Dobrý sluha, zlý pán: Kdy už je alkoholu skutečně příliš?

Únik před realitou

Většina z nás potřebuje čas od času vypnout, nebo alespoň popustit uzdu. Trochu se nadechnout, otupit smysly a dovolit našemu skrytému já vystoupit ze zajetí společenských či sociálních norem. Sklenka alkoholu je skvělou příležitostí, jak se pobavit, zapomenout na starosti běžného dne, odbourat stud a zapadnout mezi kolegy. Je však těžké soudit, kdy už je pití skutečně za hranou. Pravdou je, že v posledních dekádách je skoro zlatým pravidlem, že za každou odbornou studií potvrzující škodlivost alkoholu následuje další, která ji v některých aspektech vyvrací. Jak tedy mezi těmito rozhoupanými medicínskými bilancemi najít jasné stanovisko?

Mohlo by se vám líbit

Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví? Seznamte se s mikrobiomem, naším druhým mozkem

Sevřený žaludek při pohovoru, neodbytná bolest břicha před prezentací nebo poletující motýlci v břiše na prvním rande. Všichni jsme jedno nebo druhé zažili, ale málokdo už zkoumal, co za tím vším stojí. Pojďme se tedy konečně usadit, nalít si šálek kefíru a blíže se seznámit s tajemným a všemocným mikrobiomem.
elle.cz

Pití jako sociální záležitost

Dávka dělá jed a přemíra všeho škodí. To platí vždy a alkohol samozřejmě není výjimkou. Kolik je ale příliš? Sklenka, dvě… anebo tři? Možná není tolik důležité ptát se „kolik“, nýbrž „proč“. Míru únosnosti, nebo lépe, zvládnutelnosti si totiž každý určuje sám. Ve chvíli, kdy se ale alkohol stane prostředkem zvládání těžkostí, nastává problém. Začnete ho totiž vyžadovat denně. K tomu, abyste uvolnila úzkost. Ke schopnosti fungovat, řešit jakékoliv problémy. Jistě, neznamená to, že se budete opíjet do němoty. Začnete ale pít pravidelně, abyste se dostala do stavu, kdy vaše trápení postupně odezní. A pít pravidelně, byť ne moc, je mnohem nebezpečnější než se jednou za čas opít nárazově.

Kolik je tak akorát?

Hranice rozumného pití se těžce definuje. Světová zdravotnická organizace uvádí, že pro muže je to zhruba 20 g čistého alkoholu za den, což je asi jedno dvanáctistupňové pivo, sklenka vína nebo jeden velký panák. U žen je to dokonce až o polovinu méně. Tím se však rozumí spíše hranice společenská a kulturní, nikoli ta zdravotní. „Pokud se ptáte, jaká je doporučená denní dávka bez přidružených zdravotních rizik, odpověď je jednoduchá – nulová. Pokud nechcete nést zdravotní rizika konzumace alkoholu, nepijte,“ vysvětluje nutriční poradce Petr Žůček. To jsou nicméně čísla, strohé statistiky. Samozřejmě, že voda je lepší než víno, ale pokud si život bez bublin prostě nedokážete představit, dopřejte si je. Ale výjimečně, když je k tomu příležitost. Rozhodně se sklenkou v ruce neřešte osobní problémy nebo neshody s kolegy.

Mohlo by se vám líbit

Toto jsou slavní abstinenti. Které hvězdy nikdy nepijí alkohol?

Alkohol je prý metlou lidstva a některé z těchto celebrit opravdu smetl takovým způsobem, že je dnes můžeme bez výčitek zařadit do našeho listu. Jiní mu nikdy nepřišli na chuť, nebo už je zkrátka zhýralý životní styl přestal bavit...
elle.cz

Alkohol, tichý nepřítel

Alkohol je totiž droga, stimulant. A nikoli váš nejlepší přítel. Čím dřív si to uvědomíte, tím lépe. Umět si přiznat, proč pijete, totiž zvyšuje šanci, že s pitím nezajdete do extrému, případně budete schopni své problémy s alkoholem řešit. Až si příště zajdete na skleničku, zeptejte se sama sebe, proč pijete. Oslavuje vaše kamarádka povýšení? V pořádku, pokud ale máte tendenci se často a silně opíjet, přemýšlejte nad tím, proč to děláte. A pokud si dáváte panáky po těžkém dni, uvědomte si, že alkohol problémy, které zapíjíte, nevyřeší. Jen je dočasně překřičí. O to víc však ráno budou bolet…

Mohlo by se vám líbit

Vzývaný i proklínaný: Fakta o alkoholu, která vás možná překvapí

Byť platí pravidlo všeho s mírou, nemusí to být v případě alkoholu tak úplně pravda. Dražší alkohol není lepší a bourbon v čaji vám spokojenější spánek nezajistí. Jakým alkoholovým mýtům věříme zbytečně? A která tvrzení jsou naopak pravdivá?
elle.cz

Zdroj: Wikipedia Commons, Healthline.com