London Fashion Week: Zpět k reálnému zážitku i genderové neutralitě

 

V polovině června ostrovy uspořádaly svůj první čistě digitální a gendrově neutrální týden módy. Stalo se tak po čtyřiceti letech, co Britská módní rada uspořádala vůbec první přehlídku. Červnový virtuální maraton nabídl demokratickou platformu pro více než sto značek a designérů, mezi nimi také méně známé značky i návrháře. Zdaleka ne všechny známé tváře lokální scény projevily takové nadšení, Victoria Beckham i Burberry se červnové edice rozhodly neúčastnit. Kritici se obecně shodují, že má Londýn po své digitální premiéře co zlepšovat. Celá událost se totiž točila spíše okolo audiovizuální kreativity (ostatně jako u pařížského Haute Couture Weeku, o kterém jsme nedávno psali), chyběl milovaný street style i průmyslově nepostradatelný networking. Na druhé straně se pozornosti dostalo čerstvým jménům a přehlídky, které si diváci mohli užívat namísto oblíbených seriálů, se těšily slušné sledovanosti.

 

Zářijová edice, která se uskuteční od 17. do 22. září, následuje Paříž a další módní metropole a ve jménu optimismu plánuje návrat k fyzickým přehlídkám. Digitální platforma zůstává a značky si tak budou moct vybrat, jakou formu prezentace zvolí. Ať tak či onak, jedno je jisté – fyzické show se neobejdou bez ochranných opatření a hranice mezi pánským a dámským týdnem zůstává i nadále rozmazaná. Kus realisty v nás má chuť se ptát, zda k tomuto progresivnímu kroku přinutila Radu finanční situace a nedostatek značek schopných naplnit mola bez diváků, nebo pokrokové myšlení, globální trend i větší poptávka po módě bez zbytečného diktátu pohlaví. V každém případě posun vítáme a věříme, že Londýn inspiruje také další návrháře a události.

 

Jaké dopady bude mít pandemie na jednu z nejdůležitějších evropských módních metropolí? Server wwd.com nedávno informoval, že Britská módní rada naléhavě volá po podpoře. Podle dat Oxford Economics se bude muset královská vláda v módním sektoru vyrovnat se ztrátou až 240 000 pracovních míst a dalších sto tisíc zaměstnanců bude v ohrožení. Nezůstává nám nic jiného, než věřit v lepší zítřky a dávat na sebe pozor. I proto vám zářijový maraton přehlídek rebelské ostrovní módy doporučujeme sledovat z pohodlí domova, můžete tak udělat od 17. do 22. září na londonfashionweek.co.uk.

issue

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)