Vzdělávejte se i v dospělosti: Kreativní kurzy, které vám změní život

Kurzy, studium či nejrůznější debaty. Všechny tyto termíny se pojí se vzděláváním dospělých lidí s ukončeným školním vzděláním. Ti se zapojili do cesty za vědomým a systematickým osvojením či upevněním nejrůznějších znalostí, dovedností, schopností, postojů a typů jednání. Kurzů a podobných služeb je u nás nespočet. Zatímco některé se zaměřují na znalosti, jiné zase na duši a sebepoznání. Pomalu každý si tak může “to své”. Jaký směr vlastního rozvoje zvolíte vy?

Zájmové kurzy: Aromaterapie i první pomoc

Zájmové kurzy pro dospělé, vznikající v rámci celoživotního vzdělávání, kromě soukromých společností organizují také městské části či regiony. Do této oblasti spadají hlavně jazykové a kreativní kurzy. Mezi ty nejzajímavější patří například kurz aromaterapie, aranžování květin, běhání, vinařství, včelaření, praktické Feng Shui v moderní době, keramika, kresba a malba či šití. Osoby, které mají chuť se rozvíjet, se mohou zapsat také na kurzy fotografování, komunikace, time management, PR a marketingu či první pomoci.  

Právě kurzy první pomoci, především první pomoci novorozencům a dětem, zažívají velký rozmach. Rodiče, ale i chůvy či učitelky, se naučí, jak pomoct miminkům a malým dětem během otrav, pádů či popálení, ale i po spolknutí hračky či úrazu. Během kurzu se lidé také naučí samotnou resuscitaci dítěte a co dělat, když se ratolest dusí a má poruchy vědomí.

Tvůrčí psaní i management aneb Profesní kurzy

Profesní vzdělávání prohlubuje odborné znalosti zaměstnanců, zlepšuje jejich výkon profese a zvyšuje jejich dovednosti, schopnosti komunikace a rozvíjí kompetence. Tyto kurzy též zaručují odbornou kvalifikaci daných profesních skupin, zvyšují efektivitu a výkonnost a také zájem zaměstnavatelů o pracovníky, kterým záleží na tom, aby ve svém oboru patřili mezi kvalitní posily týmu. 

Mezi profesní kurzy patří například motivace zaměstnanců, telefonická komunikace, grafologie, vedení a řízení lidí, začátky podnikání pro OSVČ, behaviorální ekonomie, tvůrčí psaní, hospodaření domácnosti, různé jazykové, administrativní, marketingové a matematické kurzy či zcela netypické kurzy jako virtuální mikroskopie.  

Víte, jak zužitkovat čas doma? Učte se!

elle.cz

Rekvalifikace zdarma a nové poslání

Většina osob, která začne uvažovat o nové kariérní dráze či zlepšení svých dovedností, se rozhodne absolvovat rekvalifikační kurzy. Tyto kurzy nabízí také úřad práce, kde se pracovníci snaží osoby bez práce, absolventy či osoby, které hledají nové poslání, motivovat a nasměrovat na vhodnou pracovní dráhu. Zatímco některé jsou náročné jak finančně, tak časově, jiné zvládnete takzvaně “raz, dva” a bez potřeby vlastních finančích prostředků.  

Mezi rekvalifikační kurzy lze zařadit například kurz zvládání stresových situací, zubní instrumentářky, systematického koučování, daňové evidence, základů obsluhy počítače, asistenta pedagoga, kosmetičky, mzdového účetnictví, cukrařiny či chůvy pro děti. Rekvalifikačních kurzů je nespočet, stačí tak jen vědět, co by vás mohlo bavit či co by plynule mohlo navazovat na vaše studium.  

Trendy tipy pro vlastní rozvoj. Mateřství i klid duše 

Lidé, kteří vedou méně obvyklé kurzy, dokáží pomoci vaší psychice i tělu a ovlivnit tak váš psychický i fyzický stav. Do této oblasti lze zařadit například trenérské, ale také moderní předporodní a rodičovské kurzy, které si oblibuje čím dál více nastávajících maminek.

Na předporodních kurzech maminky naučí základy pojící se s porodem. Tedy to, jak poznat, že přichází porod, jak porod probíhá, jak se v nemocnici nestresovat, jak využít u porodu přírodu a psychologii, co se děje hned po narození dítěte a také to, jaké komplikace mohou během porodu nastat a jak je zvládnout. Tyto kurzy však nejsou jen pro maminky. Své uplatnění zde najdou i tatínci, kterým je lépe vylíčena jejich role i role jejich partnerky. Nastávající rodiče se zde zároveň dozvědí informace o kojení a základní péči o miminko. K těmto kurzům se váže také cvičení pro těhotné, které jim má pomoci se lépe srovnat s porodem a fyziologickou změnou těla.  

Ačkoliv jsou velmi trendy předporodní kurzy a cvičení, mnoho žen je toho názoru, že mnohem více by se měl klást důraz na kurzy rodičovství a přípravu na to, co přijde po porodu. V moderní době existují různé lekce a výuky, díky kterým si nastávající rodiče mohou předem ujasnit, jak se budou ke svému dítěti chovat a jaký styl výchovy je pro ně nejvíce vyhovující. Mnozí lektoři také dokáží pomoci s psychikou a stát se podporou čerstvým rodičům, kterým se změnil život o 360 stupňů.  

Vzhledem k tomu, že se nacházíme v uspěchané a stresující době, čím dál oblíbenější jsou kurzy, díky kterým se lidé naučí vypořádat se stresem, mít se rádi, umět být sami sebou a umět podat sobě i jiným lidem první psychickou pomoc. V kurzu jsou také poradci, kteří ženám i mužům pomáhají s dosažením větší sebedůvěry

V rámci pohybu a fyzické stránky těla jsou stále oblíbené trenérské kurzy, a to především v oblasti pilates, jógy a klasického posilování ve fitness centru.

Běžecké kurzy jsou v kurzu: Rozhovor s běžkyní, jak začít a nepřestat

elle.cz

Zdroje: Wikipedia Commons, Vzdělávání všem, Co mám dělat, Úřad práce, Mendelu, Gradua, Descart, Gynem