MÓDNÍ CESTA KOLEM SVĚTA: KDYŽ ZA MÓDOU, TAK DO MUZEA

 

Paříž: Elsa Schiaparelli v Musée des Arts Decoratifs 

Po dvě desetiletí Elsa Schiaparelli žila a dýchala avantgardní módou a využívala ji jako hřiště k objevování žen a ženskosti. Ztělesnila ve svých modelech vizi zářivé a pulzující Paříže s neukojitelnou zvědavostí, těšící se ze všeho nového. Její životní expertíza a z ní čerpající dílo zůstávají i dlouhá desetiletí po jejím působení ve světě módy nadevše současné. Je inspirací mnohým z těch, kteří přišli po ní. A v posledních letech je zájem o dědictví Schiaparelli mnohem větší, než kdy dřív. Však si povšimněte, jak Daniel Roseberry dokázal po letech značku dostat zpět na výsluní a obléct všechny významné ženy od první dámy Ameriky přes hudebnici Cardi B po herečku Maggie Gyllenhaal na Oscarech. Nyní do Musée des Arts Décoratifs přichází netrpělivě očekávaná retrospektiva Schiaparelli „Shocking: The Surreal World of Elsa Schiaparelli“ bude obsahovat výtvory návrhářky spolu s díly Salvadora Dalího, Jean-Michel Franka, Meret Oppenheim či Alberta Giacomettiho. Móda a umění si budou blízko natolik, jak jen to je možné – což bylo předmětem celoživotního zkoumání zakladatelky módního domu, kterému malířské styly kolují v krvi. Není to poprvé, co pařížské muzeum mapuje návrhářčin život a přínos módnímu světu. Pamětníci si mohou vzpomenout na výstavu z roku 2004, která byla věnována především inspiraci surrealismem. Tentokrát bude výstava obsahovat unikátní skici z rozsáhlé sbírky, jež Schiaparelli daroval French Union of Costume Arts, kterou nyní muzeum opečovává.

Kdy: od 6. července 2022 do 22. ledna 2023

 

 

Paříž: Thierry Mugler, Couturissime v Musée des Arts Decoratifs 

Do slavnostního finále se pomalu blíží výstava „Thierry Mugler, Couturissime“. Tato významná a jedinečná podívaná sleduje dílo nedávno zesnulého Thierryho Muglera, jedinečného umělce, který během své kariéry způsobil revoluci ve světě módy, haute couture a parfémů. Od konfekce a siluet haute couture po jevištní kostýmy, fotografie a filmy, ilustruje výstava fascinující vesmír tohoto tvůrce a jeho četné spolupráce napříč kreativními odvětvími. Je příležitostí k objevení jeho brilantnosti, který poznamenal svou dobu tím, že svými výtvory se sochařským tvaroslovím způsobil revoluci ve světě módy.

Kdy: od 30. září 2021 do 24. dubna 2022

 

 

Paříž: Love Brings Love: Alber Elbaz Tribute Show v Palais Galliera

Palais Galliera oslavuje nedávno zesnulého návrháře Albera Elbaze unikátním výstavním formátem rekonstruujícím show, která byla představena na poctu legendárnímu návrháři 5. října 2021. Název výstavy „Love Brings Love“, inspirovaný jednou z manter Albera Elbaze, představuje kontrast k izolaci pociťované během pandemie, a to díky společnému duchu designérů, kteří společně oslavili památku jednoho ze svých kolegů. Po smrti Albera Elbaze jím založený módní start-up AZ Factory uspořádal na jeho počest přehlídku. Té se zúčastnilo 46 módních domů a návrhářů, kteří se sešli, aby vytvořili look inspirovaný návrhářem a jeho módním odkazem. Každý návrhář, ať už etablovaný nebo začínající, přišel se svým vlastním pohledem na otázky současného módního návrhářství a jeho témata, jako jsou životní prostředí, rozmanitost či gender. Tato jedinečná výstava znovu prezentuje tuto módní show tím, že nechá své návštěvníky ponořit se do pohlcujícího zážitku z módního mola. Aby toho docílila, reprodukuje vše od tvorby looků přes efekty až po hudbu a osvětlení.

Kdy: od 5. března 2022 do 10. července 2022

 

 

Paříž: Yves Saint Laurent aux Musées

S jednou z největších módních osobností dvacátého století se v Paříži můžete nyní setkat hned na šesti místech. Musée d'Art Moderne de Paris, Centre Pompidou, Musée d'Orsay, Musée National Picasso Paris, Musée Yves Saint Laurent Paris a Musée du Louvre se spojují, aby oživila módní odkaz Yvese Saint Laurenta, jehož jméno zazářilo v módním světě poprvé před šesti desetiletími. Na oslavě tohoto milníku tedy spolupracovalo šest pařížských muzeí, ve kterých francouzský návrhář hledal inspiraci. Každé z nich spárovalo looky Yvese Saint Laurenta s díly Mondriana, Picassa, Matisse či Bonnarda. Například Musée d'Orsay se zaměří na jeho fascinaci Marcelem Proustem, který pravděpodobně inspiroval vznik ikonického kusu Le Smoking, prvního smokingu pro ženy.

