REKLAMA

Poučení z krizového vývoje

REKLAMA

Sociologové se shodují na tom, že životní bilancování a tápání potrápí v životě každého. Ženy mají výhodu v tom, že ve věku kolem čtyřicítky nemohou pálit mosty a odcházet za hlasem svého srdce. Takže si prožijí několik týdnů, kdy se samy sebe ptají, jestli měl jejich život smysl, jestli je právě směřování dní, které prožívají, tím, co skutečně chtějí. Pak si dojdou ke kadeřnici, začnou cvičit, opijí se s kamarádkou a dál fungují. Jako partnerky, mámy, milenky. Nemají touhu ničit vše, co vybudovaly, třeba proto, že by tím konáním ohrozily své děti. Jejich bezpečí a zázemí. A to si nedovolí. 

Muži to mají jinak. Ve věku mezi čtyřicítkou a padesátkou zjišťují, že se ocitli ve druhé polovině života a sami sebe se ptají, jestli je přesně to, čím žijí, také tím, co od života chtěli. Většinou zjistí, že ne. Protože jsou přehnaně kritičtí a mají pocit, že plným právem. I to je průvodní jev andropauzy. Takže ať už jsou následky krize středního věku u vašeho partnera jakékoli, je na ženě, respektive na obou členech jednoho páru, ustát ji. Andropauza zahýbe nejen psychikou, ale také fyzickými silami, ubývá hormonů… Muži mají pocit, že život za moc nestojí, že je ale ještě čas jej změnit. Jakmile partnerovi nepomůžete, vloudí se mezi vás milenka, krize a skončíte u rozvodového soudu. 

Nejjednodušší změnou je vyměnit manželku za mladší model, který má jediný úkol. Líbit se. Taková žena na prahu pětadvacítky vzhlíží ke zkušenostem čtyřicátníka, on má pocit, že mu konečně někdo naslouchá a dokonce i sex je na nějakou dobu zase skvělý. Navíc muži v tomto věku často zjišťují, že koníčky, kterým se věnovali dosud, je nenaplňují, takže si kupují koloběžky místo kol, začínají jezdit na skejtu, pořizují si drahá auta, chodí na večírky se svými dětmi a chovají se, jako by jimi byli. Jak tvrdí Laura Dorme, autorka sociologického průzkumu pro web The Huffington Post, je právě i obměna zájmů jakousi atavistickou snahou líbit se mladším samičkám. Mimochodem, skvěle popsáno je to v českém filmu „Vrať se do hrobu“. 

Co v takové situaci, kdy víte, že váš svět není v pořádku a vy ani nejste viníkem všech změn, dělat? Odborníci se shodují na tom, že existuje hned několik variant. Můžete nechat partnera, aby si touto fází prošel, a věnovat víc času sobě a rodině. Pokud je příčetný, dojde mu během několika dnů, či týdnů, o co by mohl přijít, kdyby se choval tak jako dosud. Některé koníčky si nechá, k ženě, která jeho krizové dny přešla noblesním přístupem, se jistě rád vrátí. Na vás je, aby nikdy nepoznal, jak moc vás zranil. Ale vědět by to měl. Podle terapeutů je lepší, pokud mu informaci o tom, že o milence víte, sdělíte, její utajování vede jen k tomu, že vy se trápíte víc. Na druhou stranu: právě taková prohlášení muži považují za výčitky a uchylují se před nimi do náruče milenek. 

Variantou dvě je nechat emoce, aby situaci vyřešily za vás. Dejte partnerovi vědět, že vás jeho chování zraňuje, ponižuje, zkrátka, že se vám nelíbí. Počítejte však s tím, že muže málokdy přeargumentujete (zvlášť v emotivně vypjaté situaci), tedy že je dobré nechat emoce alespoň trochu vychladnout. Pro podobné debaty je dobré najít vhodný čas i místo. A nevrhat se do nich po hlavě. Protože vyřčené slovo nemůžete vzít nikdy zpět. Na to pamatujte, až vámi budou emoce cloumat. 

 

Pokud to jen trochu jde, zkuste přinutit svého muže, aby se na svůj dosavadní život podíval nekriticky.

 

Aby nefantazíroval a nenechal fantazie o tom, jak skvělá by mohla druhá polovina jeho života být, aby se nepoddával radám kamarádů. Také je na místě, pokud si uvědomí vděk za to, co se mu v životě podařilo. Když nic jiného, tak jste společně vychovali zdravé děti, vytváříte jim zázemí, pracujete na tom, aby měly šťastný život. To vše dohromady utváří mozaiku života, kterou by neměl odepisovat. Kromě toho, jestli je zaměřený na peníze, nechte ho, aby si představil, že roky spoří v bance a najednou dojde k tomu, že s ohledem na emoce a fantazie dojde do banky a řekne: „Nechte si ty peníze, všechny moje vklady, já začínám znovu.“ Přesně o tom krize středního věku je. 

Držte se a buďte pomocníkem svému partnerovi na nelehké cestě. Ovšem nikdy ne za cenu, že se necháte ponižovat. Nebo s sebou manipulovat v zájmu zachování rodiny. Myslete na to, že jako člověk máte pro sebe i celý svět také tu nejvyšší hodnotu. A pokud váš partner pomoct nechce, přejte mu štěstí. Vy z celé krize nakonec vyjdete silnější. Protože si budete vědoma toho, že jste pro svého partnera udělala vše, co se dalo, a neodepsala ho při prvním krizovém okamžiku.

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA