Sexuální revoluce se děje právě teď

Všimla jsem si, že když dám erotickou hračku kamarádce, je nadšená, ale jakmile jí řeknu, že ji může používat i při sexu s partnerem, zachvátí ji buď stud, nebo obavy o ego jejího milého… Setkáváte se s touto reakcí často?

Je zcela normální. Často je to proto, že se cítíme trapně nebo se právě bojíme, že pošramotíme partnerovo ego. Měly bychom však vědět, že páry, které jsou ochotné o sexu mluvit, mívají lepší sexuální život i celkově lepší vztahy. Prakticky řečeno: pokud chcete experimentovat a stydíte se, partnerovi to řekněte, naopak to prolomí ledy. Pak přejděte ke sdílení něčeho pozitivního, například: „Včera večer bylo tak super celého tě líbat,“ a připojte to, co chcete zkusit, například:„Přemýšlel jsi někdy o tom, že bychom vyzkoušeli vibrátor?“ Dáte mu najevo, co se vám na něm líbí a že vás inspiruje. Chtít vyzkoušet něco nového nemusí hned znamenat, že nejste v posteli spokojená.

Sex je jedním z nejlepších (a rozhodně nejzábavnějších) způsobů, jak poznat vlastní tělo. Co všechno nám může prozradit?

Je to zázračný nástroj, který vnímá potěšení i bolest a pomáhá vytvářet spojení mezi lidmi. Často připisujeme vyšší hodnotu mysli, ale je důležité pochopit, že vztah mezi naším tělem a mozkem je obousměrný. To znamená, že tělo ovlivňuje mozek a mozek zase ovlivňuje zdraví těla. Nacházíme-li se ve stavu chronického stresu, naše tělo neregeneruje, neprospívá. Máme-li nedostatek spánku, může to mít vliv na libido a sexuální reakce. Ostatně mnoho poruch spánku může mít vliv na sexuální funkce, ať už je to obstrukční spánková apnoe, nespavost, nebo syndrom neklidných nohou. Nedostatek spánku může navíc ovlivnit touhu po sexu, přičemž jedna studie dokonce zjistila, že spaní alespoň o hodinu déle může u žen zvýšit libido až o 14 %. 

Sex jako hra: Neslušné nápady, které okoření váš milostný život

elle.cz

Jak se na vnímání nebo prožívání vlastního těla naladit? V dnešní době se ho snažíme spíše umlčet. Když nás bolí hlava, vezmeme si prášek, chodíme do práce i přesto, že máme chřipku… Nechceme nic cítit. Možná o to hůře pak vnímáme i jevy, které nám jsou naopak příjemné.

Naslouchat svému tělu je zásadní. Když jsme v kontaktu s jeho signály, můžeme se snadněji orientovat nejen ve svém zdraví, ale také v dynamickém a neustále se měnícím světě. Tělo je vlastně taková nádoba, skrze niž prožíváme celý život. Dává nám automatické signály, které se často snažíme umlčet svým raciem. Třeba, že něco dělat nechci nebo že zůstanu s partnerem proto, že ho mám ráda, ale v posteli mě to s ním vlastně moc nebaví. K tomuto napojení potřebujete zpomalit a naučit se tyto jemné signály vnímat. Pomůže nám meditace, spánek nebo relaxační koupel. Postupně se naučíme rozeznávat, co nám dělá dobře a co špatně. 

Existuje doporučení, jak by takový průzkum měl vypadat?

Ačkoli skutečně neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak se zkoumat, určitě víme, jak hlouběji proniknout do potenciální energie, kterou vnímáme na úrovni těla. Prvním a nejdůležitějším prvkem je porozumět svému tělu a svým přáním. Věnovat čas poznávání erotogenních zón na vlastní pěst prostřednictvím masturbace nebo vzájemné masturbace s partnerem. Dalším důležitým aspektem při zkoumání těla je poskytnout mu čas, který potřebuje k vybudování vzrušení. To platí zejména v případě žen, které jsou oproti mužům v tomto ohledu pomalejší. 

Změnil mě k nepoznání, co s tím?

elle.cz

Mimochodem, ženám při partnerském sexu trvá v průměru 14–20 minut, než dosáhnou orgasmu. Při masturbaci se doba zkracuje na osm minut. Čím to je? 

Hraje tu roli celá řada faktorů, včetně toho, že mnoho žen cítí ohromný tlak na dosažení orgasmu s partnerem jako způsob, jak ukojit jeho ego, a tento tlak bývá ve finále kontraproduktivní. Cokoli menšího než orgasmus považujeme za selhání v ložnici. Ostatně samotné orgasmy se mohou pohybovat od mírného příjemného brnění v genitáliích až po prudké náhlé výbuchy elektřiny, které pohltí celé tělo. Naučit se ocenit spektrum rozkoše, které existuje, je klíčem ke zdravému prožívání sexuality. Předstírání orgasmu, o kterém jste už určitě slyšela, je to nejhorší, co můžete udělat. Může vést k odpojení nejen vašich tělesných pocitů, ale také povzbuzuje partnera k opakování pohybů, které prostě nefungují. Vzniklá úzkost je protikladem rozkoše, snižuje naše sebevědomí a vzdaluje nás od našich nejsyrovějších impulsů a pocitů. Proto zpomalte a naučte se přivést pozornost k autentickému prožívání rozkoše v každém okamžiku, mozek může tento prožitek podpořit tím, že ještě víc zesílí pocity v těle. Obrovským hybatelem při budování vzrušení je také váš vlastní hlas a dech. I když rozhodně nemusíte napodobovat to, co vidíte v pornu, podpora hlasového projevu a prohloubení spojení s dechem může výrazně pomoci vyživovat vzrušení. 

V poslední době často slýchám pojem sexuální wellness. Co to vlastně je? 

Sexuální zdraví zahrnuje fyzickou, intelektuální, emocionální, psychologickou a sociální pohodu člověka v souvislosti s jeho sexualitou. Nejde jen o to, abyste se cítila dobře ve své kůži, ale také o pochopení toho, že sexuální energie nabízí životně důležitý zdroj pro zdraví mysli a těla. Pozitivní sexuální zážitky mohou působit jako zdroj celkového zdraví a lze je snadno využít prostřednictvím masturbace, erotických fantazií a smyslných her s partnerem. 

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání únorové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Únorová ELLE a tisíc podob lásky

elle.cz