Golden globes 2022: Kdo dostal cenu? A proč vlastně všichni prohráli?

 

Členové elitního klubu Hollywood Foreign Press Association, kteří udílejí Zlaté glóby, se letos museli uskromnit. Z jednoho z nejzářivějších večerů filmového světa jsme se včera dočkali jen střípků a záblesků zašlé slávy, který tento večer kdysi nabízel. Žádné hvězdy, žádný galavečer, žádné dekadentní publikum a opulentní róby... pouze vyhlášení vítězů skupinkou lidí v Beverly Hilton Hotelu v Beverly Hills, se kterou zbytek Los Angeles zdá se nechce nic mít. Proč? 

Kam za filmy z domova?

elle.cz

V únoru loňského roku zveřejnil The Los Angeles Times vyšetřování, jež odkrylo vnitřní roztržky, pochybnou novinářskou etiku a nedostatek diverzity v řadách Hollywood Foreign Press Association. Ani jeden z jejích osmdesátí členů s hlasovacím plánem nebyl černé pleti. O několik dní později pak The New York Times na svých stránkách zkoumal i finanční politiku organizace osvobozené od daní, která vyplatila svým členům více než 3 miliony dolarů na platech a dalších kompenzacích a daňové přiznání navíc ukázalo, že cestovní náklady činily dalších 1,3 milionu dolarů. Když k tomu přičteme ještě fakt, že více než třetina členů byla pozvána na luxusní press trip do Francie na natáčení seriálu “Emily in Paris” a Netflix pak snad poprvé v historii v cenách opravdu zabodoval... Zkrátka Hoollywood se začal ke Zlatým glóbům otáčet zády a celé drama vyvrcholilo v okamžiku, kdy televizní stanice NBC odmítla předávání cen vysílat. Nepomohlo ani ploché prohlášení, že dojde ke změnám, ani následné přidání jednadvaceti nových členů, z nich někteří byli Afroameričané.  

Celebrity stále Hollywood Foreign Press Association kritizovaly, Tom Cruise na protest vrátil cenu a PR firmy, které zastupují hvězdy členům Golden Globes neumožnily kontakt. Dokonce i Netflix, Amazon, Warner Media a Neon zpřetrhaly všechny vazby... A tak se dostáváme k samotnému předávání, které včera v noci proběhlo inkognito a vítěze se veřejnost dozvěděla skrze sociální sítě. Let's talk about glitz and glam!  

Jaké byly nejlepší momenty z Harry Potter 20th Anniversary?

elle.cz

A pokud nejste tak nadšení z celé americké cancel culture a Golden Globes vám připadají stále relevantní, zjistěte, kdo vlastně 79. ročník vyhrál. 

Sošku za nejlepší filmové drama získal netflixový western Síla psa od Jane Campion. Will Smith si (ne)odnesl ocenění za svou roli za roli otce-trenéra tenistek Williamsových ve snímku Král Richard: Zrození šampiónek a Nicole Kidman vyhrála za svůj výkon v Ricardových od Aarona Sorkina, za ztvárnění Lucille Ball. V kategorii komedie/muzikály pak zabodoval remake West SIde Story, který byl natočen pod taktovkou Stevena Spielberga. Co se týče televize, zvítězilo seriálové drama HBO Boj o moc. Animovaný film české režisérky Michaely Pavlátové Moje slunce Mad bohužel nominaci neproměnil.

No nebyl to opravdu “speciální” 79. ročník? Avšak otázkou je, dočkáme-li se i toho osmdesátého nebo jsou Golden Globes opravdu navždy canceled? Vždyť už loňský ročník, kdy se Amy Poehler a Tina Fey snažily moderovat každá z jiné části Ameriky, byl poněkud nudný. Je škoda, že jedna z nejdůležitějších filmových událostí roku zaznamenala tak rychlý sestup a zdá se, jako by všichni vlastně prohráli...