Chcete být v práci šťastní? Naučte se pěstovat vztahy

V rámci práce a pracovního prostředí se velmi aktivně řeší především platové ohodnocení zaměstnanců. V mnohých firmách je však bohužel opomínáno velmi důležité téma, které ovlivňuje výkonnost, psychiku a celkovou atmosféru. Oč jde? No přece o důležité vztahy na pracovišti. Vzhledem k tomu, že v práci trávíme jednu třetinu svého života, je jasné, že dobré vztahy s kolegy jsou pevný základ. Díky přátelství a příjemnému pocitu na pracovišti je pracovní nasazení větší a efektivnější.

Nezávislá firma Gallup & Robinson zabývající se marketingovým průzkumem, poukazuje na to, že lidé, kteří mají na pracovišti dobrého přítele, jsou šťastní a klidní, protože v někoho mohou vložit svou důvěru. Čím lepší atmosféra na pracovišti je, tím produktivnější je celý pracovní tým a hrozí méně případů stále častějšího pocitu vyhoření. 

Dobré vztahy na pracovišti jsou zcela klíčové

Budování a udržování dobrých pracovních vztahů vám umožní více se zapojit do pracovního procesu, zlepší váš kariérní potenciál a pozvedne morálku celého týmu. Lidé, kteří rádi pracují se svými spolupracovníky, mají tendenci vědomě i nevědomě pracovat s větším zápalem, protože si užívají současnou pracovní situaci a chtějí, aby se jejich společnosti v budoucnu dařilo. Více jim tak záleží na dobře odvedené práci. Kvalitní vztahy jsou pro firmy i zaměstnance důležité také v rámci stálosti kolektivu. Tým, který si udrží své klíčové členy, obvykle přináší dlouhodobé plusové výsledky. Každý člen je totiž zvyklý na profesionální a kolegiální chování svých spolupracovníků.

Když má víkend tři dny: Jak se přestat flákat a být úspěšnější

elle.cz

Diverzita a vliv na psychiku

Díky přátelským podmínkám je pravděpodobnější, že zaměstnanci nebudou hledat zaměstnání jinde. Lidé často setrvávají v práci nejen kvůli dobrému platu, ale právě proto, že jsou profesně spokojení a váží si osobních vztahů se svými spolupracovníky. Přínosné je též to, když se tým skládá z pracovníků odlišného věku, kteří našli společnou řeč. Ti si předávají nejrůznější zkušenosti a názory, díky kterým jsou pracovní výsledky zase o něco efektivnější.  

Přátelský kolektiv působí pozitivně i na psychiku. Naopak nevraživý kolektiv může způsobit psychické i fyzické problémy – deprese, pocit vyhoření, vypadávání vlasů ze stresu i tloustnutí či naopak rapidní hubnutí. V rámci psychiky pomáhá přátelství s kolegy zlepšit kreativitu, která je u některých profesí velmi důležitá. Práce v prostředí, ve kterém se pracovníci cítí uvolněně při projevování své vlastní osobnosti, může poskytnout inspiraci a podporu, která je potřebná k vytváření inovativních nápadů a myšlenek. Ty mohou vést k efektivnějším způsobům, jak věci uchopit a tvořit.  

Workoholismus jako nebezpečná droga. Zničené vztahy i zdravotní potíže

elle.cz

Jak si vybudovat dobrý pracovní vztah?

Existuje mnoho rad a možných způsobů, jak si na pracovišti vybudovat přátelské vztahy. Lidé, kteří se chtějí v práci cítit dobře a najít si mezi kolegy možná i nové spřízněné duše, by měli své kolegy ocenit za jejich dobrou práci či charakter. Důležité také je snažit se udržovat pozitivní myšlení, dostatečně komunikovat se svým okolím, které je nutné také respektovat. Dobré vztahy se dají postavit také na empatii, pomoci a upřímném zájmu. 

Jak mohou firmy či vedoucí pracovníci zlepšit vztahy v práci?

Firmy by se měly pokoušet o vytvoření příjemného pracovní prostředí, ve kterém se zaměstnanci budou rádi střetávat tváří v tvář. Někteří pracovníci velmi oceňují, když jejich šéfové realizují společné akce a schůzky a věnují zaměstnancům svůj čas. Ve firmách, kde lidem záleží na vzájemných vztazích, je klíčové nastavit si takzvanou pozitivní kulturu na pracovišti, uznávat a oceňovat dobře odvedenou práci i přesčasy, řešit potřeby a vážné trable svých zaměstnanců, vytvořit diverzní týmy. Mezi důležité stavební kameny patří samozřejmě i empatie, důvěra a respekt. Bez těchto bodů nelze vybudovat či udržet pozitivní vztahy a nastavení pracovního týmu.

Více o pracovním prostředí i o tom, co si rozmyslet předtím, než dáte výpověď, se dočtete v tištěném vydání červencové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Můj pracovní stůl = moje království

elle.cz

Zdroje: Bonfyre, Gallup, Indeed, Quantum Workplace, Mind Tools