Proč se nám všichni snaží namluvit, že ošklivý muž bude skvělý partner

Není hezký, ale je rozkošný

Vybavujete si zápletku komedie Prázdniny? Novinářka Iris v podání Kate Winslet roky miluje svého šarmantního kolegu, který ji ale jen využívá. Když se rozhodne na něj zapomenout a vyměnit si domov s další láskou zklamanou ženou, potká tam hudebního skladatele Milese. Ten je sice nepříliš hezký, ale o to správnější chlap. Teprve s ním najde Iris lásku, ocenění a plnohodnotný vztah. Když se režisérky filmu Nancy Meyers ptali, proč se do role Milese rozhodla obsadit spíše vtipného než pohledného Jacka Blacka, uvedla: „Jsem si vědoma, že to není Clark Gable: není vysoký, tmavý ani hezký. Ale je rozkošný. Je to můj způsob, jak říct, že tohle je ten správný typ člověka.“ Ano, víme, že fyzická atraktivita není všechno a že muž, který je citově vyzrálý a nemá strach ze závazku, je pro vztah mnohem lepší volbou než nezodpovědný krasavec. Ale tohle neojedinělé filmové klišé se nám snaží namluvit, že méně atraktivní muž se k nám vždy bude chovat lépe.

7 důvodů, proč si nemůžete najít stálého partnera a jak to zlomit

elle.cz

A proč to naopak nefunguje? 

Pojďme si to obrátit. Napadlo vás někdy se divit, proč Luke v Gilmorových děvčatech neskončil se Sookie, kterou hraje Melissa McCarthy, ale celou dobu usiloval o neurotickou, ale krásnou Lorelai? Pozastavil se někdy někdo nad tím, proč Don Draper z Šílenců z Manhattanu má aféry s každou atraktivní ženou kromě své inteligentní sekretářky Peggy Olsen? Zatímco se nám společnost snaží vnutit myšlenku, že nejlepší, nejempatičtější a nejlaskavější je ten nejméně atraktivní nápadník, v případě žen je ta pravá většinou ta s nejbělejším úsměvem a nejlepší postavou. Naše společnost je už roky podivně nastavená. Zatímco vidět neatraktivního, třeba i stárnoucího muže s atraktivní ženou je společensky naprosto v normě, naopak to nefunguje. Když žena není krásná a má vedle sebe krasavce, nebo mladšího muže, je na to stále poukazováno, lidé to řeší, ptají se, co za tím stojí, vysmívají se… Naše společnost vnímá normálně muže, kteří nejsou zrovna ideály krásy, zatímco ženy jsou vystavovány obrovskému estetickému tlaku.

Pickupeři: muži, kteří mají vážný problém. Pozor, ať jim nenaletíte

elle.cz

Proč jsou nehezcí muži (údajně) lepší?

Jedním z důvodů, proč ženy dávají mnohdy přednost neatraktivním mužům, je tzv. sexy mozek. Tento pojem zavedla a zpopularizovala někdejší krásná a mladá manželka expremiéra Paroubka, když se jí ptali, co ji na o jednadvacet let starším muži s charakteristickou patkou a bradavicí u nosu přitahuje. Je pravda, že inteligence, vzdělání a povědomí o různých tématech rezonujících společností jsou imponující a můžou působit velmi přitažlivě. A pokud jimi nepříliš atraktivní muži disponují, přihrávají jim významné plusové body. Také se říká, že nehezcí muži jsou snaživější než krasavci. Vědomi si svého vzhledového handicapu jsou údajně mnohem vstřícnější k potřebám žen, od sexuálních potřeb, přes běžné denní nároky až po ženské vrtochy. Hezouni jsou údajně pohodlnější, nemají totiž takovou potřebu si ženy hýčkáním u sebe snažit udržet. Některé ženy také volí méně hezké muže kvůli vlastní pohodlnosti. Nechce se jim soupeřit s konkurencí z řad žen a ani s mužem samotným. Říká se přece, že ta hezčí polovina páru by měla být žena (ač i zde sklouzáváme ke klišé) a některé ženy nesnesou, když muž tráví péčí o své tělo, vzhled a šatník více času než ony. Nechtějí se zkrátka vedle muže cítit nekomfortně.

Je to nesmysl

Pokud se ale nebudeme bavit o naprostých extrémech, nedá se absolutně říct, že by ošklivější muži byli k ženám galantnější, vstřícnější, že by se o ně více zajímali a byli jim věrnější. Znám spousty pohledných mužů, kteří se ke svým ženám chovají s naprostým respektem a láskou. Ano, mají své chyby, ale ty se nijak neodchylují od průměru nás všech. A také znám muže, kteří si na svém vzhledu rozhodně zakládat nemohou – a bohužel ani na svém chování ne. S ženami jednají, jako by byly méněcenný živočišný druh. To, že by se méně atraktivní muži chovali k ženám lépe a byli proto vhodnější pro vztah, rozhodně obecně tvrdit nejde. Dámy, nenechte si tento názor vnutit! Krása je v oku pozorovatele, pro mnohé ženy jsou přitažlivé laskavost a charisma, pro jiné je zase silnějším magnetem ostrá čelist nebo pronikavé oči.

Vy & on: Jak velký věkový rozdíl je moc velký?

elle.cz

Zdroj: ELLE.com/es, Michigandaily.com, Famefocus.com