La dolce vita: Co nás učí Italové?

Doufáme, že jste si při slovním spojení italský životní styl nevybavili známého pana účetního Fantozzi ze stejnojmeného filmu, který zažívá jen samé patálie. Tak tohle určitě nechcete zažít. Řeč je naopak o pomalém životním stylu s vůní espressa a teplého mořského vzduchu, kdy se sluncem necháváte opálit do bronzova, přitom se chladíte pravým italským gelatem a večer vyrazíte do města, kde život teprve začíná a jeho nezaměnitelná atmosféra se po ospalém dni probouzí.

Co se učit od Italů?

To je ten život, který většina z nás zažívá o dovolené, ale Italové si takhle umí žít pořád. Je to totiž zkrátka a dobře jejich životní styl. A umí si vychutnat všechny radosti, které nabízí. Italové jsou považováni za spokojený národ, který se rád baví a libuje si v gastronomiii, módě a umění. Co je tedy ten pravý italský životní styl a co si z něj vzít i v našich zeměpisných šířkách?

Celebrity tráví letos léto v Evropě. Kde potkáte Biebrovy či Jenners?

elle.cz

Espresso na stojáka

Brzy ráno se italská městečka a vesnice probouzí pomalu. Mnozí Italové chodí do práce o něco později než my, takže si ráno mohou vychutnat kávu, která je pro Italy velmi typická. Dopoledne je ještě možnost vybrat si mezi typickým malým espressem, klidně bez cukru i bez mléka, nebo cappucinem, které odpoledne u Italů rozhodně neuvidíte. Dát si tento druh kávy odpoledne je pro ně naprosto společensky nepřijatelné a zřejmě k takové objednávce obdržíte i úsměv nebo pozdvihnuté obočí. Káva se zvykem pije v Itálii na stojáka. Je to pro obyvatele rituál, jak si se známými sdělit nejnovější zprávy, ale nezdržovat se někde u stolu dlouhým vysedáváním.

Čas na siestu

Jistě jste na dovolené zažili, že jste po obědě jste chtěli vyrazit do města, ale nikde nebylo otevřeno. V Itálii je totiž mezi 13 a 16 hodinou siesta, tedy čas k odpočinku. Italové si na tento čas velmi potrpí a pokud je budete rušit, neostýchají se vám to vyčinit. Siesta je charakteristická právě pro země, kde se teploty přes den šplhají hodně vysoko. Nejde o znak lenivosti, naopak. Odpočinek přispívá k lepšímu pracovnímu výkonu a produktivitě.

Nikam nespěchejte

Ať jste v historickém hlavním městě Římě, Florencii nebo třeba v Benátkách, vychutnávejte si každý doušek. A pěkně pomalu. Italové také nikam nepospíchají. Na schůzky většinou přicházejí se zpožděním a nic si z toho nedělají. Při návštěvě Itálie se proto obrňte trpělivostí, pokud máte rádi řád a pravidla.

Jak vydržet produktivní během prosluněných jarních dní?

elle.cz

Ta pravá zábava začíná večer

Po odpolední siestě se městečka opět probouzí k životu. Italové jsou velmi společenský národ, proto je jen zřídkakdy uvidíte posedávat u jídla nebo kávy samotné. Většinou se scházejí ve skupinkách a rozhodně je nepřeslechnete ani nepřehlédnete. Italský národ je veselý, otevřený, vášnivý a energie z nich jenom srší. Co kdybychom si z nich všichni vzali příklad?

Šarm mají v krvi

Italové si potrpí na svůj zevnějšek. Jak dámy tak i pánové jsou vždy skvěle upraveni, voní a vypadají stylově. Takový přirozený šarm pak podpoří třeba ještě Vespou, na které vás třeba vyvezou na rande. Také si nedělají s ničím vrásky, a proto vypadají pořád tak mladě. 

Italská kuchyně, to snad ani není potřeba nic říkat

Italskou kuchyni každý určitě zná. Je vyhlášená a Italové jsou na ni právoplatně hrdí. Doplňte oběd či večeři i kvalitním vínem, které v Itálii teče proudem, a okuste, jak chutná la dolce vita. Život se totiž musí zažít, ne pouze prožít, řekli by tamní obyvatelé. Arrivederci a vidíme se v Itálii!

DOLCE VITA: Nejkrásnější hotely v Itálii

elle.cz

Zdroj: medium.com, greenhearttravel.org