Jennifer Lawrence, na rozhraní životů i rolí

 

Její chucpe, autentičnost a jakási jižanská drzost působí coby protilék na svět utápějící se v moři digitálního kýče, filtrů a sponzorovaných tweetů. Zůstává svá, a to přes všechny své úspěchy, vyjma kritiky sejmutých výkonů v blockbusterech X-Men a Hunger Games (ale za ty si zase vysloužila pěkných pár miliard, tak proč ji to vyčítat?).  

Dnes Jennifer slaví svoje jednatřicáté narozeniny a jak filmoví kritici konstatují, sama herečka se teď nachází na rozhraní dvou důležitých kapitol ve svém životě. Po etablování se a resetu, který v průběhu světové pandemie zažil každý, nyní může nastat pomyslná druhá kapitola v její herecké dráze a mnozí tuto etapu vyhlíží s nadšením. Dokonce by Jennifer mohla být zářnou výjimkou a svou pozdější prací zaujmout ještě více než ve svých debutantských rolích. Prodchnuta nenasytnou zvědavostí, profesionalitou, pracovní morálkou a mimořádným přirozeným talentem nám může ještě předvést role, které nám nedají spát. Možná je skutečně poslední filmovou hvězdou, která se vynořila z Hollywoodu, než tato sexuálními aférami a etnickými křivdami zahnívající mašinérie přestala fungovat. 

Před deseti lety, když si Jennifer zahrála ve filmu Bobr, pod režijní taktovkou Jodie Fosterové, se z oné pověstné židličky hlavního šéfa placu dozvěděla: „Jednoho dne se ohlédneš a za všemi těmi rolemi uvidíš jistý vzorec.” Jodie tehdy nechtěla být krutá, jen upřímná. A Jennifer si to začala uvědomovat. Dokáže někdy překročit stín té „malé bílé hlupačky s velkou heroickou odpovědností”? Jistě, ve svých raných filmech, včetně Winter’s Bone a kvarteta Hunger Games, se Jennifer postavám, co sama nazývá „mladou mateřskou postavou“ nevyhnula, ale staly se pro ni definující? Nikoliv. Její talent dal život mnoha rozličným charatkerům, včetně citlivé a depresemi zmítané průšvihářky či vypočítavé ruské špiónky.  

Před zraky světa se svlékla hned z několika pomyslných hereckých kůží a jako jedna z mála se vyhýbá skandálům, tedy až na malý incident z roku 2014. „Mým největším strachem bylo, že si lidé budou říkat: jak si na to může stěžovat, když na těch fotografiích byla stejně nahá? Tak se neměla fotit," přiznala magazínu Vanity Fair herečka po tom, co byly její nahé fotografie (údajně vznikly pro jejího tehdejšího přítele a hereckého kolegu ze série X-Men Nicholase Houlta) záhadným způsobem zcizeny a uploadovány na internet. Byla to skutečně nehoda, nebo taky tak trochu záměr a pokus o přilákání pozornosti? Nicméně fotky se na síti ohřály jen pár hodin a muž, který je zcizil a nahrál si odseděl osmnáct měsíců.  

 

Moje štěstí je můj dům a moji přátelé, ne filmová kritika.

 

Kdo by ji však měl takový drobný škraloup za zlé, když je navíc politicky uvědomělou hvězdou? V roce 2017 se herečka připojila k představenstvu společnosti Represent.Us - organizace, jejímž cílem je vykořenit korupci z politiky. Mezi další členy patří režiséři Adam McKay a David O. Russell a poradní sbor se může pochlubit řadou aktivistů ze všech politických oblastí. Ačkoli je Jennifer rozkročena mezi New Yorkem a Los Angeles, její jižanská výchova jí dává úplně jiný pohled. Udržuje úzké vztahy se svým rodným městem, Louisville. Její rodiče tam stále vlastní dům a každé Vánoce navštěvuje děti v městské dětské nemocnici Norton.  

Jeden z nejbližších přátel Jennifer, její jmenovec a americko-rakouský fimař i producent, Francis Lawrence o ní ostatně jednou řekl: „Hollywood je domovem egomaniaků, kde si filmové hvězdy najímají kamarády. Sledoval jsem, jak Jennifer vyrůstá v této komunitě. A nutno podotknout, dalo mi to naději a také pocit hrdosti, že jedna z největších filmových hvězd je stále natolik pokorná, že zvládne uklidit i hovno po svém psovi.” Není to ta nejkrásnější cnost, když máte na kontě miliardy a u nohou vám leží četné filmové nabídky?  

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA