Svět má novou princeznu popu. Korunována jí byla Sabrina Carpenter

Cesta Sabriny Carpenter k popové elitě nebyla přímočará. Stejně jako o pár let mladší Olivia Rodrigo začala svou kariéru u Disney, kde v letech 2014 až 2017 hrála v komedii Girl Meets World. Nést nálepku Disney hvězdičky znamenalo mít kolem sebe stísněné mantinely, ze kterých nelze vykročit, a když už se to povedlo, ukázalo se, že Disney identita je téměř nesmyvatelná. O tomhle hořkosladkém startu kariéry v showbyznysu promluvila třeba Zendaya nebo Miley Cyrus.

Mohlo by se vám líbit

Miley Cyrus: Dětská hvězda, která úspěšně dospěla

Osud a naděje. Původně se zpěvačka, která se z teenage idolu transformovala do respektované umělkyně, jmenovala totiž Destiny Hope. Přerod do dospělosti byl bolestivý, ale Miley se vyplatil.
elle.cz

Desetiletá cesta za slávou

Když bylo Carpenter čtrnáct, debutovala s EP Can't Blame a Girl for Trying, po kterém následovalo pět plnohodnotných alb, z nichž každé přispělo k jejímu vyvíjejícímu se stylu a rostoucí fanouškovské základně. Skutečný průlom lineárního charakteru zpěvaččina úspěchu přišel až s albem Emails I Can't Send z roku 2022. Album vyšlo několik měsíců po skandálu kolem milostného trojúhelníku mezi ní, Joshuou Bassettem a Olivií Rodrigo, který ve finále posloužil jako katalyzátor pro mimořádný úspěch obou zpěvaček. Součástí alba je i píseň All Because I Liked a Boy, která je přímou reakcí na nenávistné komentáře, s nimiž se Sabrina Carpenter musela vypořádat.

Taylor Swift, Nonsense, Espresso!

Po vydání rozšířené verze alba, jejíž součástí byl i hit Feather, odjela Carpenter na tour jako předskokanka Taylor Swift. Tuto roli v minulosti oblékli i Ed Sheeran nebo Shawn Mendes, což Taylor zajistilo reputaci „tvůrkyně celebrit“. Na turné po vyprodaných stadionech získala Sabrina neocenitelnou publicitu i obrovské zkušenosti. Slávu si zajistila i virální skladbou Nonsense, u které měnila outro na tour každý večer. Popularita se ale znásobila po vydání skladby Espresso, která se okamžitě vyšplhala na vrchol globálních žebříčků. Chvilku poté se k ní přidala i píseň Please, please, please doplněná videoklipem se Sabrininým přítelem, hercem Barrym Keoghanem. Carpenter také oznámila nové album s názvem Short n' Sweet, které vyjde 23. srpna tohoto roku.

Mohlo by se vám líbit

6 osudových vystoupení: Umělci, kteří si zničili kariéru na stagi

V showbyznysu jsou živá vystoupení příležitostí pro umělce, aby předvedli svůj talent a propojili se s publikem. V okamžiku, kdy se na hudebníka obrátí reflektory, jde o hodně. Zde je šest nechvalně proslulých vystoupení, která změnila kariéru zúčastněných umělců – a ne zrovna k lepšímu.
elle.cz

Svá i pod reflektory

Na pódiu je sama sebou, sarkasmus a suchý humor snoubí s laskavostí, nešetří sexuálními narážkami a vyzývavými outfity, a přitom si stále ponechává nevinnou image andílka. Podobnou energii přenáší i do své hudby, ze které srší sebevědomí a lehkost. Ve videoklipech se opakuje stejný popový motiv: být tak atraktivní, že se do ní každý na první pohled zamiluje – ale podává to nenápadně, jako by být žádaná byla ta nejsnadnější věc na světě. Zároveň neztrácí humorný nadhled, který často propašuje i do textů. Její dynamické singly podkresluje jemný disco rytmus, který si osvojila i Dua Lipa nebo Doja Cat a který skladbám zaručuje jistou nadčasovost.

Seznamte se: Sabina Carpenter, princezna popu

Její popová identita staví i na specifické vizuální image – drobná blondýna s dlouhými vlasy, ofinou, botami na platformě a sukněmi do poloviny zadku. Její vizáž se stala zcela svébytnou (ofina à la Sabrina Carpenter trenduje na Tik Toku), což je pro popovou hvězdu téměř polovina úspěchu (podívejme se na Arianu Grande). Na pódiu působí Sabrina jako doma, je z ní cítit, že si svůj úspěch vydřela a chce ho – neštítí se toho být pop star. Společně se svým talentem tak zaplnila prázdný prostor v popu, který po někom jako je ona prahnul.

Mohlo by se vám líbit

Ruinuje Taylor Swift globální klima? Private jetem létá i „pro kafe“

My se snažíme používáním papírových brček spasit planetu, zatímco ji naše oblíbené celebrity bezstarostně ničí. Za rok svých cest soukromými letadly způsobí tolik emisí, kolik obyčejný člověk nezvládne ani za několik životů. Mezi největší ničitele klimatu patří i golden girl Taylor Swift. Jak reagovala na kritiku médií i fanoušků?
elle.cz

Zdroj: The New York Times, The Guardian