Vztah má několik fází, ta třetí bývá osudová

Fáze první: Euforické líbánky

Prvotní zamilování je intenzivní. Během tohoto období jsou páry slepé k chybám toho druhého a vášeň s hravostí dominují. Partneři se snaží skrývat své nedostatky, což činí vztah povrchním, i když se díky zesíleným emocím zdá být hluboký. Vše je nové a vzrušující a problémy jako kdyby neexistovaly. Proto je užitečné mít nablízku kamaráda nebo kamarádku, která nás udrží nohama na zemi a sundá nám růžové brýle, pokud to bude potřeba. „Dochází k symbióze, kdy se vám na druhém líbí úplně vše, včetně jeho oblib a názorů, s nimiž máte tendenci se ztotožňovat,“ říká Shawntres Parks, licencovaná terapeutka magazínu Women's Health. „Všechno, co vidíte, je tak trochu z idealizované perspektivy.“ Lidé v této fázi často upřednostňují vztah před ostatními aspekty života. Je třeba si dávat pozor, aby váš partner nezačal brát vaše oběti a neustálou dostupnost jako samozřejmost.

5 jazyků lásky: Jakým ve vztahu hovoříte vy? A rozumíte partnerovi?

elle.cz

Fáze druhá: Zrod pochybností

Probouzíte se ze zamilovaného transu a zpochybňujete kdysi idealizovaný pohled na partnera. Začínáte svého partnera zkoumat a pátrat po tom, kdo vlastně je jako člověk. Můžete fungovat jako pár? Objevují se drobné konflikty, a to, jak s nimi naložíte, určí budoucí vývoj vztahu. Abyste úspěšně propluli touto fází, je třeba zapracovat na efektivní komunikaci, která bude zvládaná s respektem a empatií. Hádky nejsou nutně známkou problémů. Naučte se rozpoznávat způsoby, jakými váš partner dává a přijímá lásku. V této fázi je důležité začít budovat pevný základ důvěry a otevřenosti, který bude klíčový pro další fáze vztahu.

Fáze třetí: Je čas na kompromis

Všechny iluze se vytrácí a přichází nejproblematičtější období vztahu. Do popředí se dostávají ignorované či nedořešené konflikty a hlouběji zasazené neshody. Páry se mohou cítit odloučeně a pochybovat o životaschopnosti vztahu. Vášeň mizí a udržet romantiku je těžké. Klíčem je zdravá komunikace a ochota ke kompromisům. Naučte se reagovat s pochopením, nikoliv jen emotivně. Parks doporučuje „naslouchat, abychom pochopili, ne jen abychom reagovali“. V této fázi je důležité společně hledat řešení a snažit se pochopit motivace a potřeby toho druhého.

Hádkami k lásce. Využijte konflikty a zlepšete díky nim svůj vztah

elle.cz

Fáze čtvrtá: Přijetí

Po dvou a více letech společného života je konečně na řadě fáze, kdy partneři začínají přijímat nedostatky toho druhého a uznávají, že pozitiva vztahu převažují. Naskytne se prostor pro hlubší úroveň vzájemné pohody a společnou vizi budoucnosti. Obavy z poklesu sexuální intimity jsou běžné, a proto je důležité ji neustále pěstovat. „Za vzrušení a vášeň jsou zodpovědní všichni ve vztahu. Je to stejné jako oheň, že? Musíme do něj neustále přikládat dříví, abychom ho udrželi v chodu, říká Perks. Ujistěte se, že vaše důvody pro setrvání ve vztahu jsou hlubší než jen pohodlí nebo pocit viny a oceňte stabilitu, kterou vztah v této své fázi nabízí.

Fáze pátá: Láska z celého srdce

Tato fáze představuje nejzdravější a nejplodnější období vztahu. Společné překonání překážek přináší pocit bezpečí a jistoty. Po pěti a více letech společného života dosahují páry hlubokého pocitu blízkosti. Tato fáze je optimální, vztah vnímáme jako nenahraditelný a bezpečný. Partneři si váží jeden druhého jako spolehlivého zdroje opory a zaměřují se na osobní cíle. „Slyšíme páry mluvit o tom, že ‚můj partner je můj nejlepší kamarád‘, protože obvykle prošly fází líbánek, prošly ranou náklonností a krizí, prošly zkrátka vším,“ říká Parks. „Skutečně mají pocit, že se opravdu znají a rozumí si.“ Hluboké spojení může přinášet strach ze ztráty, a proto je důležité udržovat další vztahy a zajistit, abyste nebyli na partnerovi příliš závislí.

Chcete mít šťastný vztah? Dodržujte pravidlo 80/20

elle.cz

Zdroj: Woman`s Health, Mind Body Green