Pragueshorts 2024: Přehlídka krátkých filmů a mladého talentu

Na co se těšit?

Národní soutěž letos rozšiřuje svůj záběr o animované a dokumentární filmy a ve třech projekčních blocích představí pestrou škálu 15 filmů. Objeví se krátkometrážní snímky, které debutovaly na prestižních filmových festivalech, jako je v Cannes uvedená Electra od Darii Kashcheevy, Osmý den Petra Pylypchuka nebo Deniska umřela od Philippe Kastnera, film, jenž měl svou premiéru na Berlinale. Tyto tři snímky jsou zároveň čerstvě nominovány na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, udělovanou v rámci cen Českého lva. Na diváky čeká ale i několik českých filmů, které se již osvědčily na mezinárodní scéně. Dokument Pegah Ahangarani Můj otecocenila porota největšího dokumentárního festivalu IDFA, 3MWhMarie-Magdaleny Kochové se představí koncem ledna v Rotterdamu, Mořská sůlLeily Basmy pak byla promítána na festivalu v Benátkách.

Mohlo by se vám líbit

ELLE Movie List: Seznamte se s filmy nominovanými na Českého lva

Blíží se svátek české kinematografie – 31. ročník předávání ocenění Český lev. Česká filmová a televizní akademie již rozhodla, které snímky se budou účastnit klání, jež vyvrcholí 9. března v pražském Rudolfínu. Soutěžit bude celkem 26 titulů a my jsme pro vás vybrali ty, které napříč devatenácti kategoriemi zabodovaly zatím nejvíce. Připravte se na Českého lva a přidejte si tyto snímky na svůj movie list!
elle.cz

Animovanou tvorbu dále zastupuje na studentského Oscara nominovaný film Přes střepyNatálie Durchánkové, nihilistická miniatura I Will Die in This HouseAdriany Bendžalové, BolavlkNika Mlynarčíka a experimentální hříčka Křížem krážemNiny a Tomáše Rybárových. Svěží vítr do programu přináší dvojice mockumentů – jiskřivě humornýBzukot zeměGrety Stocklassy aBarokoTomáše Navrátila a Davida Payneho o lidech, které vzrušuje pohled na ladné barokní křivky. Komediální tóny nese iBlue BoyNikuláse Tumi Hlynssona a jedinečná česko-grónská koprodukceCena příběhuLukáše Masnera. Patnáctku filmů završuje citlivé dramaMimoPiotra Jasińského s Josefem Trojanem v hlavní roli. 

Jaký bude program?

Festival bude mít tři soutěžní sekce: národní soutěž, mezinárodní segment pro zahraniční filmy a soutěž LABO zaměřenou na experimentální kinematografii. Vedle nich se návštěvníci mohou těšit na speciální projekce pro děti, tematické přehlídky a oblíbenou živě moderovanou Brutal Relax Show.V duchu svého poslání vychovávat začínající talenty nabízí Pragueshorts speciální program pro mladé filmaře, včetně prezentací pro středoškoláky se zájmem o filmová studia a konzultačních workshopů o tvorbě scénářů a přípravě projektů pro podání do Fondu kinematografie. „Návštěva Národní soutěže představuje jedinečnou příležitost seznámit se v rámci relativně krátkého času s tou nejlepší aktuální tvorbou mladých českých tvůrců,” říká Radka Weiserová, organizátorka Pragueshorts.

Mohlo by se vám líbit

Zklamaný Gosling a Barbie paradox. Známe filmy nominované na Oscary

Rok 2023 byl z kinematografického hlediska vydatný a napětí před letošním ročníkem Oscarů to jen potvrzuje. Filmoví fanoušci i lidé z branže netrpělivě čekali na oznámení, kdo získá kýžené nominace. Dočkali se. Které filmy se letos utkají v Oscarovém klání?
elle.cz

Seznam filmů v sekci Národní soutěž

Baroko | Tomáš Navrátil, David Payne 

Blue Boy | Nikolás Tumi Hlynsson

Bolavlk | Niko Mynarčík 

Bzukot země | Greta Stocklassa 

Cena příběhu | Lukáš Masner

Deniska umřela | Philippe Kastner

Electra | Daria Kashcheeva

I Will Die in This House | Adriana Bendžalová

Křížem krážem | Nina Rybárová, Tomáš Rybár

Mimo | Piotr Jasiński

Osmý den | Petr Pylypčuk 

Můj otec | Pegah Ahangarani 

Před střepy | Natálie Durchánková

Mořská sůl | Leila Basma

3MWh | Marie-Magdalena Kochová 

Vybrané snímky z programu Pragueshorts budou od 3. března, posledního dne fyzické části festivalu, ke zhlédnutí na VOD platformě KVIFF.TV. Online část přehlídky potrvá do 17. března. 

Mohlo by se vám líbit

Zlaté glóby ovládnul Oppenheimer, překvapila řada filmových nováčků

Předávání ocenění 81. ročníku Zlatých glóbů je za námi. Mnoho povyku nebylo, ba naopak. Se vší elegancí úspěch sklidil snímek Oppenheimer, svůj hvězdný moment si však vysloužila i řada nováčků kinematografie.
elle.cz

Zdroj: archiv Prague Shorts