Chcete mít šťastný vztah? Dodržujte pravidlo 80/20

Poměr úspěchu a štěstí

Myšlenka rozdělení času 80/20 není nic nového. Princip 80/20 vymyslel italský ekonom Vilfredo Federico Pareto v roce 1906, když zjistil, že 80 % důsledků vychází z 20 % příčin a zbylých 20 % důsledků vychází z 80 % příčin. Jinak řečeno – malé procento příčin může za to, že se radikálně změní výsledek. Pareto svou analýzou sice rozklíčoval hlavně teorii nerovnoměrného bohatství v Itálii, ale časem se toto pravidlo uplatnilo v mnoha jiných situacích. Třeba v Japonsku vědci zjistili, že praktikování tzv. „hara hachi“, kdy lidé jedí, jen dokud nejsou z 80 % sytí, vede k nižšímu výskytu nemocí a k delšímu životu. Lidé, kteří pro změnu aplikovali pravidlo 80/20 na svůj pracovní a soukromý život, se méně často potýkali se syndromem vyhoření.

Trávení společného času

Jak tedy tento princip platí ve vztazích? Můžeme ho uplatnit hned na několika úrovních vztahu. Tou první je trávení společného času. Některé páry si tak zvyknou trávit veškerý čas spolu, že zapomenou být samy sebou. Samozřejmě není nic špatného na tom, že chcete trávit čas se svou drahou polovičkou, ale neměli byste při tom ztratit svou vlastní identitu. Pro udržení zdravého vztahu je důležité vědět, že i když někoho milujete a jste s ním šťastní, nemusíte být jako siamská dvojčata. Osvědčil se, jak jinak, poměr 80/20. 80 % času stráveného společně vykompenzujte 20 % času vyhrazeného pouze pro sebe. Tím, že si dokážete část svého volného času užít o samotě, ať už čtením, běháním nebo hraním videoher, prospějete sobě i svému vztahu. Kromě toho, že se sami rozvíjíte, tak čas, který trávíte odděleně, vám umožní se na partnera více těšit. Budete mít více zážitků a vzrušujících novinek, které mu můžete sdělit a o kterých si spolu povídat. Trávit spolu 24 hodin denně 7 dní v týdnu může postupně způsobit vysychání pramene vaší konverzace a postupný nedostatek témat. Zvláště v případě, pokud jeden z dvojice cítí, že se ve vztahu dusí a nemá dost prostoru pro sebe a své koníčky.

Mohlo by se vám líbit

Proč se nám všichni snaží namluvit, že ošklivý muž bude skvělý partner

Hollywoodské filmy nás učí, že když dá krásná žena šanci nepříliš přitažlivému muži, dostane se jí odměny v podobě gentlemanského přístupu, hýčkání a nekonečné lásky. Je ale vztah s neatraktivním mužem skutečně jackpot? A proč to naopak nefunguje?
elle.cz

Princip vzájemné volnosti

Na trávení 20 % času odděleně navazuje otázka vztahové svobody. Některé páry oněch 20 %, které mají pouze samy pro sebe, pojímají jako čas, kdy si mohou dělat všechno, co chtějí. Vnímají to tak, že se během této doby mohou intimně sblížit s jinými lidmi. Na rozdíl od otevřeného vztahu na to mají pouze toto přidělené časové období. Pokud také toužíte po rozdělení věrnosti a volnosti 80/20, vězte, že to mezi vámi a vaším partnerem vyžaduje vysokou úroveň důvěry. Než tuto myšlenku vnesete do svého vztahu, je důležité se ujistit, že oba víte, jaká jsou pravidla hry. Musíte být oba srozumění s tím, že nezávazné vztahy jsou skutečně jen zpestřením, které vám pomáhá, abyste pak společný čas trávili lépe, nikoli aby vás rozdělily. I takové je ale bohužel riziko. Vy i váš partner můžete zjistit, že si oněch 20 % času stráveného s jiným partnerem užíváte více než těch 80, které prožíváte se svým dlouhodobým partnerem.

