Zářijový úvodník Valentiny Nízké

Lidský mozek je odjakživa naprogramovaný tak, aby zpozorněl, když jsme v nebezpečí, proto nám ve většině případů negativní zprávy zastíní ty pozitivní, aniž bychom to chtěli. A pojďme si otevřeně říct, že minimálně poslední dobou společností hýbou témata, která se za zalitá sluncem považovat nedají. Naše mysl je jimi pak zahlcená a dostavuje se nevyhnutelně psychická únava.

Tu způsobuje v dnešní době digitální i fakt, že se můžeme online neustále vzdělávat a hledat inspiraci. Opět – skvělá věc, pokud s tím množstvím aktivit, co byste mohla/měla zkusit nebo se naučit, nepřijde stav, kdy máte pocit, že selháváte, protože na ně jednoduše nemáte ve svém už tak nabitém programu žádný prostor. To jde ruku v ruce s oblíbeným a už velmi dobře známým pojmem Fomo (fear of missing out), kdy v nikdy nekončící náloži instagramových stories máte pocit, že vám něco uniká a že byste měla být jinde a dělat něco úplně jiného. A když se k tomu přidají neustálé notifikace upozorňující na nově příchozí e-maily nebo zprávy ze všech možných chatovacích platforem, dostáváme se do fáze komunikačního a informačního předávkování, které neruší jen schopnost se soustředit, ale vysává nás i energeticky.

Jak si tedy energii co nejlépe zachovat? Nejde počítat s tím, že vše výše uvedené zmizí. Naopak, bude hůř. A to, že nás technologické vymoženosti, které používáme na denní bázi, vyčerpávají, je už dokázané. Samozřejmě nám život ale i do velké míry usnadňují. Však víte, jak je to s tím sluhou a pánem… Proto je nezbytné se zaměřit na to, kam budete svou pozornost cíleně směřovat. Například začněte tím, že si uvědomíte, že nemusíte být pořád na příjmu. Já si pravidelně vypínám jakákoli oznámení o nově příchozích zprávách, aby mě nerušily při práci nebo ve chvílích volna. Několikrát denně si aplikace otevřu a zkontroluji a reaguji na ně pak najednou, v jasně určený čas. Věřím, že když někdo potřebuje něco opravdu nutného, zavolá. Nemám vůči nikomu povinnost být nonstop dostupná. Osvědčilo se mi taky odhlásit se z většiny newsletterů nebo dát hodněkrát unfollow. Cestou, jak se nezbláznit, je si vědomě vyhledávat to, co vás zajímá, namísto konzumování všeho, co vám internet naservíruje… 

A abych nezapomněla – nastavit si denní limit na sociálních sítích taky není vůbec od věci. Doporučuje jedna z jedné šéfredaktorky ELLE.

Valentina Nízká

O lásce, kreativitě a životní rovnováze v zářijové ELLE

elle.cz

Vydání až ke dveřím zdarma

Zářijové vydání si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.