Úvodník šéfredaktorky: Thea Prokop o třech dekádách inspirace

ÚNOROVÁ ČÍSLA BÝVAJÍ ČASTO O LÁSCE. I v tomhle vydání ji najdete, ale úplně jinak, než byste čekali. Je o obdivu k ženám, které dokázaly něco výjimečného. O girl crushes, které v nás vzbuzují touhu být jako ony. O ikonách, těch tradičních i novodobých. Na obálce kraluje uhrančivá Zendaya, uvnitř pak najdete první desítku z celkem 30 žen nominovaných do ELLE Women Awards. Inspirativní Češky a Slovenky jsme vybírali do kategorií podle ctností, které jsou neoddiskutovatelně součástí naší značky. Patří k nim kreativita, laskavost, vize, inspirace, odvaha a styl. Nenechte se ale napálit – podobný výběr neděláme proto, abychom ve vás vyvolali pocit méněcennosti. Sama ho moc dobře znám, zvláště ve stínu hrdinek, které zdánlivě mění svět s lehkostí, superpotravinovým smoothiečkem v ruce a dítětem za krkem. Naopak, chtěli jsme ukázat, že nosit tuhle „korunu“ znamená prožít příběhy plné výzev a překážek. Snad nejlíp to řekl Kendrick Lamar, můj oblíbený básník-rapper:

Heavy is the head that chose to wear the crown

To whom it’s given, much is required now

A ta koruna je často fakt těžká. Nakonec i ELLE je přece nezpochybnitelnou ikonou, která si prošla různými ups and downs. Když ji v Paříži v roce 1945 založila etnoložka a novinářka Hélène Lazareff, čelila tehdy nejisté době a patriarchální a tradiční společnosti. Její ELLE však dávala hlas ženám autorkám, a hlavně – demokratizovala módu. Mottem časopisu byla všeříkající věta „ironie ve vážnosti a vážnost v lehkomyslnosti“. Četly ji dívky zaměstnané v továrně i manželky továrníků a politiků. Podle historky zaznamenané magazínem Time si dokonce nějaká elegantní dáma stěžovala: „Je téměř trestuhodné, jak váš časopis boří tradice. Už nepoznáte rozdíl mezi mou služkou, mou sousedkou a mnou.“ Doby, kdy vás oblečení neprostupně uzamklo ve vaší společenské třídě, jsou už naštěstí částečně překonány. Dnes můžete ukázat svůj originální styl klidně z obýváku třeba pomocí TikToku a rozhodně k tomu nepotřebujete haute couture. Mimochodem, „mix and match“ dražších kusů s těmi dostupnějšími najdete v DNA ELLE dodnes. ELLE je tady pro všechny. Nechce být elitářská ani arogantní. Nechce se brát moc vážně. Chce poskytovat safe space pro všechny, které zajímají radosti života, jako je móda, beauty, cestování, gastro, design nebo sex. „Mimochodem, víte, že ‚el‘ znamená Bůh? ‚Elle‘ je sice francouzsky ona, ale když to takhle foneticky vyslovíme, tak je to Bůh,“ usmívá se na mě při rozhovoru jedna z nominovaných, farářka Martina Viktorie Kopecká. No vida. Tak dej ELLE štěstí, ať se nám daří dalších 30!

Svůj výtisk čerstvé, únorové ELLE si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

5 důvodů, proč si pořídit novou ELLE o výjimečných ženách

elle.cz