Marilyn Monroe v novém světle: Chytrá žena, která nesnášela diamanty

IQ jako génius

Marilyn Monroe byla celou svou kariéru zaškatulkovaná jako sexy kráska, která se umí roztomile chichotat a flirtovat s kamerou. Podle toho jí vybírali role a dle toho se k ní také chovali. Marilyn ale byla ve skutečnosti nadprůměrně inteligentní a tímto přístupem dost trpěla. Udává se, že její IQ dosahovalo 168 bodů, což se blíží téměř hranici geniality.Zajímala se o literaturu a výrazná byla i její schopnost porozumět složitým emocím a charakterům rolí, které hrála. To, jak se dokázala tvářit na kameru a jak s ní dokázala pracovat nebylo dílem šťastné náhody, ale toho, že tomu opravdu rozuměla. Díky své inteligenci si Marilyn také byla vědoma toho, že nese dědičnou zátěž v podobě sklonů k psychickým problémům. Po své matce zdědila nejen krásu, ale i deprese. Snažila se jim předcházet. Měla osobní koučku a udržovala se fyzicky i mentálně fit pomocí cvičení jógy, což v padesátých letech ještě nebylo zdaleka tak běžné jako dnes. Později, když u ní dědičné deprese stejně propukly, vyhledala pomoc u dcery samotného Sigmunda Freuda.

Mohlo by se vám líbit

Marilyn Monroe, kterou neznáte. Smutná, křehká a velmi inteligentní

Co nového můžete říct o ženě, která je 95. let od svého narození stále nepřekonaným sex symbolem? Nejpopulárnější herečkou v historii filmu, kdy Madonna, Lady Gaga, Scarlett Johansson a mnoho dalších, chtěly být jako ta božská Marilyn. Osud talentované, velmi inteligentní a citlivé ženy by z nás ale nechtěl sdílet nikdo.
elle.cz

Holka knihomolka

Co se o Marilyn také příliš neví je to, že byla vášnivou čtenářkou. Vlastnila rozsáhlou knihovnu a jejími oblíbenými autory byli například F. Scott Fitzgerald, James Joyce, Ernest Hemingway nebo Dostojevskij. Navíc si v roce 1955 založila vlastní filmový klub, kde se scházela s dalšími umělci a diskutovala o literatuře a kinematografii. Marilyn také ráda podporovala umělce a spisovatele, kteří se teprve začínali prosazovat. Například finančně podpořila malíře A. E. Hotchnera, který se stal jejím přítelem, aby mu umožnila pokračovat v jeho umělecké práci. Stejně tak byla milovnicí klasické hudby v podání Beethowena a Mozarta. Rozhodně tedy nebyla prázdnou nádobou, která své večery tráví výhradně po kasinech a klubech.

První podnikatelka v Hollywoodu

Marilyn Monroe měla v průběhu své kariéry smlouvy s několika filmovými společnostmi. Její nejdůležitější smlouvou se stala ta s filmovým studiem 20th Century Fox, pod jehož křídly se katapultovala na vrchol slávy a světového uznání. Kontrakt podepsala v roce 1946 a rychle se stala hlavní hvězdou studia. Během svého působení ve 20th Century Fox natočila některé ze svých nejslavnějších filmů, jako například Páni mají radši blondýnky (1953), Slaměný vdovec (1955) nebo Někdo to rád horké (1959). Ačkoli byla star první velikosti, stále byla „něčím majetkem“ a nemohla se zcela svobodně rozhodovat o výběru svých rolí ani o výši svých honorářů. Založila proto vlastní produkční společnost nazvanou Marilyn Monroe Productions. Díky tomuto kroku získala větší kontrolu nad svou kariérou a mohla se více angažovat v tvorbě a výběru svých rolí.

Mohlo by se vám líbit

Netflix natočil svůj první film pouze pro dospělé: Drama o Marilyn

Ikona, legendární osobnost a oslňující kráska. To vše byla Marilyn. A momentálně se nemůžeme dočkat její autobiografie, která bude ke zhlédnutí na Netflixu již koncem tohoto roku. Co o připravovaném snímku víme?
elle.cz

Podpora rasové rovnosti

Marilyn Monroe byla v době, kdy rasová segregace byla běžnou praxí, jednou z prvních bílých hereček, která veřejně podporovala rasovou rovnost. V roce 1956 odmítla jít na večírek v případě, že tam nebudou pozváni její afroameričtí kolegové, a to navzdory tlakům a kritice. Zpěvačka Ella Fitzgerald dokonce zřejmě vděčí Marilyn Monroe za svou kariéru. Marilyn byla její velkou fanynkou a obdivovatelkou a nesouhlasila s tím, aby byla Ella diskriminována kvůli barvě své kůže. Pro Ellu coby černošku bylo v té době nemyslitelné, aby vystupovala na jevišti. Marilyn jí ale pomohla. Zavolala majiteli populárního hollywoodského klubu Mocamboa slíbila, že se vzdá svého honoráře, pokud Fitzgerald dostane šanci v klubu vystoupit. Díky Marilynině intervenci mohla Ella Fitzgerald opravdu v tomto nejprestižnějším klubu v Hollywoodu ukázat, co umí. Její performance měla velký úspěch a odstartovala Ellinu kariéru na nové úrovni. Ella Fitzgerald se stala jednou z největších jazzových zpěvaček v historii a získala si světové uznání. Je to další důkaz toho, že Marilyn Monroe nebyla jen ikonou krásy a glamouru, ale také ženou s hlubokým smyslem pro spravedlnost a podporu umělců bez ohledu na jejich rasu nebo původ.

Inspirace pro feministky

Že blond naivka ověšená diamanty nijak nesouzní s hodnotami feministického hnutí? Je to jinak. Marilyn Monroe vytvořila nový typ sexuální ikony, která odmítala tradiční normy a tabu spojená se ženskou sexualitou. Ve svém hereckém projevu a obrazu, který ukazovala veřejnosti, byla zcela otevřená. V kontrastu s tehdejšími idealizovanými a přísnými představami o ženách, Marilyn Monroe ukazovala svou sexualitu jako přirozený a osvobozující aspekt její osobnosti. Pomohla tím otevřít diskuzi o ženské sexualitě a společenských očekáváních vůči ženám. Představovala se jako sebevědomá a nezávislá žena, která si uvědomovala svou hodnotu a nechtěla být omezována v konzervativních genderových rolích. Tvrdí se, že její sexuální obraz byl manipulován mužskými strukturami Hollywoodu. Ale i přesto její popularita a charisma inspirovaly mnoho žen, které hledaly ve svém životě větší svobodu a sebevědomí. A mimochodem – diamanty ve skutečnosti nikdy ráda neměla. Byly pouze součástí její filmové image. V soukromí dávala přednost jednoduchosti, třeba elegantním perlám.

Mohlo by se vám líbit

Odtajněno: Marilyn Monroe a její plastické operace

Známá ikona nebyla vděčná za svou krásu jen matce přírodě! Jaké invazivní zákroky podstoupila? Podívejte se na fotky před a po!
elle.cz

Zdroj: Wikipedia, elle.cz