Musíme si promluvit o nereálných velikostních standardech

Britská stylistka, spoluzakladatelka magazínu Print a bývalá redaktorka britské Vogue Francesca Burns minulý víkend sdílela na svém instagramovém účtu fotografii modelky, která má na sobě kalhoty Celine, jež nemůže dopnout, protože jsou příliš malé. Rozhořčení stylistky vyvolal fakt, že modelka, jejíž identita zůstala utajena, běžně nosí velikost 36/S. Příliš malé kalhoty nebyly jediným problémem. Stylistka uvedla, že modelce byly malé i jiné modely z focení. Svůj virální post namířila přímo na kreativního ředitele módního domu Celine Hediho Slimana. Direktivně upozornila na to, že norma, kterou velké značky udávají tím, že vzorkové modely vyrábí jen a pouze v malých a téměř nerealistických velikostech, je opravdu nepřípustná a je už na čase, aby se tento narativ změnil.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Módní svět má lidem dávat sílu, dodávat jim sebevědomí a ne vytvářet pocit nedostatečnosti, dodala Francesca Burns ve svém postu. Lidé se mají cítit dobře při pohledu na módu a o to víc se mají cítit dobře lidé, které jsou součástí procesu tvorby. Není v pořádku, aby se modelky cítily, že nejsou dostatečně dobré, protože se nevejdou do nerealisticky velkého kousku oblečení. Módní průmysl je zodpovědný za to, jaký móda vytváří narativ tykající se velikostí oblečení. Stylistka svůj otevřený dopis ukončila slovy, že je potřeba spoustu věcí změnit, ale zvětšit velikosti vzorkových modelů přece nemůže být tak těžké. Francescu Burns veřejně podpořily modelky jako např. Ashley Graham, Edie Campbell, Rianne Van Rompaey, Karen Elson nebo Paloma Elsesser.

Jak je to s těmi vzorkovými velikostmi?

Módní návrháři velmi často před hromadnou výrobou nové kolekce nejdříve vytvoří jen vzorky, které jsou v jedné vzorkové velikosti, a sice v té nejmenší. Jedná se zpravidla o 32-34 (XXS-XS). Tyto vzorkové modely se pak používají na focení a přehlídky, což zákonitě vytváří nátlak a předurčuje casting modelek. Jako argument, proč se vzorkové modely šijí v těch nejmenších velikostech, se často uvádějí ekonomické důvody. Není tajemstvím, že spousta modelek díky vysokému nátlaku ze strany módního průmyslu na udržování nereálných měr trpí nebo trpěla poruchou příjmu potravy. Tato diskuze se na módním poli vede dlouho a zesílila s nástupem sociálních sítí, kde je snadnější sdílet osobní příběhy ze zákulisí módního světa. Projekt, který se věnuje problematice neetického zacházení s modelkami na Instagramu, najdete pod uživatelským jménem @shitmodelmgmt. Ironicky upozorňuje na absurdní praktiky ze zákulisí navenek tak atraktivního módního průmyslu. V současné době běží jeho petice za zvětšení vzorkových velikostí z dosavadních XXS a XS na minimálně S a M.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Součástí pozitivní změny můžete být i vy

Pokud chcete podpořit větší diverzitu v módě, investujte do některé z lokálních značek, pro které je pestrá paleta velikostí i modelek standardem. Basic, ale rafinované spodní prádlo najdete u Corpus Lingerie. Dvě sestry z Brna, které se rozhodly tvořit jinak, jít proti proudu nejen ve výběru modelek, ale i v důrazu na udržitelnost.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Nadčasové šaty v retro stylu s moderním nádechem vyrobené z těch nejlepších materiálů, které vám v šatníku vydrží dlouhá léta a pokud je budete nosit s láskou, tak je zdědí i vaše dcera? To jsou modely od Hany Noble alias Lazy Eye. V nabídce najdete nejen šaty, ale i kostýmky, kalhoty, sukně, halenky a svetry inspirované 40. a 50. léty. Do svých modelů obléká běžné ženy všech tvarů a velikostí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Na diverzitu se také zaměřuje značka ODIVI pod vedením návrhářky Ivy Burkertové. V jejich editoriálech a módních přehlídkách můžete pravidelně vídat skutečné osobnosti z ulice, tak veřejně známé osobnosti, ale také zdravě vypadající profesionální modelky. V posledních kolekcích značka začala pracovat s tzv. upcyclingem, což znamená, že ze starých kousků oblečení vytváří zbrusu nové a unikátní modely.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu