Pauza ve vztahu: přímá cesta k rozchodu nebo nová šance?

Kdy si dát pauzu

Ne každý vztah, který se ocitl v patové situaci, má naději na vyřešení v pauze. Dávat si vztahový oddych má smysl pouze v případě, že:
 

- se stále milujete, ale jste svou přítomností už poněkud přesycení. Pauza by vám měla poskytnout prostor k nadechnutí a k vyjasnění, kolik času spolu trávit v budoucnu.

- máte ponorku a hádáte se kvůli malichernostem. Jestli máte stejný pohled na život, sdílíte stejné hodnoty a příčinou vašich neshod jsou bezvýznamné drobnosti, mělo by vám během pauzy dojít, co opravdu je a není podstatné řešit.

- nevíte, jestli a kam se pohnout dál. Je už čas na společné bydlení? Na svatbu nebo dítě? Toto jsou zásadní rozhodnutí a je přirozené, že je nemusíte rozlousknout během jednoho odpoledne. Dopřejte si čas k přemýšlení a pokud si nejste jistí, počkejte.

- došlo k nevěře. Ego je dotčené a zrada bolí. Během pauzy byste si mohli ujasnit, jestli to jde překousnout nebo jestli je to důvod k rozchodu. Ať tak či tak, nebude to špatné rozhodnutí. Narušená důvěra a pochybnosti do budoucna jen tak snadno potlačit nejdou. Zvláště, pokud k tomu nedošlo poprvé.

Mohlo by se vám líbit

Girl Power: 7 pozitivních věcí, které přináší rozchod

Máte za sebou čerstvý rozchod a hlavu plnou smutku a přemýšlení o tom, jaký teď bude váš single život? Hlavu vzhůru! Je dost důvodů, aby vaše slzy hodně rychle vystřídal smích a dobrá nálada.
elle.cz

Jasná pravidla

Na podobě přestávky ve vztahu byste se měli shodnout oba, jinak bude jen pokračováním vzájemného trápení. Ujasněte si, jestli se chcete během pauzy vídat, nebo zda si dáte od sebe striktní odpočinek. Pokud se nebudete vídat vůbec, mohlo by to působit jako katalyzátor vašeho rozhodnutí. Na druhou stranu je tady také riziko, že se můžete odcizit. To stejné pletí i o vašem sexuálním životě. Bez sexu si můžete dříve uvědomit, jestli vám ten druhý chybí. Pokud spolu budete spát i o pauze, je tady nebezpečí vzniku vztahu, kdy máte sex, ale jiné závazky díky pauze ne. A to může být, zejména pro muže, lákavá alternativa vztahu.

Mohlo by se vám líbit

Nechce s vámi navázat vážný vztah? Znamení, podle kterých to poznáte

Chodíte spolu na schůzky, máte příjemný milostný život, ale přijde vám, že něco je stále špatně? Je to nepříjemný pocit, či realita? Jak poznat, že vás váš partner vodí za nos, či si není jistý tím, zda by s vámi chtěl navázat vážný vztah?
elle.cz

Pauza ne paralelní vztah

Pauza znamená trávit čas sám se sebou a se svými myšlenkami a pocity, ne se vrhat do dobrodružství s novými milostnými objekty. I když, pokud tu potřebu máte, je to svým způsobem také ukazatel kvality vztahu. V tomto případě naznačuje, že už vám na současném svazku moc nezáleží a místo pauzy byste možná spíše uvítali rozchod. Jestliže budete k pauze přistupovat poctivě a přemýšlet nad tím, jak se cítíte bez partnera, jestli vám chybí a nebo jestli je vám naopak lépe bez něj, co je příčin vašich problémů a jak ji vyřešit, k výsledku se doberete. Ať už to bude trvat dva týdny nebo dva měsíce.

 

Zdroj: Autorský článek, prozeny.cz, sme.cz, partnerské-vztahy.eu