6 nechvalně proslulých vystoupení, která umělcům změnila kariéru

Britney Spears – MTV Video Music Awards (2007)

Velmi očekávané comebackové vystoupení Britney Spears na MTV Video Music Awards 2007 se změnilo v katastrofu. Spears působila dezorientovaně a letargicky, když lip-syncovala svůj singl „Gimme More“. Kritika veřejnosti se podepsala na její kariéře, která už byla pod drobnohledem po několika skandálech. Tento večer měl oslavit její návrat na hudební scénu po roce osobních problémů a pomoci uvést na trh její první studiové album od roku 2003.Ve svých pamětech „The Woman In Me“ Spears píše: „Nehodlám to vystoupení obhajovat, ale řeknu, že jako umělci máme všichni špatné noci.“ Podrobně popsala osobní nesnáze, které prožívala, včetně rozvodu s Kevinem Federlinem a svěření dětí do péče ex-manžela. Cítila se pod tlakem svého týmu, aby vystupovala, i když nebyla připravená a necítila se dobře. Technické problémy, nedostatek spánku a pocity nedostatečnosti vyústily ten večer v panickou ataku. Setkání s bývalým přítelem Justinem Timberlakem, pro nějž to byl mimořádně úspěšný večer, k tomu všemu ještě přispělo. Krátce poté se Spears potýkala s medializovaným zhroucením, které vedlo k tomu, že nad ní otec převzal opatrovnictví.

Mohlo by se vám líbit

Obavy o Britney Spears: vyloučila svůj comeback a zrušila si Instagram

Být fanouškem Britney Spears je jako jet na horské dráze. Pozitivní zprávy z Britneyina života střídají občasné propady, ale vyhlídky na to, že se popová princezna zase vrátí v plné síle na stage, všechny udržují v naději. Teď hudební ikona udělala zásadní prohlášení, kterým všechna očekávání smetla ze stolu.
elle.cz

Milli Vanilli – Koncert MTV (1989)

Milli Vanilli, německo-francouzské R&B duo, čelilo skandálu, který ukončil jejich kariéru, když se během živého vystoupení na MTV porouchala jejich doprovodná skladba a ukázalo se, že nezpívají naživo. V návaznosti na to vyšlo najevo, že Rob Pilatus a Fab Morvan nezazpívali žádné vokály na svém albu. Následně jim byla odebrána cena Grammy za nejlepšího nového umělce. Tento skandál byl obrovskou ranou pro jejich důvěryhodnost a kariéru. Duo se pokusilo o comeback nahráním vlastních vokálů na nové album, ale nepodařilo se mu prosadit.

Janet Jackson a Justin Timberlake – Super Bowl (2004)

Halftime show na Super Bowlu v roce 2004, v níž vystoupili Janet Jackson a Justin Timberlake, je známá jako „Nipplegate“ a stala se jedním z nejslavnějších okamžiků živého televizního vysílání. Proč? Když Timberlake zpíval závěrečnou větu písně „Rock Your Body“: „Na konci této písně tě budu mít nahou,“ strhl Janet Jackson část kostýmu, čímž milionům diváků odhalil její prso. Janet měla sice přelepenou bradavku, ale Amerika se přesto cítila pohoršená. Incident vedl k masivnímu pobouření veřejnosti, zásahu Federální komise pro komunikace a výrazné ráně pro Janetinu kariéru – mnozí ji obviňovali, že incident zinscenovala kvůli publicitě. Timberlake se omluvil a označil to za „poruchu šatníku“, následkům skandálu se z velké části vyhnul a pokračoval ve své úspěšné kariéře. Janet však na dlouhá léta poklesla popularita v rozhlase i v televizi. Dvě otázky k tomuto incidentu: proč se podepsal pouze na jedné – té ženské – kariéře? A můžeme, prosím, být méně pohoršeni ženskými prsy? Srdečné díky!

Janet Jackson a Justin Timberlake

 

Ashlee Simpson – Saturday Night Live (2004)

Kariéra Ashlee Simpson utrpěla velkou ránu během jejího vystoupení v pořadu Saturday Night Live v roce 2004. Když začala hrát špatná doprovodná skladba, bylo zřejmé, že zpěvačka používá lip-sync. Ve snaze zachránit situaci předvedla před odchodem z pódia taneček, který v očích veřejnosti vše zhoršil. Simpson nejprve obvinila svou kapelu, že zahrála špatnou píseň, a později uvedla, že kvůli refluxu ztratila hlas, což ji přimělo použít doprovodnou skladbu. Těmto vysvětlením ale diváci nevěřili, naopak kvůli nim čelila ještě většímu posměchu a kritice. Přestože poté vydala další hudební nahrávky, nikdy se jí nepodařilo plně obnovit původní popularitu.

Mariah Carey – Silvestr na Times Square (2016)

Silvestrovské vystoupení Mariah Carey na Times Square skončilo fiaskem, které se odehrálo v přímém přenosu celostátní televize. Kvůli technickým potížím Carey neslyšela svou doprovodnou skladbu a marně se pokoušela o lip-sync. Rozpačitě chodila po pódiu, byla viditelně frustrovaná, až to nakonec vzdala. Carey z technických problémů obvinila produkční tým a její zástupci tvrdili, že vystoupení bylo sabotováno kvůli sledovanosti. Navzdory tomuto debaklu popularita Carey neklesla, a to především kvůli vánoční klasice, která zpěvaččinu kariéru každou zimu rozmrazí.

Sinead O’Connor – Saturday Night Live (1992)

Vystoupení Sinead O'Connor v pořadu Saturday Night Live v roce 1992 se stalo jedním z nejkontroverznějších momentů v historii televize. Když byla zpěvačka na stagi, roztrhala fotografii papeže Jana Pavla II. a prohlásila: „Bojujte proti skutečnému nepříteli.“ Učinila tak v neoblomném protestu proti sexuálnímu zneužívání dětí v katolické církvi. Tento krok vyvolal celosvětové pobouření a tvrzení, že O'Connor zcela zničila svou budoucnost. Ona si však za svým činem stála. „Každý chce být popovou hvězdou, chápete?“ napsala ve svých pamětech z roku 2021, Rememberings. „Ale já jsem protestní zpěvačka. Prostě jsem měla věci, které jsem ze sebe chtěla dostat. Netoužila jsem po slávě.“ O'Connor zůstala otevřenou osobností a nadále se ve své tvorbě věnovala sociálním a politickým otázkám.

Mohlo by se vám líbit

Zemřela zpěvačka Sinéad O'Connor, autorka hitu Nothing Compares 2U

Silný cituplný hlas, nádherné něžné oči a rebelský sestřih, to byla poznávací znamení irské zpěvačky Sinéad O’Connor. Její hit Nothing Compares 2 U dostal na kolena celý svět, stejně jako její gesto, kdy roztrhala fotku papeže. Irská rebelka zemřela ve věku pouhých 56 let.
elle.cz

Zdroj: Time, People