Kdy: od 29. ledna 2022 do 15. května 2022, do 15. dubna v Musée Picasso

 

Designové butiky, tam, kde se móda s interiérovým designem potkává

elle.cz

 

Antverpy: Fashion from the MoMu Collection ve Fashion Museum Antwerp

Vzhledem k nedostatku výstavních prostor v minulosti byla rozsáhlá sbírka muzea MoMu omezená aktuální expozicí. Dnes může zrekonstruované muzeum dát historii belgické a mezinárodní módy trvalé místo – prošlo totiž rozsáhlou rekonstrukcí a dostalo docela nový kabát hodný výstavní instituce jedenadvacátého století. Módní exponáty z bohatého archivu MoMu obsahujícího více než 35 000 položek jsou návštěvníkům nově představeny ve stálé expozici, která vrhá nepoznané světlo na avantgardní belgickou a mezinárodní módu prostřednictvím siluet, snímků a archivního materiálu. Prezentace kolekce se bude každý rok obměňovat, aby bylo vystaveno co nejvíce, od současné módy po historické oděvy, textilie a doplňky. Nyní probíhá další etapa rekonstrukce, a tak svou návštěvu naplánujte nejdříve na konec září.

Kdy: znovu otevírá od 29. září 2022

 

 

Groningen: Gianni Versace Retrospective v Groningerovo muzeu

Nizozemské Groningerovo muzeum představí retrospektivu Gianniho Versace, jednoho z nejvlivnějších módních návrhářů, jak jej samo popisuje. Všechny vystavené předměty na výstavě „Gianni Versace Retrospective“ kurátorované odborníky z řad módního domu Versace budou originálními kusy pocházejícími z mezinárodních i soukromých sbírek. Společně budou ilustrovat to, jak Gianni Versace propojil módu s hudbou, fotografií a grafickým designem a transformoval módní přehlídky a reklamní kampaně do uměleckých děl. Výstava, která bude představena až na sklonku letošního roku, představí Versaceho a jeho průkopnické návrhy v novém světle. Pánské i dámské oděvy, doplňky, nejrůznější látky, kresby, návrhy interiérů i záběry z legendárních přehlídkových mol z doby slávy italského návrháře mezi lety 1989 a 1997 si nenechte ujít, i když maximalismu zrovna neholdujete.

Kdy: od 2. prosince 2022 do 7. května 2023

 

 

New York: Part two, In America: An Anthology of Fashionv MoMA

The Costume Institute se pod křídly MoMA nadále zaměřuje na mapování americké módy a otevírá druhou část své výstavy „Část druhá, v Americe: Anthologie módy“. Poodhalí vývoj americké módy tím, že představí příběhy, které se vztahují ke komplexní a vrstvené historii s historickými a současnými ženskými a pánskými oděvy od 18. století po současnost. Zároveň pro výstavu vznikla i série trojrozměrných filmových scén vyrobených ve spolupráci s významnými americkými filmovými režiséry. V nich návštěvníci prozkoumají roli šatů při utváření americké identity.

Kdy: od 7. května 2022 do 5. září 2022

 

 

Londýn: Vision & Virtuosity v Saatchi Gallery

Značka Tiffany & Co. vstupuje do další kapitoly své výstavy Vision & Virtuosity a do londýnské Saatchi Gallery přiváží přes 400 předmětů ze svých archivů. Vizuální kronika legendárního šperkařského domu dokumentuje historii značky od založení v roce 1837 a provází návštěvníky veškerými designy, od archivních luxusních šperků přes slavné výlohy obchodů Tiffany, nedávno získaný Empire Diamond o váze přes 80 karátů, až po důležité památky populární kultury, jako je původní rukopis Snídaně u Tiffanyho. Po vstupu do Saatchi Gallery se mohou návštěvníci seznámit s odkazem zakladatele značky Tiffany Charlese Lewise Tiffanyho, v dalších částech spatřit práci jejích nejkreativnějších umělců, jako byli Jean Schlumberger či Elsa Peretti nebo objevit každoroční kolekci vysokého šperkařství Blue Book. Na závěr výstavy dostanou návštěvníci jedinečnou možnost spatřit na vlastní oči legendární žlutý diamant Tiffany Diamond o váze 128,54 karátu. 

Kdy: od 10. června 2022 do 17. srpna 2022

 

 

Londýn: Fashioning Masculinities: The Art of Menswear ve Victoria & Albert Museum

Konečně se více pozornosti dostává i pánské módě. Postaralo se o to londýnské Victoria & Albert Museum. Kromě toho, že se výstava Fashioning Masculinities: The Art of Menswear zaměří na to, jak se pánská móda během staletí měnila a jak návrháři svými modely utvářeli maskulinitu, poodhalí také to, jak návrháři, krejčí a umělci využívali kreativitu ke zpochybnění genderových norem. Výstava, která otevřela své brány před pár málo týdny, poskytne návštěvníkům sto různých pohledů a sto uměleckých děl rozvržených tematicky do tří galerijních prostor v rámci cesty napříč časem a pohlavími.

Kdy: od 19. března 2022 do 16. listopadu 2022

 

 

Zdroj: WWD, V&A, MAD, Palais Galliera, MoMu, Fashion United

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA