Kapsulový šatník aneb snadná cesta k minimalismu

 
Za dobu pandemie se naše módní potřeby rozhodně změnily. Právě teď mnozí z nás přehodnocují priority a uvažují o tom, kam investovat své peníze. Jinak jsme se začali dívat i na udržitelnost – šaty, které jsme si loni pořídili na večírek nejsou po roční odmlce aktuální ani trendy, a pochybná kvalita některých impulzivních nákupů nás vrátila zpátky na zem. Pandemie byla ideální dobou na revizi stylu, nelítostnou redukci šatníku a nastolení pevného přesvědčení o tom, že kvalita musí předčít kvantitu. Nejlepší zprávou na tom je, že pro sestavení vašeho nového minimalistického šatníku vám stačí pouze pětadvacet kusů oděvu.  

 

Odkud se vzal kapsulový šatník?

Samostatný pojem pomohla zavést Sussie Faux, majitelka londýnského butiku Waredrobe, a to koncem 70. let 20. století. Podle Faux žena potřebovala jen dva páry kalhot, šaty nebo sukni, bundu, kabát, úplet, dva páry bot a dvě kabelky. Tuto myšlenku dále zpopularizovala Donna Karan, když v roce 1985 vydala svou kapsulovou kolekci s názvem “7 Easy Pieces”. Modelky na sobě tehdy měly jen body a černé punčocháče, na které postupně vrstvily další díly oblečení – zavinovací sukně, kalhoty nebo zdobené šaty.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Bez čeho se určitě neobejdete

Vybírejte si kusy, které se budou hodit jak do vašeho zaměstnání, tak i na večerní akce – kalhotový kostým, sukně a jedny pouzdrové šaty. Nesmí vám však chybět ani "malé černé”, které jsou povinnou položkou šatníku každé ženy. Pro klasické nošení zvolte tmavě modré džíny, minimalistická jednobarevná trička či jednoduchou bílou košili, která se bezpochyby stane vaším "must” č.1. Coby horní vrstva vám postačí jeden dvouřadý kabát a jeden či dva trenčkoty, do kterých se skutečně vyplatí investovat. Nešetřete ani na kvalitní šále, cardiganu nebo jumperu z kašmíru. Ani s obuví to nemusíte přehánět, vsaďte na jedny kvalitní lodičky a alternativu bez podpatků – sandále, baleríny a tenisky. Vystačit byste si měla se třemi kabelkami – jednou větší do práce, jednou přes rameno a malým psaníčkem. Nepodceňujte ani doplňky. Pořiďte si jedny kvalitní hodinky, výrazný šperk, šátek, široký pásek a originální brýle. Právě tyto skvosty totiž dokážou celý outfit oživit a povznést na úplně jiný level.  

 

Tyto kusy můžete doplňovat a různě kombinovat. Střídejte balerínky s pohodlnými loafery, jumpery s univerzálními roláky a trenčkoty s koženými křiváky. Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Uvidíte, že si i s pětadvaceti kousky bohatě vystačíte. A kam přijdete, budete za hvězdu.

 

 

Fashion rental: Nová cesta k udržitelnosti

elle.cz