Přežili byste den bez vynálezů, které stvořily ženy?

Zvoní budík a sluneční paprsky malují ložnici do zlatova. Víte, že je čas vstávat, ale vynakládáte veškerou energii, aby vaše oční víčka neklesla zpět dolů. Vypotácíte se z postele a máte jasný cíl – velký hrnek kávy. A tak narazíte na první úskalí této alternativní reality: chybí kávový filtr. Ten vynalezla Němka Melita Bentz v roce 1908, které vadila hořká usazenina na dně šálku. Použila tedy kus savého papíru ze sešitu svého syna jako filtr a zanedlouho obdržela patent. Ve své firmě později zavedla tehdy nevídané placené volno a vánoční benefity. Věřila, že blaho zaměstnanců a rozvoj produktů jdou ruku v ruce a nastavila tak měřítko pro budoucí podnikatele. Její společnost se rozrostla do globálních rozměrů a funguje dodnes.

Ženské ikony 20. století, které jsou inspirací i dnes

elle.cz

Zatímco se potýkáte s absencí kofeinu ve vašem systému, všimnete si, že chybí další veledůležitá věc – lednička. Byla to Florence Parpart, kdo si v roce 1914 nechal patentovat moderní elektrickou chladničku. Nicméně v této realitě netrpí jen snídaně – když se chystáte nasednout do auta a zamířit do práce, spustí se liják. To by nebyl takový problém, kdyby na vašem autě nechyběly stěrače. Bezpečné cestovaní za každého počasí nám v roce 1903 zajistila Mary Anderson, rodačka z Alabamy… Cestu jste ale přesto zvládli a dorazili jste do práce. Vyhladovělí a s poloviční energií, ale přeci. Ani tam ale neuniknete překážkám. Nefunguje wifi. V naší (díkybohu) smyšlené realitě se její vynálezkyně a hvězda stříbrného plátna Hedy Lamarr nechala pohltit lukrativní fasádou Hollywoodu, a systém FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) – který je základem fungování družicových komunikačních sítí, tedy WIFI, GPS a Bluetooth – nikdy nevymyslela.

Hedy Lamarr

Po náročném dni si chcete spravit náladu a zajít s kamarády na pivo. To ještě netušíte, že na vás čeká překvapení i tady. Ano, i za tímto maskulinizovaným nápojem stojí žena. Nebo tedy ženy, lépe řečeno. Původ piva se připisuje Sumerům, obyvatelům dnešního Iráku, kolem roku 8 000 před naším letopočtem. Archeologické nálezy ukazují, že prvními sládky byly ženy, jak je znázorněno na starověkých tabulkách. Sumerové dokonce uctívali bohyni piva Ninkasi.

Přijedete domů a najdete horu špinavého nádobí, jehož umytí odkládáte už pár dnů. Co bychom si počali bez Josephine Cochrane! Přestože Josephine neměla formální vědecké vzdělání, vyrůstání v rodině inženýrů podnítilo její zálibu ve vynalézání. Když doma umývala nádobí, všimla si, že je z neustálého drhnutí oprýskané. Ačkoliv v té době byly snahy o podobný koncept, nic se neosvědčilo tak, jako návrh Josephine, se kterým přišla v roce 1886. Zamíříte do vany, abyste ze sebe spláchli frustraci z tohoto dne. I za tento luxus vděčíme ženě. Ida R. Forbes, kalifornská rodačka, vynalezla elektrický ohřívač teplé vody. Právě díky ní si můžeme ohřát vodu na specifickou teplotu, aniž bychom museli použít plyn.

5 žen, jejichž jméno by měl znát každý

elle.cz

Zdroj: Boundless Brilliance, youaligned, womenshistory.org