 

Mohlo by se vám líbit

Má mě rád, nemá mě rád... znaky, podle kterých to poznáte i beze slov

Pokud si nejste úplně jistá, jestli jsou jeho city k vám takové, jaké tvrdí, zakryjte si teď uši a otevřete oči. Začněte si více všímat řeči jeho těla a jeho chování, než toho, co říká. To jsou příznaky, podle kterých to poznáte naprosto neomylně.
elle.cz

Zásada spokojenosti ve vztahu

Nikdo není dokonalý. Ani vy, ani váš partner a ve většině případů ani vztahy, i když se to mnozí lidé snaží předstírat. Pokud vám na vašem partnerovi něco vadí, v něčem se neshodnete a jste občas naštvaní, je to naprosto v pořádku, pokud se to vejde do 20 %. Zjednodušeně řečeno – pokud jste s partnerem na 80 % šťastní a zbylé nedostatky nepřesahují zmíněných 20 %, je všechno, jak má být. Dnešní doba nás tlačí ke zdi, sociální sítě nám ukazují, že bychom měli mít dokonalá těla, dokonalou kariéru, dokonalý vztah. Právě oněch 20 %, kdy máme pocit, že náš partner či vztah nejsou ideální, nás přivádí na myšlenky, jestli bychom neměli hledat jinde. K pochybnostem, že někde na nás třeba čeká ten 100%. Na takové ideály máte samozřejmě právo, ostatně snění o dokonalé lásce je námětem mnoha hollywoodských filmů. Jen málokteré ale ukazují realitu několik měsíců po seznámení. Jakmile se objeví problémy nebo něco, co vás na partnerovi štve, musíte se rozhodnout, jestli na vztahu budete chtít pracovat, nebo jestli půjdete hledat dál. Mějte na paměti pravidlo 80/20. Pokud se z 80 % jen hádáte a jste nešťastní, jděte dál. Pokud skřípete zuby pouze ve dvaceti procentech vašeho vztahu, jste z hlediska většiny vztahů šťastný pár.

Mohlo by se vám líbit

Miluju tě, baby. Ale nechci s tebou žít. Proč stále přibývá mingles?

Milují se, vzali se, nebo spolu mají dlouholetý vztah. V některých případech dokonce mají společné děti. Klasické harmonické manželství, dalo by se říct. Až na to, že bydlí každý sám. Co je na bytí ve vztahu ale single životu tak lákavého, že je mingles rok od roku více?
elle.cz

Zásada vlastní snahy

Poslední rovina ve vztahu, kde lze pravidlo 80/20 využít, je aktivní vytváření štěstí. Všechna spokojenost ve vztahu nevyplývá pouze z toho, že se máte rádi a jste navzájem kompatibilní. To, že spolu trávíte čas, máte společné přátele, koníčky a že vám to klape v ložnici, je naprosto skvělé a zaručí vám to 80 % vztahového štěstí. Všechno vám ale nespadne do klína samo. Zvláště s postupem času, kdy vztah ztrácí svou počáteční dynamiku, je nutné si sami začít vytvářet situace a příležitosti, které vám budou pocity spokojenosti ve vztahu generovat. Zbylých 20 % vztahové naplněnosti tedy závisí na vašem snažení. Začněte u drobností, jako třeba uvařit partnerovi kávu, když spěchá, překvapit ho večeří a filmem, které má ze všeho nejradši. Naplánujte rande, překvapte ho lístky na zápas jeho oblíbeného klubu nebo na výstavu toho, co ho zajímá. Zabookujte vám nečekaný výlet s netradičním ubytováním nebo ho uneste na prodloužený víkend do některé z evropských metropolí. Počítejte zkrátka s tím, že i když mezi vámi všechno klape beze snahy, občas ji budete muset vyvinout, aby vašemu vztahu nedošla šťáva.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén phubbing: co dělat, když se věnuje více svému mobilu než vám

Používat mobil pro ukrácení času nebo odreagování se stalo zcela běžnou součástí našich životů. Mobil ale pravidelně vytahujeme i ve chvílích, kdy by měl zůstat ležet stranou – když se sejdeme s přáteli nebo když po celém dni vidíme partnera. Jsou naše reálné vztahy odkázané k záhubě, nebo lze tuhle dobu ledovou ještě zastavit?
elle.cz

Zdroj: Marianne.cz, Happiful.com, Hellodivorce.com

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24