Listopadový úvodník Valentiny Nízké

Tolik otázek, a žádná odpověď. Nebo ne, jinak. Pokaždé jiná odpověď. Matoucí? Možná. Ale když jde o subjektivní, abstraktní pojem, nedá se svítit. Obzvlášť když se bavíme o snaze o uchopení něčeho, co každý vnímá na základě vlastních zkušeností a kulturního prostředí, v němž žije a vyrůstá. Společenský konstrukt šmrncnutý osobními preferencemi aneb „Jeden rád holky, druhý zase vdolky“.

Já sama vnímám, jakým způsobem se mi názor na krásu a její ne/důležitost postupem věku mění. Jak mi honba za dokonalostí přestala absolutně dávat smysl. A to jsem jen jedna z několika miliard, co se této problematice věnuje. Nicméně jsem po dvaatřiceti letech bádání dospěla k tomu, že krása je stav mysli, mnohem víc než jen přímočará estetika. Já si sama sobě připadám nejatraktivnější, když se cítím dobře. Klišé? Ano, ale přece víte, že klišé nevznikají bezdůvodně. A může to být v mikině, bez make-upu, v lese, kdy mi čerstvý vzduch zabarví tváře dorůžova. Stejně jako když si s perfektně nalíčenou rudou rtěnkou vykračuji na jehlách do společnosti.

Dobře, potažmo krásná se cítím vždy, když vím, že se o sebe starám a nezanedbávám se (ať už v koupelně, o víkendu bez mobilu, nebo po večerním běhu), ne když mi to řeknou jiní. Nebylo tak tomu vždycky a není tomu tak pokaždé. Ale hlavní recept na krásu je znát svoji vlastní hodnotu a nečekat, že ji určí někdo, koho formovaly jiné životní situace a rodinné zázemí. Pokud je krása abstraktní, tak si dovolme k ní přistupovat jako k abstraktnímu umění – s otevřenou myslí a fantazií, bez předsudků a strachu experimentovat. Jen tak můžou vzniknout nevyčíslitelně cenné originály.

Podtržení vaší jedinečnosti si klade za cíl i letošní ročník ELLEphoria, kde se na vás celý tým ELLE a nespočet celebrit a expertů bude těšit s radami a zážitky, abyste se cítila co nejlépe. Nalistujte si stranu 45, kde se dozvíte mnohem víc o programu, osobnostech i exkluzivních značkách, které na vás budou 4.–6. 11. čekat ve Slovanském domě v Praze.

Valentina Nízká

Vychází listopadová ELLE plná podzimních beauty trendů

elle.cz

Vydání až ke dveřím zdarma

Listopadové vydání si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.