Nejste šťastná, ale bojíte se rozejít? Jak z toho ven a nezažít psycho

Okamžik prozření

Známky toho, že věci mezi vámi nejsou tak úplně v pořádku, jsou zřejmé. Motýli z břicha dávno odletěli, místo toho se vám v něm usadí kámen pokaždé, když se máte s partnerem vidět. Nevíte už, jakou výmluvu zvolit, abyste se tentokrát nemuseli sejít a v posteli vás také dost často bolí hlava. Otázka společné budoucnosti vás nechává naprosto chladnou. Chvíli trvá, než člověk přijde na to, že všechny tyto věci ukazují na jedinou věc – že rozchod je naprosto nevyhnutelný. Jakmile si to ale přiznáte, uleví se vám. Do chvíle, než si uvědomíte, že vás čeká jeden velmi nepříjemný krok. Rozchod.

Koho máme litovat?

Okolí většinou lituje ty, kteří byli opuštěni. To jim bylo zlomeno srdce a naznačeno, že nejsou dost přitažliví a zajímaví, aby s nimi jejich partner chtěl zůstávat ve vztahu. Kromě zraněných citů se musí popasovat i s narušeným sebevědomím a se spoustou otazníků, které jim v hlavě vyvstanou. „Ani ten, kdo rozchod iniciuje, to ale nemá úplně jednoduché. Pokud je jen trochu empatický, ví, že ublíží člověku, kterému na něm záleží,“ říká vztahový kouč a odborník na partnerské soužití Mgr. Ivan Kulhánek. „Způsobí mu smutek a obrovský zmatek v životě, zvláště pokud už od randění došlo ke společnému bydlení a k provázání vašich životů. A vyrovnat se s takovým vědomím také není právě jednoduché,“ dodává expert. 

Rozejdeme se, neřešíme to. Co čekat od vztahů s jasně danou expirací

elle.cz

Bez bolesti to nejde. Bez viny ano.

Možná se vám právě kvůli tomu do rozchodu nechce a chvíli, kdy svému protějšku oznámíte, že už s ním nechcete být, neustále odkládáte. Ubližujete tím nejen partnerovi, ale také sobě. Žít v neupřímnosti, ve lži a vědět, že to stejně jednou přijde, není snadné. Pokud jste si ale naprosto jistá, že už ve vztahu nechcete nadále pokračovat, nenechte se ochromit strachem a pocitem viny. Vy máte právo na to, nežít s člověkem, kterého nemilujete a váš partner má právo nežít ve bludu a v marné naději, že vás spolu čeká hezká budoucnost. Uvolněte sobě i jemu ruce. Žádný rozchod není bezbolestný, ale můžete minimalizovat jeho následky a zbavit se pocitu viny za to, že už s partnerem nechcete být.

 

Chcete mít šťastný vztah? Dodržujte pravidlo 80/20

elle.cz

Jak udělat rozchod méně bolestivý?

Pokud budete od začátku procesu rozchodu upřímná, bude pro obě strany snazší přijmout situaci a také je větší šance, že v budoucnu zůstanete přáteli. „Říct na rovinu, co se děje a proč, je nejlepší způsob, jak prokázat respekt svým pocitům i svému partnerovi. Naopak pokud je rozchod omotaný do sítě výmyslů a lží, které mají vám usnadnit situaci a oblafnout partnera, aby nebyl tak naštvaný a zhrzený, je to cesta do pekel,“ říká kouč Kulhánek. Pravda stejně vyjde vždycky najevo a druhotné naštvání a zklamání bývá často mnohem horší než to první při rozchodu. I když se rozcházíte, dbejte na to, abyste si stále mohla sama sebe vážit. A aby si vás mohl vážit také váš protějšek.

Jak se tedy podle odborníka na vztahy nejlépe rozejít, aby s vámi nemusely cloumat pocity viny a aby váš protějšek neprožíval muka?

  • Buďte k partnerovi upřímná. Pokud jste si jistá, že s ním už nechcete být, vysvětlete mu to ohleduplně, ale rozhodně.
  • Váš partner bude hledat vysvětlení toho, co a proč se stalo. Pokud existují reálné důvody, utřiďte si je v hlavě a buďte připravená mu je říct.
  • Nepřipouštějte pochybnosti, nedávejte naděje, že by se na vašem rozhodnutí něco mohlo změnit. Rozchod by měl být čistý řez, nikoli sypání soli do rány na pokračování.
  • Neciťte se provinile. Ano, způsobujete druhému bolest a smutek. Pokud s ním ale nechcete být, je rozchod to nejlepší, co pro jeho budoucnost můžete udělat.
  • Uvědomte si, že váš protějšek potřebuje čas, aby zprávu o rozchodu přijal. Dejte mu ho. Neposílejte ho okamžitě balit věci ani na něj nespěchejte s otázkou, jak si rozdělíte majetek a péči o psa.
  • Co nejvíce omezte kontakt, dokud se oba situaci nezpracujete. Nenechte se lákat na zbytečné schůzky. Stejně tak ani kontakt neiniciujte vy. Dávala byste tím partnerovi jen zbytečnou naději.
  • Nezapomeňte na péči o sebe. Někoho jste ranila, ale pokud by k tomu nedošlo, ubližovala byste sobě i jemu mnohem více. Nemusíte se za to trestat. Užívejte si svůj volný čas, vídejte se s přáteli, dovolte si cítit se dobře. Život, za který jste zodpovědná, je ten váš a ničí jiný.

Má mě rád, nemá mě rád... znaky, podle kterých to poznáte i beze slov

elle.cz

Zdroj: ELLE.com/es, terapie.cz, zmíněný vztahový kouč