Women of Ukraine: Neochvějná návrhářka šperků Sasha Zayats

Jak jste začala svou kariéru návrhářky šperků?

Asi před třemi lety jsem měla hluboký a výjimečně inspirativní rozhovor se svým přítelem, neuvěřitelně talentovaným kazašským filmařem Medetem Shayakhmetovem. A od této chvíle definuji tento rozhovor jako začátek mé cesty k výrobě šperků – cítila jsem se tak motivována a povzbuzena jít si za svým tajným stříbrným snem a ukázat své vnímání světa prostřednictvím umění, že zkrátka nešlo konat jinak. Po tomto dni všechny mé myšlenky a činy směřovaly k vytvoření mého vlastního vesmíru.

Jaké jsou vaše hlavní zdroje inspirace při tvorbě?

Jsou to mé životní zkušenosti, ty jsou hlavním zdrojem inspirace. Pokud se bavíme o kreativním směřování mého projektu, řekla bych, že jsem nedávno zjistila, že je pro mě opravdu složité se v dospělosti něčím nebo někým nepochybně inspirovat. Stává se to docela zřídka. Všechny své reference jsem získala z toho, co jsem viděla a slyšela v dětství. Stále jsem také okouzlena různými sci-fi a temnými fantasy světy. A také hudba! Ta bude vždy mým významným zdrojem inspirace. Heavy metal, rock, techno, dark trap, to jsou soundtracky pro můj stříbrný svět.

Co vás odlišuje od ostatních designérů? A jak ukrajinská kultura a tradice ovlivnily vaše návrhy šperků?

To upřímně na první dobrou nemohu říci, protože své umění nesrovnávám s ostatními. Má estetika je spíše industriální a gotická než třeba inspirovaná ukrajinskou tradicí, jako je tomu u mnohých mých kolegů. Každopádně teď studuji knihy o historii řemeslné výroby kovu na Ukrajině a cítím se naprosto fascinována brněními a zbraněmi vyrobenými v průběhu staletí! Připadá mi to docela inspirativní, takže tato expertiza pravděpodobně najde své místo v mých dalších kolekcích.

Návrhářka šperků Sasha Zayats a její stříbrný svět
Máte nějaký oblíbený šperk, který jste navrhla? Čím je pro vás tento kousek tak výjimečný?

Snad téměř každý šperk v SASHAZAYATS má pro mě velmi osobní význam. Výroba šperků je v podstatě můj způsob, jak vyprávět některé ze svých příběhů v rámci mého kreativního vesmíru. Takže v podstatě každý kousek je další kapitolou mého života, další okamžik, který chci prostřednictvím výroby šperků zachytit. Řekla bych, že přívěsek Bullet Hole a mono earrings jsou stále moje oblíbené kousky. To byla moje úplně první kresba, první vzorek a později – první produkt. Je to skutečně nezapomenutelný zážitek – vidět, jak jsou vaše vzpomínky a zážitky interpretovány formou a strukturou.

Do svých šperků přetavujete emoce, zpracováváte v nich svá niterní témata a ukrýváte do nich nezdolnou sílu, kterou chcete světu předat. Jaké je vašimi slovy jejich poselství?

Bylo mi čtrnáct, když mého otce postřelili brokovnicí. Ten den se stal zlomovým pro naši rodinu i pro mě. Utvrdilo to můj charakter a zanechalo hlubokou stopu v mém srdci. Každý den jsem sledovala sérii otcových vítězství nad sebou samým. Aniž by se jeho duch zlomil, postavil se znovu na nohy. Stříbrné kousky mých šperků jsou pro mě stále tak vzácné, protože jsou jakousi připomínkou toho, jak důležité je zůstat silný bez ohledu na to, jak těžce vás někdy život může porazit.

Žijete mezi Kyjevem a Paříží. Jaké jsou největší výzvy nového normálu každodenního života na Ukrajině?

Letos jsem například celý květen a červen trávila v Kyjevě prací na nové kolekci šperků, a bylo to docela intenzivní. V květnu se Kyjev stal terčem sedmnácti z jedenadvaceti hlášených ruských útoků na Ukrajinu. Bezesné noci kvůli raketám na obloze, zprávy z bojiště – které někdy není snadné přijmout – příběhy rodin, které ztrácejí své milované, a uvědomění si skutečnosti, že už to nikdy nebude jako dřív. Není to lehké. Ale nikdy se nevzdáme. Ukrajinci se přizpůsobují nové realitě.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jak celá situace ovlivnila o mnoho měsíců později vaši kreativitu a vnímání světa jako návrhářky?

Nebudu lhát, prvních 8 až 10 měsíců plné invaze jsem neměla ani pomyšlení na pokračování v práci. Byla jsem absolutně prázdná. Neměla jsem žádnou chuť dělat něco kreativního. Ale jak jsem řekla dříve, lidé mají tendenci se přizpůsobovat. Já také. V tomto roce jsem začala pracovat na nové kolekci, znovu dělat hudbu a také pracovat jako modelka. Nyní cítím, že jsem nikdy neměla ve svém umění a řemeslu takovou svobodu jako nyní. Všichni v těchto dnech víme, na čem v životě opravdu záleží, takže pomáhá nebrat umění příliš vážně. Mohu říci, že jsem se v roli tvůrce stala odvážnější a hravější.

Jaké jsou podle vás nyní pro Ukrajince největší výzvy v módním a šperkařském průmyslu?

Ukrajinské podniky procházejí těžkými časy, ale tvrdě bojují o udržení svých značek, záchranu pracovních míst a růst i v těchto těžkých časech. Jsem velmi hrdá na své kolegy, kterým se daří pokračovat ve své práci, růst a prosperovat. To je opravdu inspirativní. A my všichni jsme nesmírně vděční lidem na celém světě, kteří podporují Ukrajinu nákupem zboží ukrajinských značek. Hodně to znamená a skutečně pomáhá.

Valeria Zhilyova a její oslava ženské síly a nezdolnosti

elle.cz

Vaše šperky jsou o síle a symbolice, která během války otevřela nové významy. Jaká bude podle vás vaše role tvůrce a celého tvůrčího průmyslu vaší země jednou, až to všechno skončí?

Když jsem před dvěma lety spouštěla SASHAZAYATS, koncept byl spíše o individualismu. Nyní na sobě cítím změny a bude to cítit i v celém mém umění. Nyní je čas být oporou, starat se jeden o druhého. Stovky dní plné invaze mi ukázalo, že já a komunita kolem mě tyto vlastnosti rozhodně máme. Opravdu věřím, že po válce si všichni budeme pomáhat a budeme ještě silnější než předtím.

Jaké jsou vaše budoucí plány pro vaše podnikání a návrhy šperků?

Nyní dokončuji výrobu nové kolekce. Skládá se z naprosto nových vizí, jako jsou šperky do vlasů a některé doplňky. Ale také mám některé přepracované položky z předchozích kolekcí. Například bude nová verze stříbrných nehtů, Claws 3.0. 

Jaké jsou vaše osobní naděje do budoucna?

Vítězství a mír pro Ukrajinu. To je nyní mé největší přání.

Women of Ukraine: Vlastenecká GUNIA

elle.cz

Zdroj: Autorský článek