babičky, muži si z nich dělají onuce. A tou být jistě nechcete. 

    •    Kolik času investujete do přemýšlení o svých pocitech a kolik o jeho? Pokud více než 10 % jemu, někde je chyba. Ve vás, abychom byli přesní. 

Je na místě přijmout fakt, že ubližovat vám může jen někdo, komu jste lhostejná. Jste mu jedno. A naprogramujte si vlastní styl myšlení, že to bude jedno i vám. Jen tak předejdete dlouhodobé manipulaci, která nikdy k ničemu nevede. Jen k trápení, hodinám prosezeným u vztahového poradce, který se sice bude snažit nalít vám sebevědomí do žil, ale bez vaší spolupráce a tedy mozkového restartu to jaksi nebude úspěšná taktika. 

Jen vy sama odpovídáte za svůj život a za svoje rozpoložení. Tak se nesnažte už nikdy vlézt nikomu do hlavy a přenastavit to, jak má vnímat vás. To nefungovalo, nefunguje a nikdy fungovat nebude. Jako velká holka už to víte, tak se s tím konečně srovnejte a užijte si pocit – být šťastná. 

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

Předplatné Elle

Elle cover
REKLAMA