Strategie love bombing: nejprve vás okouzlí, potom zničí

Začátek jako z pohádky

Na začátku vztahu se love bombing jeví jako dokonalá romantika. Váš nový partner vás zahrne láskou, pozornostmi a neustálými komplimenty. Rychle ve vás dokáže vyvolat pocit, že jste středem jeho světa. Tento intenzivní zájem může být zprvu příjemný, ale nenechte se zmást – za tím vším se může skrývat manipulativní chování. Ve skutečnosti se nejedná o bezhlavou zamilovanost, ale o taktiku, jak si vás k sobě rychle připoutat a získat nad vámi kontrolu.

Mohlo by se vám líbit

Má mě rád, nemá mě rád... znaky, podle kterých to poznáte i beze slov

Pokud si nejste úplně jistá, jestli jsou jeho city k vám takové, jaké tvrdí, zakryjte si teď uši a otevřete oči. Začněte si více všímat řeči jeho těla a jeho chování, než toho, co říká. To jsou příznaky, podle kterých to poznáte naprosto neomylně.
elle.cz

Rychlý obrat

Narcista se vám bude zdát jako dokonalý partner. Ovšem jen do chvíle, než si vás k sobě zcela připoutá. V okamžiku, kdy zjistí, že se mu podařilo získat si vaši důvěru a že jste se do něj zamilovala, rychle začne otáčet. Po počátečním okouzlení se jeho chování začne měnit a vy se nestačíte divit. Váš do té doby galantní a zbožňující partner vám začne ukazovat svou pravou tvář a vy místo projevů lásky najednou zažíváte manipulaci, snahu vás ovládat a emocionální zneužívání. Tato změna chování bývá náhlá. A nepochopitelná a bolestivá, zvlášť pokud jste se už stihla zamilovat.

Manipulátorovy varovné signály

Luxusní dárky, neustálé volání a posílání zpráv, extrémní milostná vyznání a taky tlak na rychlý postup ve vztahu – to jsou známky, které by vám měly signalizovat, že všechno není úplně v pořádku. I když máte pocit, že právě toto si od muže zasloužíte a že přesně takto by měl vztah podle vašich představ vypadat, věřte, že jsou to jasné červené vlajky. Váš partner by vám měl dát prostor pro váš vlastní život. Přehnané projevy náklonnosti, neustálý kontakt a tlak na rychlé posouvání vztahu někam dál jsou možná na začátku příjemné. Časem ale přejdou do fáze, kdy vás partner začne izolovat od vašich přátel, získá absolutní přehled nad tím, co, kdy, kde a s kým děláte a také začne dávat najevo, jestli mu to je nebo není po chuti. Můžete se vsadit o cokoli, že vaši svobodu začne omezovat, zpočátku cukrovými větami typu „ty už jdeš zase s holkama, myslel jsem, že budeme spolu“ nebo citově vyděračským „já jsem kvůli tobě zrušil program“. A později začne přitvrzovat. Dávejte pozor na to, jestli vám i ve vztahu zbývá dostatek prostoru pro sebe a zda to váš partner respektuje.

Mohlo by se vám líbit

Chcete mít šťastný vztah? Dodržujte pravidlo 80/20

Ideální poměr 80/20 se osvědčuje v souvislosti s prací a soukromím, způsobem stravování nebo v podnikání. A funguje skvěle i ve vztazích. Jak ho aplikovat v praxi, abyste byli ve vztahu co nejšťastnější?
elle.cz

Zastavte love bombing

Nejdůležitější je naslouchat svým instinktům a nebát se stanovit si s partnerem jasné hranice. Pokud cítíte, že je něco v nepořádku a že jste tlačena někam, kde vám to už není příjemné, vystavte takovému milostnému nátlaku jasnou stopku. Jestliže máte pocit, že by vztah mohl fungovat, kdybyste v něm mohla volněji dýchat, zkuste si to s partnerem ujasnit. Je možné, že vám vyjde vstříc, protože vás nebude chtít ztratit. Připravte se ale také na to, že po čase vše zřejmě sklouzne opět tam, kde to bylo. V takovém případě se už nedejte znovu obměkčit sliby a za vztahem se znaky love bombingu jednou provždy zavřete dveře.

Mohlo by se vám líbit

Nejste šťastná, ale bojíte se rozejít? Expert radí, jak nezažít psycho

Chcete opustit partnera, protože s ním nejste šťastná. Láska zmizela, vztah vyprchal. Jenže se cítíte mizerně, provinile a vnímáte to jako své selhání. Odborník na vztahy poradí, jak tyto pocity překonat a rozejít se tak, abyste se za sebe nemusela stydět.
elle.cz

Zdroj: Psychologytoday.com, choosingtherapy.com