Přežili byste den bez vynálezů, které stvořily ženy?

Zvoní budík a sluneční paprsky malují ložnici do zlatova. Víte, že je čas vstávat, ale vynakládáte veškerou energii, aby vaše oční víčka neklesla zpět dolů. Vypotácíte se z postele a máte jasný cíl – velký hrnek kávy. A tak narazíte na první úskalí této alternativní reality: chybí kávový filtr. Ten vynalezla Němka Melita Bentz v roce 1908, které vadila hořká usazenina na dně šálku. Použila tedy kus savého papíru ze sešitu svého syna jako filtr a zanedlouho obdržela patent. Ve své firmě později zavedla tehdy nevídané placené volno a vánoční benefity. Věřila, že blaho zaměstnanců a rozvoj produktů jdou ruku v ruce a nastavila tak měřítko pro budoucí podnikatele. Její společnost se rozrostla do globálních rozměrů a funguje dodnes.

Mohlo by se vám líbit

Ženské ikony 20. století, které jsou inspirací i dnes

Každá z těchto žen byla originální a jiná a možná právě to jim zajistilo úspěch. Jejich autenticita je učinila ikonami své doby. Žijte život, jak vy chcete, a dovede vás tam, kam má, jako kdyby nám ukazovaly. Připomínáme si je dodnes a v mnohém nám stále zůstávají inspirací.
elle.cz

Zatímco se potýkáte s absencí kofeinu ve vašem systému, všimnete si, že chybí další veledůležitá věc – lednička. Byla to Florence Parpart, kdo si v roce 1914 nechal patentovat moderní elektrickou chladničku. Nicméně v této realitě netrpí jen snídaně – když se chystáte nasednout do auta a zamířit do práce, spustí se liják. To by nebyl takový problém, kdyby na vašem autě nechyběly stěrače. Bezpečné cestovaní za každého počasí nám v roce 1903 zajistila Mary Anderson, rodačka z Alabamy… Cestu jste ale přesto zvládli a dorazili jste do práce. Vyhladovělí a s poloviční energií, ale přeci. Ani tam ale neuniknete překážkám. Nefunguje wifi. V naší (díkybohu) smyšlené realitě se její vynálezkyně a hvězda stříbrného plátna Hedy Lamarr nechala pohltit lukrativní fasádou Hollywoodu, a systém FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) – který je základem fungování družicových komunikačních sítí, tedy WIFI, GPS a Bluetooth – nikdy nevymyslela.

Hedy Lamarr

Po náročném dni si chcete spravit náladu a zajít s kamarády na pivo. To ještě netušíte, že na vás čeká překvapení i tady. Ano, i za tímto maskulinizovaným nápojem stojí žena. Nebo tedy ženy, lépe řečeno. Původ piva se připisuje Sumerům, obyvatelům dnešního Iráku, kolem roku 8 000 před naším letopočtem. Archeologické nálezy ukazují, že prvními sládky byly ženy, jak je znázorněno na starověkých tabulkách. Sumerové dokonce uctívali bohyni piva Ninkasi.

Přijedete domů a najdete horu špinavého nádobí, jehož umytí odkládáte už pár dnů. Co bychom si počali bez Josephine Cochrane! Přestože Josephine neměla formální vědecké vzdělání, vyrůstání v rodině inženýrů podnítilo její zálibu ve vynalézání. Když doma umývala nádobí, všimla si, že je z neustálého drhnutí oprýskané. Ačkoliv v té době byly snahy o podobný koncept, nic se neosvědčilo tak, jako návrh Josephine, se kterým přišla v roce 1886. Zamíříte do vany, abyste ze sebe spláchli frustraci z tohoto dne. I za tento luxus vděčíme ženě. Ida R. Forbes, kalifornská rodačka, vynalezla elektrický ohřívač teplé vody. Právě díky ní si můžeme ohřát vodu na specifickou teplotu, aniž bychom museli použít plyn.

Mohlo by se vám líbit

5 žen, jejichž jméno by měl znát každý

Připojí nás na internet, zachraňují životy a ulehčují práci na stavbách. Vynálezy narozené v ženské mysli nás všestranně doprovází životem každý den. Práce mnoha žen však neobdržela patřičné uznání a jejich jména upadla v zapomnění. Oslavme proto ženy, které změnily svět.
elle.cz

Zdroj: Boundless Brilliance, youaligned, womenshistory.org